Lai tiktu ievēroti biznesa principi un proporcionālitāte, bija nepieciešams algu palielinājums koncerna prezidentam un viceprezidentiem, norāda VAS Latvijas dzelzceļš (LDz) prezidents Uģis Magonis.
Precīzus algas pieaugma apmērus LDz vadītājs gan nosaukt atteicās, piebilsot, ka tie būs redzami amatpersonas deklarācijā. Jau vēstīts, ka ar jauno gadu LDz valdes priekšsēdētājam U. Magonim, kurš līdz šim saņēma aptuveni 2600 Ls mēnesī, apstiprināta 8500 Ls alga arī par prezidenta pienākumu pildīšanu. Savukārt trim valdes locekļiem – Aivaram Strakšam, Edvīnam Bērziņam un Ērikam Šmukstam, kuriem valdē alga ir ap 2400 Ls, alga par viceprezidenta pienākumiem būs 6800 Ls mēnesī.
Pats LDz vadītājs algas vairākkārtēju pieaugumu uzskata par pamatotu un taisnīgu. To bijis nepieciešams darīt, veidojot korektu atlgojuma piramīdu uzņēmumā, lai nebūtu jāsamazina algas pārējiem uzņēmuma darbiniekiem. Gan Fontes veiktajā pētījumā par LDz atalgojumu, gan Valsts kontroles atzinumā norādīts, ka līdzšinējā atalgojuma sistēma neesot korekta. Turklāt no jauna noteiktas atalgojums esot zemākais iespējamais šāda līmeņa speciālistiem, kuri privātājā sektorā pērnā gada nogalē saņēmuši trīs četras reizes lielāku atalgojumu. Savukārt Igaunijas dzelceļā, kur kravu apjoms ir divas reizes mazāks, vadītāja atalgojums esot 10 tūkst. eiro mēnesī, norādījā LDz vadītājs.
U. Magonis arī atgādināja, ka 2008.gadā viņa atalgojums bijis ap 6000 Ls, bet tad viņam un valdes locekļiem tas samazināts par 56%, kamēr pārējiem darbiniekiem izdevies algu lielumu saglabāt, kaut arī sarunās ar starptautiskajiem aizdevējiem bijusi prasība to samazināt par 15%. Tādējādi uzņēmuma vadība, trīs gadus strādājusi par atalgojumu, kas divarpus reizes mazāks nekā dažiem LDz speciālistiem. Jāpiebilst, ka vidējā alga LDz 2008.gadā bija 655 Ls, 2009.gadā 665 Ls, 2010.gadā 638 Ls, 2011.gadā 716 Ls, bet pērn 784 Ls.
No U. Magoņa teiktā nepalika skaidrs, kādi pēc algas pielikuma ir viņa jaunie darba pienākumi un atbildība, kas esot precizēti un papildināti. LDz vadītājam esot izsteikti piedāvājumi darboties arī privātajā sektorā, un, ja atalgojums būs neadekvāts, viņš varētu uzņēmumu arī atstāt.