Elektroenerģijas sadales tarifu koncepcijas pārskatīšana būs solis atpakaļ un bremzēs centienus Latvijas ekonomikas izaugsmei. Tas būs arī negatīvs signāls uzņēmumiem un investoriem, uzskata Latvijas lielākās uzņēmēju organizācijas Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Padome.
“Atsakoties no vēsturiski netaisnīgās elektroenerģijas sadales tarifu struktūras, kas no 2016. gada apzināti vai neapzināti uzlika papildu finanšu slogu uzņēmējiem, ir sperts plats solis biznesa vides konkurētspējas stiprināšanā. Novērsta netaisnība, jo uzņēmēji subsidēja elektrības izmaksas mājsaimniecībām. Tagad visi maksā patieso pakalpojuma cenu, un tas ir taisnīgi un pamatoti,” pauž LTRK prezidents Aigars Rostovskis.
LTRK Padome 7. septembrī tikās AS “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētāju, izpilddirektoru Sandi Jansonu, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes priekšsēdētāju Aldu Ozolu, kā arī Klimata un enerģētikas ministrijas valsts sekretāri Līgu Kurevsku, lai pārrunātu jauno, spēkā esošo tarifu ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi.
“Jaunie sadales tarifi sniedz būtiskas konkurētspējas priekšrocības Latvijas uzņēmējiem Baltijas mērogā. Mums ir jādomā par uzņēmumiem, kas ir visas valsts labklājības pamatā,” izklāstot elektroenerģijas sadales tarifa struktūru un iekļaujošās izmaksas, sacīja AS “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs, izpilddirektors S.Jansons.
LTRK Padomes locekļi tikšanās laikā uzsvēra, ka elektroenerģijas sadales tarifu attiecināšana vienlīdzīgi gan uz mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem ir arī visas sabiedrības interesēs. Uzņēmēji ir un būs Latvijas ekonomiskās izaugsmes virzītājspēks un visas sabiedrības dzīves kvalitātes pamats. Nevis papildu noslogojot, bet ļaujot biznesam attīstīties, tiks nodrošināta labklājība un izaugsme, būs nepieciešamais finansējums iekšējai un ārējai drošībai, izglītībai, veselības aprūpei utt.
Vienlaikus LTRK norāda, ka, ņemot vērā kopējo spriedzi mājsaimniecību budžetiem, kam pamatā ir ne tikai jaunais elektroenerģijas sadales tarifs, bet arī inflācija kopumā, valstij un pašvaldībām jārūpējas par mērķētu atbalstu mazāk aizsargātajām sabiedrības grupām. Tomēr tas nedrīkst notikt uz elektroenerģijas sadales tarifa pārskatīšanas rēķina, atkal uzliekot izmaksas uz uzņēmēju pleciem.Par iecerēm valsts atbalsta sniegšanā klātesošos informēja Klimata un enerģētikas ministrijas valsts sekretāre Līga Kurevska.
Savukārt SPRK padomes priekšsēdētāja Alda Ozola pēc tikšanās teica: “Regulatora uzdevums ir apstiprināt ekonomiski pamatotus tarifus, kas nodrošina kvalitatīva un nepārtraukta pakalpojuma pieejamību gan iedzīvotājiem, gan uzņēmumiem. Redzot sabiedrības pieprasījumu pēc tarifu biežākas pārskatīšanas, saprātīgā laika periodā to plānojam darīt atkārtoti, balstoties uz faktiskajām attiecināmajām izmaksām. Vienlaikus ar izpratni lūkojamies uz politiķu un atbildīgo institūciju centieniem meklēt labākos risinājumus mazāk aizsargāto iedzīvotāju atbalstam tarifu pieauguma kompensēšanai.”
“Visas sabiedrības interesēs ir atbildīgi un tālredzīgi lēmumi, uz kuriem uzņēmēji var paļauties un plānot savas attīstības stratēģijas. Laikā, kad mums visa uzmanība jākoncentrē nākotnes attīstībā, mēs nevaram atļauties kāpt ne soli atpakaļ,” pauž A. Rostovskis.