Ekonomiskā izaugsme, kas balstīta nevis uz globālo inflāciju, bet gan reālo ražošanu, jaunu produktu ieviešanu ražotāju portfeļos un esošo ražotņu paplašināšanos, nav iespējama bez Latvijas valdības proaktīva atbalsta.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta AS Grindeks padomes priekšsēdētājs Kirovs Lipmans. Viņš uzsver, ka Latvijas valdībai attiecībā uz visu valsti kā uz ekonomisko aktīvu ir jābūt tieši tāpat kā privātuzņēmējam – rūpīgam sava uzņēmuma apsaimniekotājam, nevis tādam, kurš vienā dienā dara vienu, bet citā – pilnīgi pretējo, tādējādi iedragājot Latvijas kā investīcijām pievilcīgas valsts tēlu.
Fragments no intervijas
Kādā stadijā ir jaunās ražotnes projekts?
Par teju miljonu eiro ir nopirkta zeme līdzās esošajai Grindeks ražotnei. Pašlaik šī teritorija tiek sagatavota potenciālās ražotnes izvietošanai – tiek veidota nepieciešamā infrastruktūra. Tapšanas stadijā ir arī jaunas farmaceitiskās rūpnīcas projekts. Iecerēts, ka tā būs lielākā farmaceitiskā ražotne Baltijas reģionā ar automatizētiem un energoefektīviem tehniskajiem risinājumiem. Jaunajā rūpnīcā tiks ietverti komplicēti aktīvo farmaceitisko vielu ražošanas procesi un daudzveidīgas tehnoloģiskās iekārtas. Ražošanā tiks ieviestas zāļu formas, kuras šobrīd Latvijā Grindeks neražo: ampulas, flakoni, liofilizēti flakoni, acu pilieni un antibiotikas. Jaunajā ražotnē tiks izveidotas 800–1000 jaunas darbavietas. Ja ražotnes būvniecību izdosies uzsākt jau 2022. gadā, tad tā varētu sākt strādāt jau 2024. gadā.
Cik šāda ražotne izmaksās?
Pēc pašreizējām aplēsēm jaunās rūpnīcas izveidē būs jāinvestē ap 70 milj. eiro. Diemžēl precīzāku summu nosaukt nevaru, jo dzīvojam laikā, kad ļoti strauji mainās dažādu iekārtu cenas un arī būvniecība lētāka nekļūst. Lai arī uzņēmums strādā ar peļņu, tomēr ar to nepietiks. Vislielākā problēma šāda projekta ātrā un efektīvā realizācijā ir tas, ka Grindeks īpašniekiem (arī man) nav tādu miljonu eiro un arī bankām – potenciālajām kredītu devējām – ir nepieciešams papildu nodrošinājums garantiju formā. Diemžēl arī šādas daudzu desmitu miljonu eiro garantijas ne mana, ne arī mana dēla ģimene sniegt nespēj. Vislabākais risinājums būtu valsts garantijas, piemēram, 30–40 milj. eiro apmērā. Ieguvums būs gan valstij kā 800 līdz 1000 jaunas darbavietas ar visiem darbaspēka nodokļiem, gan produkcijas ar augstu pievienoto vērtību ražošana, kas atspoguļosies eksporta ienākumu būtiskā pieaugumā.
Savukārt uzņēmumam (īpašniekiem) būs jāsamaksā visas izveides izmaksas daudzu gadu garumā, un tikai tad varēs sākt domāt par dividendēm. Grindeks koncerna stratēģiskās attīstības plānā paredzēts, ka 2025. gadā tiks sasniegts 500 milj. eiro liels neto apgrozījums, kas būtu divas reizes lielāks par 2021. gadā plānoto. Minētā stratēģija līdz 2025. gadam paredz būtiski paplašināt Grindeks produktu klāstu ar mūsdienīgiem medikamentiem sirds un asinsvadu, centrālās nervu sistēmas, onkoloģisko saslimšanu un diabēta ārstēšanai, kā arī ar Kalceks medikamentiem slimnīcu segmentam. Izstrādnē šobrīd ir 55 jauni Grindeks un 37 jauni Kalceks medikamenti.
Varbūt plānojat sākt Covid-19 vakcīnu ražošanu?
Lai varētu ražot vakcīnu pret jebko, ir vajadzīga ne tikai ražošanas infrastruktūra, bet arī zinātniskie pētījumi un to iegūtā rezultāta klīniskie pētījumi, kuriem ir vajadzīgi daudzi gadi – līdz pat 10. Latvijā nav nedz pētījumu, nedz klīnisko izmēģinājumu (arī citās valstīs tik ilgu, cik vajadzētu būt, nav) šajā Covid-19 stāstā. Ja Latvijas valsts vēlētos, lai šeit šādas vakcīnas ražotu, tad būtu vajadzīgas ne tikai valsts garantijas, bet arī vienošanās ar kādu no vakcīnu izstrādātājiem – ražotājiem – par viņu produkta izgatavošanu. Protams, tas nozīmētu arī ļoti nopietnas prasības un garantijas. Ja tas būtu atkarīgs tikai no paša uzņēmuma, tad vakcīnas jau ražotu, bet diemžēl tas tā nav.
Visu interviju lasiet 18.maija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!