Lietuvai pašreizējā situācijā nav naudas jaunās atomelektrostacijas (AES) būvei - valsts nevar atļauties segt pat desmito daļu no AES projekta izmaksām, piektdien apgalvo laikraksts Lietuvos rytas, atsaucoties uz ekspertiem.
«Lietuva potenciālos investorus sagaida ar tukšām kabatām,» teikts laikraksta publikācijā. Lietuvos rytas norāda, ka pastāv divas iespējas, kā valsts varētu uzbūvēt jauno AES ar minimālu finansiālu ieguldījumu - pirmā no tām būtu piešķirt investoram lielas garantijas attiecībā uz elektrības cenu, bet otrā - projekta īstenošanai nepieciešamo naudu aizņemties.
Citu valstu pieredze rāda, ka investors, visticamāk, pieprasīs elektrības patēriņa garantijas, piemēram, viņš varētu vēlēties iepirkt elektrību par fiksētu cenu 20 vai vairāk gadu.
Tomēr «Eiropas Savienība liedz dalībvalstīm apņemties ilgtermiņā iegādāties elektrību par fiksētu cenu no viena ražotāja. Savukārt otras izvēles Lietuvai nav, jo tās rīcībā nav resursu, ko ieguldīt AES projektā,» avīze citē Lietuvas akadēmiķi Jurģi Vilemu.
Vēl viens iespējams scenārijs būtu naudas aizņemšanās no AES topošā būvnieka, taču, ņemot vērā valsts pašreizējās finanšu saistības, arī šāda iespēja nešķiet reālistiska.
Topošās Visaginas AES direktors Šarūns Vasiļauisks sacīja, ka viena plānotās AES reaktora būve izmaksās trīs līdz piecus miljardus eiro. Jaunais investors varētu finansēt 70% no projekta izmaksām, bet pārējo daļu piešķirtu Lietuva, Latvija un Igaunija.
Taču «Lietuva nespēs finansēt ne 30%, ne 20%, ne 10% no AES būvniecības izmaksām. Šāda nasta būtu pārmērīgi smaga valsts budžetam,» atzina Vilems.
Saskaņā ar Lietuvas un Eiropas Savienības (ES) vienošanos 2009.gada 31.decembrī pilnībā tika slēgta Ignalinas AES, jo ES šajā spēkstacijā izmantotos padomju laika RBMK reaktorus uzskata par nedrošiem. Enerģētisko vajadzību nodrošināšanai Lietuva sadarbībā ar Latviju, Igauniju un Poliju plāno Visaginas rajonā uzbūvēt jaunu AES, kuru plānots pabeigt līdz, vēlākais, līdz 2020.gadam.