SIA “Liepājas enerģija” sadarbībā ar Latvijas uzņēmumu “Steel pro” ir pabeigusi visus plānotos konteinera tipa katlumājas kompleksa montāžas darbus.
Turpmāk Karostas mikrorajonā siltuma ražošanai tiks izmantots videi draudzīgs kurināmais – koksnes šķelda (atjaunīgais dabas resurss). Energoresursu izmaksu straujā pieauguma rezultātā šāds solis bija ekonomiski izdevīgākais un ilgtspējīgākais, jo līdz šim Karostā kā kurināmais tika izmantota dabasgāze.
Kopējās projektā ieguldītās investīcijas ir nepilns viens miljons eiro.
Projekta ietvaros SIA “Elnetworks” veica elektromontāžas darbus un augstsprieguma kabeļu pārlikšanu, savukārt SIA “Kurzemes būvserviss“ – būvlaukuma sagatavošanas un teritorijas labiekārtošanas darbus.
Centralizētās siltumapgādes pakalpojumu jaunās katliekārtas nodrošinās 55 objektiem – 46 daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām (aptuveni 2611 dzīvokļi), bērnu dārzam "Pienenīte", Liepājas 3.pamatskolai, Liepājas Svētā Nikolaja pareizticīgo Jūras katedrālei, veikaliem un ražošanas objektiem.
Katlumājas kompleksa montāža un teritorijas labiekārtošanas darbi tika uzsākti 16. novembrī. Kompleksā ietilpst pilnībā slēgta šķeldas noliktava ar slēgtiem pelnu konteineriem, kā arī divi katlu konteineri ar kopējo jaudu 1,9 MW, katrs pa 0,95 MW. Ar šīs katlumājas saražoto siltumu SIA “Liepājas enerģija” spēs nodrošināt esošos un no jauna pieslēgtos klientus (“Jensen Metal” siltuma pakalpojumu izmantos jau šogad, savukārt koka karkasa māju ražotne Zemgales ielā centralizētās siltumapgādes priekšrocības sāks izmantot 2022. gadā).
Turpmāk šajā mikrorajonā līdz 0oC netiks pieslēgtas esošās gāzes iekārtas. Jaunā katlumāja uzņēmuma klientiem nodrošinās karstā ūdens sagatavošanu arī vasaras sezonā.
“Īsā termiņā ir paveikts apjomīgs rezultāts ar salīdzinoši zemākam izmaksām nekā tas būtu stacionārai būvei. Mobilais komplekss dod iespēju mainoties infrastruktūrai pārvietot visu katlumāju uz citu tai paredzētu vietu. Turklāt bez operatora katlumāja neprasa cilvēka patstāvīgu klātbūtni ikdienas darbā. Dabai draudzīgs siltumapgādes risinājums. Kurināmais - vietējais resurss koksnes šķelda, līdz ar to stabilāks gala siltuma tarifs patērētajiem, jo paredzamākas kurināmā izmaksas un tā pieejamība arī ārpolitiski sarežģītos, neparedzētos apstākļos, kā, piemēram, straujš gāzes cenas kāpums,” norāda uzņēmuma “Steel pro” valdes loceklis Sandis Gromovs.
Noliktava un katlu konteineri ir pilnībā slēgti, tāpēc vidē neizdalīsies koksnes šķeldas un pelnu putekļi. Pelni no katlu kurtuvēm tiks savākti automātiski slēgtos pelnu konteineros un izvesti aptuveni vienu reizi divās nedēļās atkarībā pēc piepildījuma. Papildus pēc nepieciešamības laboratorijas apstākļos tiks kontrolēts gan koksnes šķeldas mitrums, gan pelnu saturs. Troksnis vidē no katliekārtu kompleksa mehāniskām daļām būs minimāls, nepārsniedzot 60 decibelus. Projekta ietvaros tiek sakārtota arī apkārtējā infrastruktūra – piebraucamais grants seguma ceļš, kā arī teritorijā esošie koki pēc iespējas ir saglabāti, veidojot koku vainagus.
Noslēdzot zemes nomas rezervēšanas līgumu, teritorija tiek izīrēta no Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes. Jaunā katlumāja atrodas blakus Karostas Industriālajam parkam, kurā jau divas apstrādes rūpniecības ražotnes strādā, bet vēl divas tiek būvētas.
Abas jaunās ražotnes – “Jensen Metal” un “EB Liepāja” ir devušas priekšroku centralizētai siltumapgādei un ir noslēgušas līgumu ar SIA “Liepājas enerģija” par siltumenerģijas piegādi.
Uzņēmums, paplašinot sniegto pakalpojumu klāstu, jaunas konteinera tipa katlumājas ir gatavs uzstādīt arī citās Dienvidkurzemes pilsētās, nodrošinot videi draudzīgu un ekonomiski izdevīgu risinājumu.