Statistiski vidējo Latvijas iedzīvotāju no bankrota šķir vidēji mēnesis un divpadsmit dienas, liecina pētījums, ko veikusi Latvijas Krājbankas Tautsaimniecības procesu analīzes grupa kopā ar sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS.
Jaunajā pētījumā izmantots bankrota sliekšņa indekss, kas parāda dažādu iedzīvotāju grupu attālumu no brīža, kuru cilvēki uzskata par savu personisko bankrotu – nopietnām finansiālām grūtībām un nespēju pildīt saistības, kā arī nespēju nodrošināt sevi ar pašu nepieciešamāko patēriņu. Šāds uzstādījums ataino gan cilvēku uztveri par savu privāto dzīvi un labklājību, gan apliecina priekšstata par personisko situāciju ciešo saistību ar vispārējo stāvokli valstī.
Aptaujā, kas aptvēra visdažādākos iedzīvotāju slāņus visā Latvijā, vidējais bankrota sliekšņa indekss ir 1.40.
Būtiski, ka 21 % aptaujāto iedzīvotāju indekss ir pat zemāks par 1, tādējādi viņi pie bankrota sliekšņa nonāk periodā, kas ir īsāks par mēnesi. Vien katram piektajam aptaujas dalībniekam indeksa vērtība ir augstāka par 3, kas liecina, ka, zaudējot regulārus ienākumus, viņiem būtu pietiekami finanšu līdzekļi trim mēnešiem. Tikai 6 % norādīja, ka nopietnas finansiālas problēmas viņiem sāktos tikai pēc četriem vai vairāk mēnešiem.
Vērā ņemami uzkrājumi (lielāki vai vienādi ar mājsaimniecības viena mēneša ienākumiem) ir tikai katrai piektajai (19 %) mājsaimniecībai. Savukārt 21 % atzinuši, ka krīzes dēļ savus ieguldījumus jau iztērējuši, bet 17 % no “krājējiem” tos tērē šobrīd.
Vērtējot iedzīvotāju uzkrājumu un parādsaistību attiecības, jāsecina, ka lielākajai daļai (55%) mājsaimniecību šobrīd ne tikai nav naudas uzkrājumu viena mēneša ienākumu vai lielākā apmērā, bet arī – tādi nav bijuši arī pirms krīzes.
Kopumā dažāda veida parādsaistības ir 56 % iedzīvotāju, no kuriem lielākā daļa ir kredīti vai līzinga maksājumi. Vēl pie tipiskākajām saistībām minami parādi citām privātpersonām vai nenomaksāti regulārie maksājumi (dažādi rēķini). Lielākā daļa iedzīvotāju, kuriem ir parādsaistības, bet nav iekrājumu, ir to vidū, kuru ģimenēs ir bērni līdz 18 gadu vecumam un tieši šos cilvēkus no bankrota šķir nepilns mēnesis (indekss 0.91).
Trešajai daļai Latvijas iedzīvotāju nav ne parādsaistību, ne arī uzkrājumu. Savukārt tādu, kuriem parādu nav, toties ir uzkrājumi, ir 10 %.