SIA Lienama Alūksne šogad dzērveņu eksportu uz Vāciju spējusi palielināt par 200 %.
Tas izdevies, pateicoties ne vien pašas kompānijas darbinieku pūlēm, bet arī amerikāņiem, kas veikuši lielus priekšdarbus lielogu dzērveņu mārketinga aktivitātēm Eiropā.
Kompānijas līdzīpašniece Gundega Sauškina skaidro, ka ASV dzērveņu audzētāji Vācijā ieguldījuši ļoti lielus finanšu līdzekļus, lai Eiropu iepazīstinātu ar šo ogu un tās vērtīgajām īpašībām. «Amerikāņi tādā veidā arī mums ir palīdzējuši, izcērtot ceļu uz Eiropu. Un izstādēs viņi no mums pat izvairās un nerunā, jo esam konkurenti gan ASV, gan Kanādai. Turklāt Vācijai un Anglijai dzērvenes ir vienkāršāk importēt no Eiropas Savienības, jo, kā uzskata angļi, ar lidmašīnu transportētā oga ir vairāk piesārņojusi vidi, nekā ar mašīnu vestā, kas ir ekoloģiski labāka,» skaidro Lienamas vadītāja. Viņa paredz, ka šogad visa svaigo ogu raža tiks realizēta eksporta tirgos. Eksportā uzņēmumam stabils partneris ir Vācija, bet Anglijā produkcija tiek realizēta atkarībā no cenas. Nedaudz produkcijas uzņēmums realizē arī Polijā – tur Lienama spēj konkurēt ar svaigo ogu sulu.
Tieši sula ir tas produkts ar pievienoto vērtību, uz ko tiks likts lielāks akcents, cenšoties piesaistīt pircējus arī NVS valstīs. Krievijā nav jāstāsta, kas ir dzērvene, viņi to labi pazīst, teic uzņēmēja. Tiesa, lai to panāktu, nepieciešami lielāki ražošanas apjomi, kas pagaidām ir ierobežoti tehnoloģiju dēļ. Uzņēmums modernizācijā kopš 2005. gada ieguldījis jau ap 600 tūkstošiem Ls. Lai veiksmīgāk spētu piesaistīt ES līdzekļus, Lienama kopā ar sešiem citiem dzērveņu, melleņu, aveņu un upeņu audzētājiem šogad izveidojusi ražotāju apvienību Baltijas ogu kompānija un eksports patlaban jau tiek realizēts ar šīs apvienības starpniecību. Lai eksportētu ogas, nepieciešams Global G.A.P. serifikāts, kas Lienamai šobrīd ir vienīgajiem Latvijā un tas ļauj realizēt produkciju arī ārvalstu mazumtirdzniecības tīklos.
«Dzērvene ir oga, kas ne aug ne Ķīnā, ne arī citur Eiropā, bet ASV ziemeļos, Kanādas dienvidos, Latvijā un Baltkrievijā. Šai ogai ir ļoti šaurs augšanas reģions un tas ir tāpēc, ka tai nepieciešamas 100 dienas zem 7 grādiem un mūsu reģions to spēj nodrošināt,» reģiona pievilcību skaidro uzņēmēja.
#1/4
ASV dzērveņu audzētāji Vācijā ieguldījuši ļoti lielus finanšu līdzekļus, lai Eiropu iepazīstinātu ar šo ogu un tās vērtīgajām īpašībām. Amerikāņi tādā veidā arī mums ir palīdzējuši, izcērtot ceļu uz Eiropu.
#2/4
Dzērvene ir oga, kas ne aug ne Ķīnā, ne arī citur Eiropā, bet ASV ziemeļos, Kanādas dienvidos, Latvijā un Baltkrievijā.