Aizvadītajā gadā zirgu skaits Latvijā sarucis līdz nepilniem divpadsmit tūkstošiem, bet saimniecību, kas nodarbojas ar zirgkopību, uzskaitīts nedaudz vairāk par sešiem tūkstošiem.
«Zirgkopībai pēdējos trīs gados ir tendence samazināties – kļūst mazāk gan zirgu, gan audzētāju,» sarunā ar laikrakstu Latvijas Avīze atzina Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departamenta lopkopības un ciltsdarba nodaļas vadītāja Gita Jansone. Viņa piebilda, ka šāda tendence vērojama visās lopkopības nozarēs. «Tagad jebkurai nozarei lauksaimniecībā jānodarbojas ar peļņas gūšanu. Latvijā izaudzētie zirgi nav slikti, tikai jautājums, cik tas ir finansiāli un ekonomiski izdevīgi?»
Savukārt zirgaudzētāji atzīst, ka iekšējā tirgū pieprasījums pēc zirgiem nav liels, tāpēc tas nevar kalpot par nozares attīstības ekonomisko pamatu. Galveno peļņu veido eksports, kurā pieprasīti ir tieši Latvijā audzētie sporta tipa zirgi.
Pēdējo septiņu gadu laikā uz ārzemēm pārdoti vidēji 500 dzīvnieki gadā, aprēķinājis laikraksts. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas lielākās cerības liktas uz Rietumeiropas un Skandināvijas valstu tirgu, taču bagātie kaimiņi, zinot Latvijas ekonomisko situāciju un zirgaudzētāju pastāvīgo naudas trūkumu, īpaši pēdējā laikā cenšas nopirkt zirgus par ļoti zemu cenu.
Latvijas Jātnieku federācijas prezidents Agris Blaus Latvijas zirgaudzētāju spējas izaudzēt augstas klases zirgus vērtē kritiski: «Zirgus hobija jāšanas, mācību un treniņu grupu, kā arī Latvijas sacīkšu līmenī mūsu zirgaudzētāji var nodrošināt. Ja ir runa par Grand Prix klases maršrutiem ar 150 līdz 160 cm augstiem šķēršļiem starptautiskās sacensībās vai Lielās balvas izcīņā iejādē, tad Latvijas zirgaudzētājiem ļoti reti pašiem izdodas izaudzēt šādas kvalitātes zirgus, ko nosaka zirgu izcelsme un jau ģenētiski mantotās īpašības.»