Uzņēmumu ieguldījumi pētniecībā un attīstībā (P&A) Latvijā, visticamāk, ir lielāki, nekā to uzrāda statistikas dati, jo daudzi, iespējams, šādus ieguldījumus nenorāda – tos vienkārši apzīmē ar saimnieciskās darbības izdevumiem.
Tāds ir vairuma aptaujāto uzņēmēju viedoklis. SIA Lursoft dati rāda, ka 2019. gada pārskatos pētniecības un attīstības izmaksas norādījuši tikai 412 (gada pārskatus kopumā iesnieguši 131 550) uzņēmumi 36,9 milj. eiro apmērā, turklāt 2018. gada pārskatos šādus izdevumus deklarējuši 426 uzņēmumi par kopējo summu 38 milj. eiro.
Eurostat dati rāda, ka pēc ieguldījumiem pētniecībā un attīstībā Latvija atrodas visas ES “astē”. Daudzu faktoru kokteilis “Tas, ka Latvija ieguldījumos pētniecībā un attīstībā (P&A) atrodas ES pagrabā, ir objektīvu un subjektīvu iemeslu mijiedarbības rezultāts,” vērtē Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.
Viņš norāda, ka lielie uzņēmumi ar apgrozījumu virs 100 milj. eiro bez ieguldījumiem P&A nevar būt ilgtspējīgi, tāpēc arī tieši tie ir tie, kuri iegulda zinātnē un pētniecībā un to arī adekvāti atspoguļo savās atskaitēs. Tomēr tādi uzņēmumi Latvijā ir tikai daži desmiti. Ja atskaitītu plikus tirdzniecības uzņēmumus, tad skaitļi kļūtu vēl krietni mazāki. “Ir maz ticams, ka kokapstrādes, pārtikas pārstrādes, metālapstrādes un vēl citu sfēru uzņēmumi, kuru neto apgrozījums ir līdz vienam miljonam eiro, veiks kādu nopietnu sadarbību ar zinātniskajām iestādēm,” uz jautājumu par nelielo uzņēmumu sadarbību ar zinātniekiem atbild K. Klauss.
Viņš gan kā izņēmumus min elektronisko iekārtu, farmācijas produktu ražotājus. “Ieguldījumi P&A ir atkarīgi ne tikai no produkta, ko ražo, un no uzņēmuma lieluma, bet arī no tā, kur (Latvijā vai ārzemēs) tiek pieņemti stratēģiskie lēmumi, kas korelē ar kapitāla piederību. Lielākoties kompānijām (ar nelieliem izņēmumiem) ar ārvalstu kapitālu pētniecības struktūras izvietotas valstī, kur atrodas galvenais birojs,” iemeslus skaidro K. Klauss. Viņš norāda, ka iepriekšminētie faktori sajaukumā ar ikdienas vajadzībām pēc zinātnes un pētniecības arī nosaka šo kopējo P&A līmeni Latvijā.
Visu rakstu lasiet 20.aprīļa žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!