Valdība šodien atbalstīja priekšlikumu nosūtīt līdz desmit civilos ekspertus dalībai Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) speciālajā novērošanas misijā Ukrainā.
Kā informatīvajā ziņojumā skaidro Ārlietu ministrija (ĀM), saskaņā ar Starptautiskās palīdzības likuma 12.panta 1.daļu civilie eksperti piedalās starptautiskajās misijās pēc to starptautisko organizāciju, savienību vai kopienu rezolūcijas, rekomendācijas vai lūguma, ar kurām Latvijai ir noslēgti starptautiskie līgumi, kā arī pēc Eiropas Savienības (ES) vai NATO dalībvalsts aicinājuma. Saskaņā ar šī paša panta 2.daļu lēmumu par civilā eksperta piedalīšanos starptautiskajā misijā pieņem Ministru kabinets.
EDSO speciālo misiju Ukrainā apstiprināja EDSO Pastāvīgā padome šī gada 21.martā. Saskaņā ar apstiprināto mandātu misijas sākotnējais personāls būs 100 civilie novērotāji ar iespēju paplašināt misiju līdz 400 novērotājiem. Misija ir apstiprināta uz sešu mēnešu darbības termiņu ar iespēju to pagarināt, kam būtu nepieciešams jauns EDSO Pastāvīgās padomes lēmums.
Misijas pamatuzdevumi būs vākt informāciju un ziņot par drošības situāciju, informēt par incidentiem un kompetento iestāžu reakciju uz tiem, novērot un atbalstīt cilvēktiesību un pamatbrīvību ievērošanu, tostarp nacionālo minoritāšu tiesību ievērošanu, veicināt sabiedrības grupu dialogu ar mērķi samazināt spriedzi un veicināt situācijas normalizāciju, ziņot par misijas kustības brīvības ierobežojumiem un citiem šķēršļiem, kas traucētu tās mandāta izpildi, kā arī koordinēt darbības ar citām EDSO struktūrām un sadarboties ar citām starptautiskajām organizācijām.
ĀM pauž, ka Latvijas interesēs ir starptautiskās sabiedrības un organizāciju iesaiste situācijas stabilizācijas centienos Ukrainā, tostarp arī starptautisko novērotāju klātbūtne starptautiskajās misijās Ukrainā. Līdz ar to Latvija ir ieinteresēta savu civilo ekspertu nosūtīšanā dalībai EDSO speciālajā novērošanas misijā Ukrainā.
Kandidātu pieteikšanas pēdējais termiņš ir šī gada 27.marts. Aptuvenās aplēses liecina, ka Latvija varēs pieteikt dalībai misijā līdz desmit civilajiem novērotājiem.
Paredzams, ka papildu finansējums Latvijas civilo ekspertu dalībai EDSO speciālajā novērošanas misijā Ukrainā nebūs nepieciešams.
Kā pirmdien preses konferencē pēc tikšanās ar Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes Eiropas lietu valsts ministru Deividu Lidingtonu sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP), šāds lēmums būtu būtisks solis, lai vismaz mēģinātu novērst tālāku situācijas eskalāciju Ukrainas austrumos.
«Neatkarīgu novērotāju klātbūtnē dažādas provokācijas ir mazāk iespējamas, un tās tiktu dokumentētas,» teica ministrs.