Kviešu nākotnes cenas varētu pieaugt par vairāk nekā 20% līdz 8,50 dolāriem par bušeli, jo sausums Krievijā ierobežo piedāvājumu un spekulanti izmanto izdevību, atsaucoties uz CWA Global Markets Pty, raksta Bloomberg.
Līguma cena septembra piegādēm palielinājās par 0,6% līdz 6,975 dolāriem par bušeli. Pirmdien kviešu cena sasniedza 7,1125 dolārus par bušeli, kas ir augstākā atzīme kopš 2008. gada septembra.
Kvieši pēdējo sešu mēnešu laikā ir uzrādījuši labākos rezultātus starp UBS Bloomberg CMCI indeksā ietvertajām izejvielām. Karstākais jūlijs Krievijā pedējo 130 gadu laikā ir iedragājis graudu ražu.
«Tirgū ienāk spekulanti,» norāda CWA eksperts Pīters Makgvairs. «Viņi izmanto iespēju, un es uzskatu, ka tas turpināsies arī nākamajās nedēļās.»
Kviešu ražošanas apjomi šogad Krievijā varētu samazināties par 19% līdz 50 miljoniem tonnu, liecina ASV Lauksaimniecības departamenta dati.
Citu valstu nelaime var nākt par labu Latvijas zemniekiem, kuriem rodas iespēja par labāku cenu eksportēt graudaugu ražu, raksta Lietišķā Diena.
«Labības audzēšanā karstumam nav ne vainas, ja vien ir mitrums. Latvijā šovasar mitruma nav trūcis. Kāds Zemnieku saeimas pārstāvis nesen teica, ka būšot vidēja raža, taču dzirdēju speciālistu runājam, ka patiesībā būs labāka par vidējo. Tas nozīmē, ka būs pietiekami daudz produkcijas eksportam,» optimistiski uz dabas rotaļām ar laikapstākļiem raugās DnB NORD Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
«Tā kā Krievijā sējumi ir izdeguši un cenas globālajā tirgū aug, zemniekiem tas nāks par labu. Arī Latvijas ekonomikai kopumā šim cenu kāpumam jābūt stimulējošam efektam, lai gan patērētājiem nāksies sadzīvot ar dārgākiem miltu produktiem un gaļu. Gaļu tāpēc, ka labība tiek izmantota gaļas dzīvnieku audzēšanā,» P. Strautiņš sarunā ar LD pauž, ka rēķinās ar būtisku līdzekļu pienesumu valsts budžetā, «var teikt, ka lielākie ieguvēji būs zemnieki, bet patērētāji būs zaudētāji - cits lielākā, cits mazākā mērā».