Martā projektā Kurzemes loks ir pabeigta jaunās 110/330 kV elektropārvades līnijas balstu uzstādīšana, informē AS Latvenergo pārstāvji.
Kopumā posmā Ventspils-Grobiņa, tajā skaitā līnijas nozarojumos uz Alsungas un Aizputes apakšstacijām, izvietoti 415 metāla balsti.
Februārī projekta realizācijas ietvaros tika veikta balstu uzstādīšanu ar helikoptera palīdzību tajās vietās, kur elektrolīnija šķērso mitras vietas un specializētajai tehnikai ir apgrūtināta piekļuve. Izmēģinājuma risinājumā uzstādīja divus balstus Grobiņas novadā. Plānotā tehnoloģija, balstus uzstādot ar helikoptera palīdzību, būvniekiem un pasūtītājam sniedza iespēju izvērtēt jauno risinājumu praksē, kas var noderēt un būs vērtīga, to izmantojot citos elektropārvades tīkla Kurzemes loks posmos, jo īpaši vietās, kurās jānodrošina videi saudzīgi izbūves darbu risinājumi, kas nebojā augsni.
Elektropārvades līnijas posmā Ventspils - Alsunga ir pabeigta 110/330 kV vadu montāža un šajā posmā jaunā 110 kV līnija ieslēgta pārbaudes režīmā. Kopumā līnijas posmā Ventspils – Grobiņa šobrīd pabeigta vadu montāža 110 km garumā. Aprīlī turpināsies vadu vilkšanas darbi posmā Alsunga – Aizpute- Grobiņa un tiks veikta pieslēguma izbūve Grobiņas apakšstacijai.
Paralēli jaunās līnijas izbūves darbiem, februārī tika uzsākti vecās 110 kV līnijas demontāžas un līnijas trases sakopšanas darbi.
Ventspils apakšstacija jau drīzumā nodrošinās 330 kV elektroenerģijas pārvades funkciju pilsētai un tās uzņēmumiem, tādējādi būtiski palielinot pieejamās elektroenerģijas jaudas. Pēc Kurzemes loka posma Grobiņas – Ventspils izbūves ievērojami paaugstināsies elektroapgādes drošums, nostiprinot nepārtrauktu elektroenerģijas piegādi vētru laikā ne tikai Kurzemē, bet arī Latvijai un Baltijai kopumā. Protams svarīga ir šī projekta pabeigšana, noslēdzot loku ar 330 kV līnijas izbūvi posmā Ventspils – Rīga.
Liepājas reģiona galvenie ieguvumi ir atjaunots infrastruktūras objekts un nākotnes iespējas, pabeidzot Kurzemes loku, uzlabosies gan elektroenerģijas piegādes drošums Liepājā, gan lielākas jaudas nodrošinājums, papildus tam ieguvumi ir arī Aizputes un Alsungas novados, kur pilnībā rekonstruētas 110 kV apakšstacijas, kas ir elektroenerģijas drošuma garants minētajiem novadiem.
Projekts Kurzemes loks tiek realizēts astoņu Baltijas valstu sadarbības memoranda ar Eiropas Komisiju, tā saucamā BEMIP (Baltijas enerģijas tirgus starpsavienojumu) plāna ietvaros. Tas paredz Baltijas enerģētikas izolācijas pārtraukšanu – jaunu starpsavienojumu ar Eiropas tīkliem Ziemeļvalstīs izbūvi, kā arī nosaka zināmus pienākumus Baltijas valstīm – harmonizēt Baltijas tirgus modeli ar Ziemeļvalstīm.
Šobrīd BEMIP plāna ietvaros izbūvēts Estlink-2 kabelis starp Igauniju un Somiju, turpinās projekts Kurzemes loks Latvijā, kas stiprina Lietuvas un Zviedrijas starpsavienojuma projektu un uzlabo energoapgādi Kurzemē. Šo projektu īstenošana Baltijas valstīm garantē starpsavienojumus ar Ziemeļvalstīm, kas bagātas ar hidroresursiem, un tur vēsturiski novērotas zemākas elektroenerģijas cenas nekā caurmērā Eiropā.