Kultūrvēsturisko ēku apsaimniekošana galvassāpes rada ne tikai Rīgā, bet arī citviet Latvijā. Objekti ir finansiāli prasīgi, nereti apsaimniekotājam lētāk un ātrāk ir uzbūvēt jaunu namu, nevis restaurēt veco. Savukārt pašvaldības ēku īpašniekus cenšas iekārdināt ar dažādām atlaidēm.
«Lai gan šobrīd sabiedrības attieksme un izpratne par kultūrvēsturisko pieminekļu saglabāšanu ir mainījusies un kļuvusi pozitīvāka, taču kopumā mantojums ir apdraudēts. Galvenais iemesls – īpašniekam trūkst naudas tā uzturēšanai,» laikrakstam Neatkarīgā norādīja Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) kultūras mantojuma politikas daļas vadītājas vietniece Katrīna Kukaine.
Diemžēl valsts un pašvaldības atbalsts ir nepietiekams, bet Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļi pārsvarā tiek tikai lielajiem objektiem. «Būtiski ir, lai kaut neliela summa tiktu daudziem objektiem, nevis liela dažiem,» norāda VKPAI pārstāve.
Inspekcija ir izstrādājusi īpašu dokumentu par rīcību un mantojuma saglabāšanu ekonomisko grūtību apstākļos. Tomēr daļa īpašnieku grib visu darīt ātri, tāpēc ciešot kvalitāte. «ES piešķirtā nauda un tās lietošanas nosacījumi bieži vien spiež veikt apjomīgus, nepārdomātus un sasteigtus darbus,» laikrakstam sacīja K. Kukaine.
Laikraksts vēsta, ka valsts un pašvaldības cenšas ēku īpašniekus iekārdināt piešķirot nekustamā īpašuma nodokļa atlaides – Rīgā 50% atlaide tiek tām ēkām, kas iekļautas valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, bet 25% atlaidi saņem objekti, kas atzīti par pilsētvides kultūrvēsturisko vērtību, bet nav valsts pieminekļu sarakstā.
Savukārt Kuldīgas novada dome kā motivāciju izmanto arī citus pasākumus – līdz pat 70% īres maksas samazinājumu, kuru saņem iedzīvotāji, kas piedalās ēkas atjaunošanā. Tāpat dome reizi gadā dod krāsas un citus materiālus tiem, kuri vēlas remontēt savus mājokļus, un paātrināti ļauj nokārtot būvatļaujas.