Jaunākais izdevums

Rīgas domes Kultūrvēsturiskā materiālā mantojuma komisija radusi risinājumu Alīses un Gaujas ielas vēsturisko ūdenstorņu saudzīgai pagaidu izmantošanai, tos iedzīvinot un padarot pieejamus sabiedrībai, informē Rīgas domē.

Lai veicinātu ūdenstorņu izmantošanas priekšlikumu nākšanu klajā, pašvaldības uzņēmums “Rīgas ūdens” pēc komisijas ierosinājuma ir slēdzis sadarbības līgumu* ar kustību “Free Riga” par priekšizpētes veikšanu.

“Rīga ir 19. gadsimta industriālā mantojuma Eiropas un pasaules līmeņa lielpilsēta, kuras unikālie majestātiskie mantojuma objekti bieži ir nenovērtēti. Tie stāv aizslēgti un aiz žogiem, sabiedrība pievērš tiem uzmanību tikai tad, kad tie beidz savu eksistenci jaunbūvju labā vai arī lēni drūp kopā. Mēs ar kolēģiem bijām noskaņoti situāciju mainīt. Un ‘’Free Riga” nāca tieši laikā,” saka komisijas vadītāja Rita Našeniece. “Darbs ir procesā un mēs vēl atgriezīsimies pie ūdenstorņu pastāvīgo risinājumu atrašanas.”

Patlaban komisija rosina Alises un Gaujas ielas ūdenstorņiem izstrādāt ilgtermiņa nomas vai pagaidu lietošanas plānu. Prioritātēs ir pieejamība, atvērtība un mantojuma saglabāšana. Plāna sagatavošana tiktu veikta, ņemot vērā “Free Riga” veikto priekšizpēti.

Savukārt abus Mazā Matīsa ielas torņus varētu nodot atsavināšanā, vienlaikus potenciālajiem investoriem izvirzot materiālā vēsturiskā mantojuma saglabāšanai nepieciešamus nosacījumus un konkrētus termiņus, kad šie nosacījumi ir jāpilda. Iegūtie līdzekļi būtu jāiegulda pašvaldības īpašumā paliekošajos ūdenstorņos.

“Free Riga” priekšizpēte ietvers tehniskā stāvokļa izvērtējumu, kura laikā notiek īpašumam veikto tehniskās apsekošanas atzinumu apkopošana un izvērtēšana, minimālo veicamo remontdarbu noteikšana, ņemot vērā dažādus īpašuma pagaidu lietošanas un aktivizācijas scenārijus.

Tāpat priekšizpētes laikā tiks veikta pagaidu lietošanas aktivizācijas koncepta izstrāde un potenciālo īpašuma aktivizācijas partneru un iniciatīvu apzināšana (potenciālo iniciatīvu un partneru aptauja, vēlams arī atvērto durvju diena īpašuma apskatei), kā arī sociāli ekonomiskā modeļa izveide īpašuma aktivizācijai un attīstīšanai pagaidu lietošanai.

Alīses ielas ūdenstornim jau ir pieteikts vairāk nekā 60 iniciatīvu pieteikumu telpām - mūzikas ierakstu un sintezatoru studijas, koprades telpa jauniešiem un jauniešu organizācijām, apkaimes iniciatīvu telpa, stāstu vakari un audio gids, grāmatnīca, kāpšanas siena, eksperimentālās arheoloģijas nodarbības, mākslas galerijas un mākslas terapijas telpa, teātra mēģinājuma un izrāžu telpa. Savukārt Gaujas ielas torņa izpēte ir iecerēta, sadarbojoties “Free Riga” un Čiekurkalna apkaimes attīstības biedrībai.

Šobrīd SIA “Rīgas ūdens” rīcībā ir četri unikāli vēsturiski ūdenstorņi. Mazā Matīsa ielas dvīņu ūdenstorņi celti no 1896. līdz 1897. gadam, un tos projektēja inženieri un arhitekti Oto Intce un Rūdolfs Frišs. Šie ūdenstorņi bija pirmie Rīgas ūdenstorņi un ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Čiekurkalnā, Gaujas ielā un Alīses ielā Pārdaugavā atrodas arhitekta Vilhelma Boksalfa projektētie un 1912. gadā celtie ūdenstorņi.

Visi torņi ir saglabājuši gan vēsturisko veidolu, gan senās ūdensapgādes iekārtas. Mūsdienu ūdensapgādei ūdenstorņi vairs nav nepieciešami un tiem ir jāmeklē jauns pielietojums, kas saglabātu to vēsturisko majestātisko veidolu.

* Līgums slēgts Sabiedrības integrācijas fonda atbalstītā projekta “Sabiedriska ēku pagaidu lietošana - pilsoniskās līdzdalības stiprināšana, sabiedriskā labuma un NVO sektora iespēju uzlabošana, neizmantoto pašvaldības un valsts ēku revitalizācija” gaitā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Līdz ar Ziemas saulgriežu laiku, noslēgusies projekta “Melnsila kvartāls III” jaunbūves Kristapa ielā būvniecība, un 10 dzīvokļu dzīvojamā māja ir nodota ekspluatācijā.

Būvniecība tika uzsākta 2022. gada oktobrī, un, ievērojot tradīciju, 2023. gada pavasarī norisinājās spāru svētki. Investīcijas projektā ir aptuveni divi miljoni eiro.

Jaunā desmit dzīvokļu dzīvojamā ēka ar mūsdienīgo arhitektūru un košo fasādes krāsu iekļaujas tik dažādajā Āgenskalna apbūvē. Projekta koncepcijas galvenā būtība - radīt īpašus, ilgtspējīgus un energoefektīvus mājokļus prasīgiem klientiem - estētiem, kas novērtē gan dzīvokļu pārdomāto plānojumu, gan 3.0 m griestu augstumu, kā arī interjera risinājumu smalkās detaļas.

Jaunbūve izteiksmīgi papildina ēku ansambli, kuru veido kopā ar divām restaurētajām ēkām un labiekārtoto, apzaļumoto un slēgto pagalmu ar bērnu rotaļu laukumu, auto novietnēm. Seši no dzīvokļiem ir divlīmeņu apartamenti ar atsevišķām ieejām un privātu ārtelpu, sniedzot tādas priekšrocības, kas raksturīgas privātmājai. Mājas trešajā stāvā ir četri dažādu platību vienlīmeņa dzīvokļi ar plašām terasēm un skatu uz Alīses ielas ūdenstorni.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Kaislības ap saules paneļiem – kā neapdedzināties?

Ivars Zariņš, enerģētikas eksperts,23.03.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Visi vēl atceras OIK afēru. Mēs joprojām turpinām to apmaksāt. Bet izskatās, ka kādam kārojās kaut ko tādu atkal atkārtot. Un kāpēc gan ne – ja ir aitas, tad vienmēr uzradīsies arī cirpēji.

Šoreiz var sanākt pat divu veidu aitas – tās kuras nopirks saules paneļus, un tās kuras tos nenopirks! Kā nenokļūt cērpamo aitu barā? Lai cik tas neskanētu dīvaini, tad visvairāk kritizētie pasākumi(ierobežojumi) ir vērsti tieši uz to, lai šis cērpamo aitu bars sanāktu pēc iespējas mazāks, lai cērpamajām aitām paliktu vairāk vilnas. Tas, protams, neapmierina cirpējus – tāpēc publiskajā telpā tiek tiražēts daudz izdomājumu un puspatiesības.

Par svarīgāko, lai jūsu izvēle nepieviltu

Ir ļoti svarīgi, lai saules paneļiem paredzētā atbalsta sistēma būtu skaidri saprotama, taisnīga un ilgtspējīga - lai cilvēki, paļaujoties uz šo atbalsta sistēmu, netaptu piemānīti: vai nu tāpēc, ka nav sapratuši pareizi šo atbalsta sistēmu, vai arī ir pārrēķinājušies - paļaujoties uz to, kas vēlāk tiek izmainīts.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Āgenskalnā īstenotajā projektā “Melnsila kvartāls” Kristapa ielā nosvinēta trešās ēkas būvdarbu pabeigšana. Drīzumā gaidāma ēkas nodošana ekspluatācijā.

Būvniecības darbi tika uzsākti 2022. gada oktobrī, bet šī gada pavasarī norisinājās spāru svētki. Investīcijas projektā ir aptuveni divi miljoni eiro.

10 dzīvokļu ēkas projekta koncepts radīts ar mērķi īstenot īpašus, ilgtspējīgus un energoefektīvus mājokļus prasīgiem klientiem - estētiem, kas novērtēs gan dzīvokļu pārdomāto plānojumu, gan 3.0 m griestu augstumu, kā arī interjera risinājumu smalkās detaļas.

Jaunbūve papildina ēku ansambli, kuru veido kopā ar divām restaurētajām ēkām un labiekārtoto, apzaļumoto un slēgto pagalmu ar bērnu rotaļu laukumu, auto novietnēm.

Jaunbūvē ir kopumā desmit dzīvokļi, platībā no 48 m² līdz 108 m². Seši no dzīvokļiem ir divlīmeņu apartamenti ar atsevišķām ieejām un privātu ārtelpu. Iegādei pieejami vēl četri dzīvokļi - viens trīsistabu un trīs četristabu.

Komentāri

Pievienot komentāru