Kuldīgas novada pašvaldība sadarbībā ar Brandenburgas Tehniskās universitātes Pasaules mantojuma programmas nodaļu un tās vadītāju prof. Dr. Britu Rūdolfu gatavo Kuldīgas vecpilsētas Ventas senlejā pieteikšanu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstam.
Atrašanās UNESCO Pasaules mantojuma pamatsarakstā vietai piešķir kvalitātes zīmi. Tas dotu iespēju pilsētai piesaistīt papildus resursus izglītības, zinātnes un kultūras jomās, stimulētu Kuldīgas vēsturiskā centra saglabāšanu un aizsardzību, piesaistītu tūristus, veicinātu kvalitatīvu pilsētas attīstību un iedzīvotāju labklājību.
Process, kas jau veikts, lai virzītos uz iekļaušanu Pasaules mantojuma sarakstā, bijis ilgstošs. Pirmo reizi Kuldīga UNESCO Nacionālajam pagaidu sarakstam pieteikta un apstiprināta 2003. gadā.
2011. gadā, saskaņā ar jaunām prasībām, šis pieteikums tika izveidots no jauna un pārapstiprināts – Kuldīgas vecpilsēta Ventas senlejā iekļauta Latvijas nacionālajā UNESCO mantojuma vietu sarakstā.
«Šo gadu laikā esam veikuši apjomīgu darbu – iesaistām iedzīvotājus, informējam, rīkojam dažādus izglītojošus pasākumus, sadarbojamies ar ekspertiem, risinām pārvaldības jautājumus un veicam gan teorētiskas izpētes, gan praktiskas darbības vecpilsētas un dabas kompleksa saglabāšanai,» stāsta Jana Jākobsone, Kuldīgas novada pašvaldības Būvvaldes vadītāja.
Kuldīgas vecpilsētas Ventas senlejā pieteikuma dokumentu gatavošana ir noslēdzošais posms ceļā uz iekļaušanu UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā. Lai taptu pieteikums, nepieciešama starptautiska sadarbība, dokumentiem jābūt sagatavotiem profesionālā līmenī latviešu un angļu valodā, tāpēc pašvaldība piesaista un sadarbojas ar dažādiem padomdevējiem un ekspertiem, tai skaitā studentiem, kuri Kuldīgai sniedza ieteikumus, kā definēt unikālo vērtību un autentiskuma kritērijus.