Koksnes cenas ir sasniegušas pagaidu zemāko punktu, gaidāms cenu pieaugums, informē kokapstrādes uzņēmumā "Kronus".
"Kronus" pārstāvji norāda, ka, lai gan janvārī bija vērojams gatavo preču cenu kritums, lielākā daļa tirgus dalībnieku uzskatot, ka cenas ir sasniegušas pagaidu zemāko punktu. Pieprasījums tirgū ietekmēs cenu korekciju tempu un apjomu, bet uzņēmumā paredz, ka izejmateriālu cenas palielināsies.
Tāpat izejmateriālu cenu korekcijas var ietekmēt gatavo preču cenas līdz 2023.gada pirmā ceturkšņa beigām.
Pašreizējo tirgu situāciju ietekmē inflācija, elektrības, kurināmā un citu enerģiju izmaksas, karš Ukrainā, kā arī zemākas prasības no tirgus.
"Kronus" eksperti skaidro, ka negaidīti siltās ziemas dēļ kurināmās koksnes cenas turpina samazināties. Savukārt, kamēr gatavo preču cenas joprojām ir pakļautas vājā pieprasījuma spiedienam, zāģmateriālu cenas ir sasniegušas zemāko punktu un vismaz dažiem sortimentiem atkal sāk pieaugt.
"Agrāk kokzāģētavas nevarēja līdzsvarot zemākas zāģmateriālu cenas ar augstākām kurināmās koksnes cenām. Šīs atkarības dēļ kokzāģētavas sāka paaugstināt zāģmateriālu cenas, jo ražošanas izmaksas ievērojami pieauga, un kompensācija ar augstākām cenām par granulām un briketēm vairs nav iespējama," skaidro uzņēmumā.
Vienlaikus "Kronus" eksperti apgalvo, ka līgumi ar kokzāģētavām un līdz ar to arī līgumi par gatavo produkciju tiks slēgti par augstāku cenu līmeni nekā 2022.gada ceturtajā ceturksnī.
Pēc "Kronus" paustā, Vācijas Rūpniecības federācijas jaunākajās prognozēs liecina, ka pašreizējai recesijai vajadzētu būt diezgan mērenai un būtībā ekonomikas perspektīva nedaudz uzlabojās. Savukārt Vācijas cenu HPE indekss 24.janvārī uzrādījis pirmo nelielo izejmateriālu cenu pieaugumu par 0,5%, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, bet cenas koka paneļiem, piemēram, OSB un saplākšņiem, turpināja samazināties. Saplākšņa cenas samazinājās par 8,7%, savukārt OSB cenas kritās par 3,9%.
Tāpat "Kronus" atzīmē, ka arī ASV tika novērots diezgan liels cenu lēciens. Parasti ASV cenu tendence Eiropā kļūst par realitāti ar divu līdz trīs mēnešu kavēšanos, kas liecina, ka Eiropā lielāks cenu kāpums gaidāms ap 2023.gada martu vai aprīli.
"Kronus" eksperti arī norāda, ka, lai gan janvārī palešu cenas atkal samazinājās, lielākā daļa tirgus ekspertu norādīja, ka ir sasniegts zemākais punkts un gaidāmas izmaiņas arī gatavo preču cenu tendencēs. Īpaši tāpēc, ka izejmateriālu cenas dažiem sortimentiem sāka pieaugt jau 2022.gada decembrī. Palešu cenu attīstība būs atkarīga no šobrīd grūti prognozējamām tirgus prasībām.
"Kronus" apgrozījums 2021.gadā palielinājās gandrīz divas reizes un bija 87,752 miljoni eiro. Vienlaikus kompānijas peļņa bija 10,242 miljoni eiro pretstatā zaudējumiem 2020.gadā.
SIA "Kronus" dibināta 2000.gadā, uzņēmuma pamatkapitāls ir 341 264 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma īpašnieki ir 16 privātpersonas, bet patiesie labuma guvēji ir Aleksandrs Minajevs, Igors Ževaks un Andrejs Dikins.