Koka iepakojuma ražotājs SIA Kronus triju gadu laikā trīskāršojis neto apgrozījumu, bet jau pērn uzņēmums sāka ieguldīt risku diversifikācijas projektos, gatavojoties lejupslīdei, ko prognozēti šogad piedzīvo visa nozare.
2022. gadā SIA Kronus neto apgrozījums salīdzinājumā ar 2021. gadu pieaudzis par 42% un sasniedzis augstāko līmeni uzņēmuma vēsturē 124,7 milj. eiro, savukārt uzņēmuma peļņa sasniegusi 10,59 milj. eiro.
«Pērn Kronus demonstrēja izcilus rezultātus, nostiprinot savu 2021. gada pozīciju,» vērtē SIA Kronus izpilddirektors Andrejs Dikins. Viņš norāda, ka lielākais sniegums tika panākts gada pirmajā pusē, kad visās jomās turpinājās pēckovida pieprasījuma pieaugumus un vēl nebija jūtama Krievijas izvērstā kara Ukrainā ietekme. «Jau gada otrajā pusē izjutām tirgus svārstības: mūsu nozarē sākās piebremzēšana, kas negatīvi ietekmēja pieprasījumu,» tā A. Dikins. Viņš norāda, ka nestabilā situācija, kas lielākoties bija saistīta ar ģeopolitisko situāciju, energoresursu cenām un augstu inflāciju, lika gatavoties lejupslīdei. «Būdami reālisti, jau 2022. gadā sākām realizēt vērienīgus risku diversifikācijas projektus un pasākumus tuvojošās krīzes ietekmes minimizēšanai,» tā A. Dikins. Viņš atzīst, ka negatīvā prognoze piepildās — gan šogad, arī nākamgad nozare piedzīvos krīzi, ko turpina ietekmēt inflācija, kritums būvniecībā un karš.
Piedzīvo lejupslīdi
«Lejupslīdi piedzīvo arī pasaules lielākās ekonomikas: ASV, Eiropa, Ķīna. Diemžēl negatīvo scenāriju ietekmē arī faktors, kuru nevarējām paredzēt — situācijā, kad pieprasījums pēc kokmateriāliem un koka iepakojuma ir sarucis, daži tirgus dalībnieki darbojas negodīgi,» uzsver A. Dikins. ES kontrolējošās iestādes ir saņēmušas ziņojumus, ka virkne uzņēmumu nav ievērojuši Eiropas Savienības noteiktās sankcijas.
«Maldinot klientus un citus tirgus dalībniekus, šie uzņēmumi nepareizi norāda koksnes materiālu izcelsmes valsti, slēpjot to, ka — par spīti sankcijām — materiāls ir ievests no Krievijas un Baltkrievijas un norādot, ka ražojumu izcelsmes valsts ir Kirgizstāna un Kazahstāna. Tā rezultātā produkts tiek tirgots par ievērojami zemākām cenām nekā tirgū, tādējādi kropļojot konkurenci un liekot pārējiem tirgus dalībniekiem meklēt pielāgošanās risinājumus,» skaidro A. Dikins.
Investīcijas neapstājas
Kronus 2022. gadā turpināja ieguldīt koka iepakojuma segmentā un attīstīt dārzkopības produktu segmentu. Uzņēmuma produkti tiek eksportēti uz vairāk nekā 53 pasaules valstīm. Galvenie eksporta tirgi ir Vācija, Zviedrija un Āzijas valstis. «Koka iepakojums un dārzkopības produkti bija un būs mūsu galvenā nozare. Taču, reaģējot uz izejvielu deficītu metālapstrādes tirgū, kā arī ar mērķi diversificēt riskus, pērn Kronus savā paspārnē izveidoja jaunu metālapstrādes ražotni. Ražošanas izveidē tika investēti 2,2 miljoni eiro, un kopumā tika radītas 25 jaunas darbavietas,» stāst A. Dikins. Viņš norāda, ka jau pirmajos mēnešos ražošana tika noslogota par 100%, nodrošinot ar metāla produkciju un lentēm gan pašu Kronus ražošanu, proti, palešu apmaļu piederumu izgatavošanu, gan arī citus uzņēmumus Baltijas valstīs un Somijā.