Pirms ziemas brīvdienām daudzi atceras seno tautas gudrību par to, ka pirms Ziemassvētku vakara jābūt labestīgiem un jāizlīgst, ja gadās ar kādu sastrīdēties, kā arī jānokārto visi parādi. Pēdējais pieminētais būtu jāatceras ne tikai debitoriem, bet arī kreditoriem – pirms jaunā gada vienlīdz svarīgi ir gan atgūt, gan atmaksāt parādus. Parādu pārvaldnieki nepaļaujas uz brīnumiem, bet gan rīkojas, it īpaši tāpēc, ka tagad ir izdevīgs brīdis to darīt.
Ādolfs Mārtiņš Krauklis, Atgustinaudu.lv Pārdošanas vadītājs, uzskata, ka gada nogales tuvošanās liek gan debitoriem, gan kreditoriem (gan fiziskām, gan juridiskām personām) pārskatīt savu bilanci un aprēķināt personīgo līdzekļu apmēru, lai noskaidrotu, vai tie gada laikā ir palielinājušies vai samazinājušies. Viņš saka, ka tautas gudrība vienmēr būs aktuāla – gada beigās visiem debitoriem un kreditoriem ir jāatmaksā vai jāatgūst parādi, neatliekot to uz vēlāku laiku.
Ā.M.Krauklis kungs atzīst, ka parādu problēmu risināšana ļoti reti saistās ar patīkamām emocijām. Tomēr svētku laikā parādu atmaksu pozitīvi var uztvert gan debitors, gan kreditors. Debitoriem Ā.M.Krauklis iesaka ieguldīt pūles un meklēt gada nogales sniegtos risinājumus un iespējas. Kreditorus viņš aicina nekavēties un, ja nepieciešams, vērsties pie parādu piedziņas uzņēmuma, lai gadu nobeigtu ar sakārtotu bilanci.
Kā debitoriem būtu jāuzvedas gada beigās?
- Nepalieliniet izdevumus un parādus, aizņemoties naudu, lai brīvdienās sagādātu dāvanas – īslaicīga labklājība ir sliktākā izvēle. Ievērojiet tādu principu, ka labāk ir būt pieticīgam, nevis ieslīgt jaunos parādos. Turklāt parāda atmaksāšana būs kā Ziemassvētku dāvana gan jums, gan cilvēkam, kuram esat parādā. Un tas ļaus jauno gadu iesākt bez parādiem.
- Ja gada beigās guvāt vairāk ienākumu, piemēram, no darba devēja saņēmāt prēmiju, izmantojiet to parāda atmaksāšanai vai samazināšanai.
- Ja krājat naudu, strādājot ārzemēs, ģimenes apciemošanas laikā neaizmirstiet par tiem, kuriem esat parādā.
- Ja pats nevarat atrast risinājumu, jūs varat saņemt finanšu konsultācijas no tiem, kuriem uzticēta parāda atgūšana. Parādu piedziņas uzņēmumi bieži vien saņem tādus lūgumus un var sniegt debitoriem padomus par parāda refinansēšanu par izdevīgākajiem nosacījumiem, ja nav citu iespēju.
Kāpēc kreditoriem ir tik svarīgi parāda atgūšanas jautājumu risināt gada beigās?
- Vairumam uzņēmumu finanšu gads ir vienāds ar kalendāro gadu. Uzņēmumiem finanšu gada beigās jāsaskaņo parādi un jāpārvalda budžets. Parādu atgūšana mazina uzņēmuma nedrošo parādu skaitu, palielina neto peļņu un uzlabo finansiālos rezultātus.
- Gada beigās parādu piedziņas un tiesu izpildītāju uzņēmumi kļūst aktīvāki un kreditori saņem atmaksu par uzkrātajiem līdzekļiem, palielinot iespējamību atgūt vairāk līdzekļu.
- Ir kļūdaini domāt, ka parāda atgūšana jāatliek līdz jaunajam gadam, jo svētku laiks tam nav īstais brīdis. Labāk sazināties ar parādu piedziņas uzņēmumu tagad, pirms ir sācies jaunais gads. Svētku laikā varēsiet apzināties, ka parādi būs nokārtoti un bilance būs kārtīgāka.
Visbeidzot, visiem iesaistītajiem gada beigas ir izlīgšanas laiks, kad visi, gan kreditori, gan debitori, ir gatavāki labprātīgi sadarboties. Tāpēc Ā.M.Krauklis uzskata, ka gada beigās ir loģiski runāt par nesamaksātiem parādiem, vienoties vai slēgt līgumus, kā arī draudzīgi atrisināt domstarpības.