Latvijai naudas pensiju palielināšanai nav, atzinis Swedbank galvenais ekonomists Mārtiņš, vienlaikus uzverot - ja izdotos samazināt ēnu ekonomikas daļu, Latvija varētu atļauties pensionāriem maksāt vairāk.
«Ir jāsaprot - ja izdevumu struktūra paliek tāda, kāda tā ir patlaban, ar visām neefektivitātēm, tad, lai iedotu pensionāriem vairāk, kādam ir jāatņem. Citādi - Latvijai naudas pensiju palielināšanai nav,» intervijā aģentūras BNS portālam Baltic Business Service sacīja Kazāks.
Vienlaikus viņš pauda cerību, ka Latvijas pensionāri vienmēr nebūs nabagi, kā arī uzsvēra, ka krīzes laikā pensionāri ir kļuvuši relatīvi turīgāki. «Ja paskatāmies uz pašreizējiem datiem, sanāk, ka krīzes laikā pensionāri ir kļuvuši relatīvi turīgāki. Tā sanāk, ja vidējo pensiju salīdzinām ar vidējo algu valstī. Proti, vidējā pensija procentuāli attiecībā pret vidējo algu recesijas laikā ir būtiski pieaugusi, jo vidējā alga samazinājās, taču pensijas netika skartas un indeksācijas dēļ pat pieauga. Šāds pieaugums bija visās Baltijas valstīs, bet jo īpaši Latvijā. Līdz ar to pensionārs kļuva relatīvi bagātāks attiecībā pret strādājošo, viņš it kā ir pat ieguvis no šīs krīzes,» klāstīja Kazāks.
Taču viņš arī piebilda - tas, ka pensionāru ienākumi joprojām ir ļoti zemi, diemžēl ir taisnība. «Protams, šajā gadījumā ir runa arī par ēnu ekonomiku ja izdodas šo ekonomikas daļu samazināt, varam atļauties pensionāriem maksāt vairāk,» teica Kazāks.
Viņš norādīja, ka, aplūkojot demogrāfiskos datus, ir skaidrs, ka darbaspējīgā vecumā esošo cilvēku skaits procentos pret visu citu sabiedrību samazināsies. «Protams, varam šo faktoru samazināt ar to, ka efektīvāk izmantojam visus potenciāli strādājošos un nodarbinātība ir augstāka. Taču, ja strādājošo skaits tomēr samazinās un vēlamies saglabāt vismaz esošo pensiju proporciju pret vidējo darbu algu, ir jāceļ nodokļi. Citādi to izdarīt nav iespējams. Bet, tiklīdz mēs celsim nodokļus, tā cilvēki, kas strādā, brauks prom. Neizbēgami ir tas, ka vidējai pensijai proporcionāli pret vidējo algu ir jākļūst mazākai, nekā tā ir patlaban. Ja ekonomika aug pietiekami strauji un pieaug arī maksājumi sociālajā budžetā, arī pensionāriem pensijas var augt un var pieaugt viņu dzīves līmenis. Ja tas nenotiek, ja ekonomika nepaliek produktīvāka, pensiju pieaugumam nav pamata,» pastāstīja Kazāks.
Vienlaikus viņš arī piebilda, ka pensijas ir dažādas un, iespējams, ka arī šajā sistēmā var kaut ko pārbīdīt un skatīties, kā vairāk iedot mazturīgajiem un nedot tik daudz turīgajiem.