Attīstības finanšu institūcija “Altum” 29. jūnijā izsludināja jauno atlasi kredītiestādēm, kas izsniegs studiju un studējošo kredītus ar “Altum” garantiju 2020./2021.mācību gadam; līdzšinējais studentu kreditētājs - AS “SEB banka” paziņojis, ka šajā gadā kredītus studentiem vairs neizsniegs, tādēļ, ņemot vērā jaunā mācību gada tuvošanos, aizvien aktuālāks kļūst jautājums, kas šajā gadā izsniegs aizdevumus studijām.
Jāatgādina, ka šopavasar atbildīgās institūcijas mainīja kārtību, kādā turpmāk tiks piešķirts studiju kredīts ar valsts galvojumu, nosakot, ka banku izsniegtos studiju kredītus turpmāk garantēs “Altum”, un šāds risinājums ļaus atteikties no prasības pēc otrā galvotāja.
Līdz šim daudzus gadus studiju kreditēšanai tika rīkota izsole banku vidū, taču kredītiestāžu atsaucība bija ļoti kūtra, un kopš 2010.gada tajā piedalījās un vinnēja tikai viena banka - AS “SEB banka”. Kā liecina bankas apkopotā informācija, pēdējo trīs gadu laikā studentiem piešķirti 4534 aizdevumi ar valsts galvojumu par aptuveni 27,1 miljonu eiro. Vidējā studiju kredīta summa pērn bija ap 6200 eiro, bet vidējā summa studējošā kredītam – nedaudz vairāk par 7000 eiro.
Tagad situācija ir mainījusies, un pēc jaunās kārtības izsludināšanas Latvijā strādājošo banku pārstāvji DB sacīja, ka tas varētu likt pārskatīt vēlmi iesaistīties šajā segmentā. Tiesa gan, nupat “SEB banka” paziņoja, ka pieņēmusi lēmumu nepiedalīties atlasē par iespēju izsniegt studiju un studējošā kredītus 2020./2021. mācību gadā.
Tomēr pastāv cerība, ka studenti bez kredītiem studijām nepaliks, jo AS “Swedbank” Mediju attiecību vadītājs Jānis Krops DB atklāja, ka banka vērtē uzlaboto programmu kā pozitīvu pārmaiņu valsts galvoto studiju kredītu pieejamības veicināšanā un ir apņēmības pilna iesaistīties programmā.
“Šobrīd strādājam pie tehniskajiem risinājumiem un gatavojam pieteikumu savai dalībai programmā,” viņš piebilda.
Savukārt bankas “Citadele” Patēriņa kredītu produktu vadītāja Baltijā Alīna Liepiņa-Geiba jau maijā DB sacīja, ka grozījumi Ministru kabineta noteikumos ir solis pareizajā virzienā, lai pilnveidotu atbalsta iespēju sniegšanu studentiem. “Citadele” aktīvi iesaistās studiju kredītu procesa pilnveidošanā, tomēr pagaidām šo pakalpojumu nepiedāvā. Tikko būs radīts automatizēts risinājums datu apmaiņai starp visām iesaistītajām pusēm, banka izvērtēs savas iespējas to sniegt.
“Neskatoties uz produkta sociālo funkciju, tā nodrošināšana bankām prasa lielu administratīvo darbu. Studiju un studējošā kredīti parasti ir ar ļoti garu termiņu, jo students mācās vidēji četrus gadus, pēc kuriem var turpināt studijas, līdz ar to kopējai studiju laiks var aizņemt līdz pat 10 gadiem. Visa šī perioda laikā, pirms katra semestra izmaksas, ir jāveic uzraudzība – vai students turpina studijas, vai nav ierotējis budžetā u.tml. Papildus nāk dažādi labvēlības periodi, kas atliek kredīta atmaksas periodu, piemēram, bērna kopšanas atvaļinājums, bezdarbs, līdz ar to katra studenta situācija tiek izvērtēta individuāli, izmaiņas veicot manuāli,” piebilda “Citadele” pārstāve.
Pēc viņas teiktā, gozījumi Ministru kabineta noteikumos daļēji atvieglos manuālo darbu pie studentu uzraudzīšanas, jo tie paredz elektronisku datu apmaiņu starp studējošo reģistru un bankām, tomēr jaunā kārtība paredz arī trīspusēju sadarbību starp finanšu institūciju “Altum”, Izglītības un zinātnes ministriju un bankām, kas ietver regulāras atskaites un papildu administratīvo slogu. Pozitīvi vērtējama ir arī maksimālās procentu likmes noteikšana (3,5%), kas aizstāj iepriekš noteikto konkrēto likmi uz visu kredīta periodu, kas var sasniegt pat 20 gadus.