Šajā piektdienā, Līgo svētku noskaņās biznesa portāls Db.lv viesojas Valmiermuižas alus darītavā, lai vērotu, kā top Valmiermuižas gaišais degalus.
Degalus ir saīsinājums no vārdiem «dedzināts alus». Gan nosaukuma, gan idejas autors ir Valmiermuižas saimnieks Aigars Ruņģis, kas reiz pie sevis nosprieda: «Ja reiz franči var gatavot pasaulslavenu kalvadosu no Normandijas sidra, tad arī Valmiermuižā var darīt tikpat smalku degalu no Valmiermuižas alus».
Gaišo degalu iegūst, dedzinot Valmiermuižas gaišo alu. Degalus darīšana prasa daudz laika un pacietības. Dedzinātavā alu sakarsē virs 75 °C. Process ir lēns – trīs stundās no 150 litriem alus iegūst vien septiņus litrus degalus aptuveni 80 % stiprumā.
Brūvējuma smaržā jūtams miežu iesala saldums, bet garšā – maigas maizes notis ar vieglu apiņu rūgtumu pēcgaršā. «Degalus garšā vēlamies atklāt alus dvēseli - to iesalaino saldumiņu no maizītes, iesala graudu īpašo garšu un aromātu,» saka A. Ruņģis.
Savukārt attiecībā uz lietojamību Valmiermuižas alus darītavas saimnieks piebilst: «Latvietis to sauktu par ceļakāju».
Fotogrāfijas, kā top Valmiermuižas gaišais degalus, skatiet galerijā!
#1/39
Degalus ir saīsinājums no vārdiem «dedzināts alus». Šis dzēriens garšā ir salds un maigs, ar vieglu apiņu rūgtumu pēcgaršā. Aromātā sajūtams miežu iesala graudu sauldums, alkohola stiprums – 42%.
#2/39
Valmiermuižas gaišais degalus tiek brūvēts no Valmiermuižas klasiskā gaišā alus.
#3/39
Valmiermuižas gaišais alus tiek brūvēts pēc tradicionālās alus darīšanas metodes, izmantojot tikai četras dabīgas sastāvdaļas: ūdeni, raugu, iesalu un apiņus. Par bagāto garšu un smaržu gādā laika pārbaudi izturējušie Pilzenes, Minhenes un gaišās karameles iesali, kā arī divu veidu apiņi – aromātiskie un rūgtie. Alu nogulda mēnesi un dabīgi, nesteidzīgi raudzē stiprumā līdz 5,2 procentiem. Tas ir dzīvs, nepasterizēts alus.
#4/39
Lai Valmiermuižas saimnieks varētu realizēt savu ieceri par degalus darīšanu, vācu meistars Arnolds Holšteins izkala īpašu dedzinātavu, kas darītavā novietota līdzās alus vārāmajiem katliem.
#6/39
Vienā porcijā vāra 150 litrus jeb 300 pudeles Valmiermuižas populārāko brūvējumu – Valmiermuižas gaišo alu.
#7/39
Var sākties dedzināšana! Dedzinātava tiek karsēta ar tvaiku no apakšas.
#10/39
Svarīgi, lai iztvaicēšanās notiktu lēnām – jo lēnāk tas notiek, jo kvalitatīvāks tas ir.
#11/39
Brūvējumu, ko iegūst, iedala trīs frakcijās. Valmiermuižā tās dēvē par «galvu», «sirdi» un «asti».
#12/39
«Galvas» apmērs ir aptuveni 0,6 litri, tā ir asa aromātā un sīva garšā – metanols jeb nekvalitatīvā daļa, kura tiek uztilizēta. Alkohola koncentrācija tajā ir 92%.
#13/39
Frakcijai beidzoties, tiek nomērīta alkohola koncentrācija, kam izmanto spirtometru.
#14/39
Katru frakciju pārbauda ar spirtometru, kā arī ielejot mazajā glāzītē un ar degunu pārbaudot aromātu – vai tas ir tas posms, kur sākās «sirds»
#16/39
Pēc katras partijas rūpīgi tiek aizpildīta dedzināšanas atskaite, kurā saraksta, cik litri bija katrā posmā, alkohola stiprumu, un kurā muciņā brūvējums ieliets.
#17/39
«Galvai» aptuveni 5 litru apmērā seko «sirds». Alkohola koncentrācija 82%. Šo brūvējumu arī tālāk izmanto degalus darīšanā.
#18/39
Pēdējā frakcija ir «aste» aptuveni trīs litru apmērā, kurā ir 40-60% alkohola koncentrācija. Tā tiek pievienota nākamajai dedzināšanas porcijai un ir ļoti aromātiska.
#19/39
Pēc alkohola koncentrācijas nomērīšanas «sirds» tiek sajaukta ar Valmiermuižas dzīļu ūdeni, lai alkohola koncentrācija no 82% samazinātos līdz 42%. Ūdens jaukšanai tiek ņemts no Valmiermuižas dziļurbuma un tiek filtrēts caur ūdens mīkstinātāju.
#20/39
Pēc tam seko ūdens cietības tests – mīkstinātais ūdens testa rezultātā kļūst zaļš.
#21/39
Pārbaudei tiek ieliets arī krāna ūdens, kas testa rezultātā kļūst sarkans.
#22/39
Ar mīkstāku ūdeni «sirds» labāk sajaucas, cietā ūdenī tā virmo. Ūdens, kas izlaists caur mīkstinātāju, ir garšā pilnīgi neitrāls, un pēc vācu ūdens cietības skalas ir nulle. Piecus litrus «sirds» ar alkohola koncentrāciju 82% vidēji sajauc ar pieciem litriem ūdens, rezultātā iegūstot desmit litrus 40-42% stipru degalu.
#23/39
Laboratorijā vēlreiz pārbauda alkohola koncentrāciju ar alus un alus destilāta analizatoru, kuru izmanto alkohola satura noteikšanai.
#24/39
Analizatoram ir dažādas programmas, tostarp alus un destilāta analizēšanai.
#26/39
Periodiski degalus paraugus Valmiermuižas alus darītava sūta uz Latvijas sertifikācijas centru LATSERT testēšanai, kur pārbauda degalus kvalitāti un atbilstību informācijai, kas norādīta uz etiķetes. «Tad varam būt droši par degalus darīšanas procesu - tehnoloģiju, ko paši esam ieviesuši. Viens no svarīgajiem rādītājiem, ko kontrolē arī valsts institūcijas – lai būtu pareizi norādīts alkohola saturs. LATSERT sertifikāts vēlreiz apstiprina, ka Valmiermuižas degalus tiek kvalitatīvi un godīgi ražots, kā arī – pareizi tirgots,» stāsta kvalitātes vadītāja Daiga Vilcāne.
#27/39
Ja laboratorija dod zaļo gaismu, degalus uz divām diennaktīm tiek ievietots saldētavā -5 grādos. Tas ir jāsasaldē, lai nofiltrējot iegūtu dzidru un tīru mantu – degalu.
#38/39
Tā nu likts glītā dāvanu kārbā, tas kalpo kā ciemakukulis tuvos un tālos viesos.