Šajā piektdienā biznesa portāls db.lv viesojas SIA «Maiznīca Flora», lai vērotu, kā tiek ražota Sējas rudzu un saldskābā maize ar briedinātiem rudzu graudiem.
Kooperatīvs «Flora» dibināts 1987. gada nogalē un bija viens no pirmajiem privātajiem uzņēmumiem Latvijā, kas nodarbojās ar ziedu audzēšanu un tirdzniecību. Kad deviņdesmito gadu sākumā situācija Latvijā mainījās – austrumu tirgi aizvērās, bet rietumu atvērās, uzņēmuma darbības sfēra tika krasi mainīta. Tika iegādātas Itālijā ražotas iekārtas un 1993. gadā uzsākta kviešu maizes ražošana. Vēlāk sortimentu papildināja cepumi, kēksi, piparkūkas un 2002. gadā arī rudzu maize.
Kopš 1997. gada uzņēmuma nosaukums ir «Maiznīca Flora». Nu jau 10 gadus kompānijas atrašanās vieta ir Raganā, Krimuldas novadā, kur uzcelta Eiropas Savienības prasībām atbilstoša ražotne. Uzņēmums ar Eiropas fondu atbalstu ir iegādājies jaunas ražošanas un fasēšanas iekārtas. Tās gan pilnībā neaizvieto roku darbu, kas «Maiznīcā Flora» tiek izmantots daudz.
2012. gadā kompānija saņēma bioloģiskās ražošanas sertifikātu un ražo divu veidu BIO maizes un sausiņus, kā arī trīs veidu BIO auzu pārslu cepumus. Vairākiem «Maiznīcas Flora» produktiem ir piešķirta «Zaļās karotītes» kvalitātes zīme.
Uzņēmums attīsta gan vietējā tirgus, gan eksporta virzienus, tomēr maizei eksporta tirgus ir atrast grūtāk. «Konkurence ir milzīga. Domāju, ka citur nav tik piesātināts tirgus, liela izvēle, glīta un garšīga maize kā Latvijā,» stāsta SIA «Maiznīca Flora» maizes ražošanas vadītāja Ilze Rinkus.
Pircēju iecienītie produkti ir piparkūkas, auzu pārslu cepumi, bet no maizēm – Brokastu maizītes, Kliju maize, Plaucētā rudzu maize. «Latvijā maizes patērētāji ir konservatīvi un lielākoties iegādājas jau pārbaudītus, ģimenē iecienītus, ierastus maizes veidus. Bet jaunam produktam, lai tas nokļūtu ikdienas pirkumu sarakstā, ir jātiek pamanītam plašajā maizes piedāvājumā un jābūt īpaši gardam, kvalitatīvam,» novērojusi maiznīcas pārstāve.
Nesen veikalu plauktos nonācis jaunums – Lielās šķēles Sējas rudzu un saldskābā maizes ar briedinātiem rudzu graudiem. Arvien populārākas kļūst porciju maizes, pie kurām var pieskaitīt arī šo jauno produktu. «Ir daudz ģimenes, kurās ir divi vai pat viens cilvēks, kam nav nepieciešams liels maizes klaips. Viņi nopērk šādu porciju – vienai, divām dienām. Lielākoties šī maize ir nopērkama Rīgas veikalos, jo tur ir lielāks pieprasījums, bet ir piedāvājumā arī Siguldā, Jūrmalā, Ventspilī, Ādažos, Bauskā, Ogrē, Salaspilī,» stāsta I.Rinkus.
«Strādājam pie tā, lai produkti tiktu izgatavoti no labām izejvielām, kas ražotas Latvijā, bet to sortiments arvien sašaurinās. 1993.gadā izmantojām arī Latvijā ražotu cukuru un raugu. Tagad Latvijā ražo nelielu daļu nepieciešamo izejvielu.Graudu pārstrādes produktus: miltus, auzu pārslas, graudus mums piegādā A/S «Dobeles Dzirnavnieks»un A/S «Rīgas Dzirnavnieks», stāsta uzņēmuma pārstāve.
Kā top Maiznīcas Flora Sējas rudzu un saldskābā maize ar briedinātiem rudzu graudiem skatiet galerijā!
#6/52
Plaucējums. Maizei iepriekšējā dienā sagatavo plaucējumu. Aptuveni trešo daļu no receptūrā paredzētā rudzu miltu daudzuma, rudzu iesalu un ķimenes noplaucē – aplej ar karstu ūdeni (90 - 95°C). Plaucējumu gatavo, lai panāktu maizes aromātu un garšu, kā arī, lai uzlabotu maizes mīkstuma īpašības un tā ilgāk saglabātos svaiga.
#8/52
Kad plaucējums ir atdzisis, tam pievieno no rudzu miltiem gatavotu ieraugu.
#11/52
Rudzu/ saldskābās maizes receptūru veido pamatizejvielas: rudzu milti, ieraugs, sāls, ūdens un papildizejvielas: cukurs, iesala produkti - iesala milti, iesala ekstrakts, kviešu milti, graudi, sēklas.
#12/52
Sējas rudzu maizei un saldskābai maizei ar graudiem 21% no maizes kopējās masas ir briedināti, diedzēti rudzu graudi.
#17/52
Mīklas mīcīšanas katlā ieraudzētam plaucējumam, saskaņā ar receptūru, pievieno pārējos rudzu miltus un citas izejvielas: cukuru, sāli, graudus, sēklas.Mīklas mīcīšanas iekārtā mīkla tiek vienmērīgi samīcīta.
#18/52
Pēc mīcīšanas mīklu uzraudzē, pēc tam ar iekārtu – mīklas dalītāju - to sadala vienāda lieluma gabalos.
#24/52
Maizes klaipus veido ar rokām. Rudzu maizes apstrāde nav vienkārša, jo rudzu mīklas ir mitras un līp gan pie rokām, gan galda un iekārtu virsmām. Tādēļ, lai atvieglotu klaipu veidošanu, tiek izmantots ūdens.
#29/52
Lai šīs – Sējas rudzu maizes ar graudiem - atšķirtos no citām maizēm, mīklas sagataves apviļā miltos.
#30/52
Savukārt, lai maizes sagataves nepieliptu pie lentas, klaipu apakšas apviļā klijās.
#31/52
Pēc formas izveidošanas mīklas sagataves liek uz iekraušanas transportiera auduma lentām. Tad to ievieto raudzēšanas kamerā, kur gaisa relatīvais mitrums ir 70-75%, temperatūra 32-37ºC, un raudzē 35 -50 minūtes.
#32/52
Pēc uzraudzēšanas mīklas sagataves, ja nepieciešams, ar mitrām rokām nogludina. Ar iekrāvēja palīdzību, mīklas sagataves no transportiera lentām tiek ievietotas krāsnī.
#33/52
Cepšana ir svarīgākais posms visā maizes gatavošanas procesā. Tas ir pārvērtību laiks, kurā mīkla kļūst par maizi. Lai izceptu vienu kilogramu smagu rudzu maizes klaipu, nepieciešamas aptuveni 60 minūtes.
#47/52
Sagrieztu maizi sadala un nosver: Sējas saldskābo maizi ar graudiem pa 260 gramiem, bet Sējas rudzu maizi ar graudiem pa 280 gramiem.
#49/52
Pēc tam pakošanas mašīnā maizi iepako, vienlaicīgi ar printeri uzdrukājot derīguma termiņu.
#51/52
Lai pagarinātu maizes derīguma termiņu līdz 30 dienām (neatvērtam produktam), pēc iesaiņošanas to vēlreiz ievieto krāsnī un izkarsē.