Zāļu ražošanā pircējiem 100% jāpaļaujas uz zāļu ražotāju - tiem, kam zāles nepieciešamas, nav iespējas iepriekš novērtēt un pārliecināties, vai nopirktās zāles ir drošas un vai tās sniegs gaidīto rezultātu. Tādēļ zāļu ražošanā atslēgvārds ir «reglaments» jeb receptes precīza ievērošana, sekošana iepriekš noteiktajam par zāļu aktīvo un palīgvielu sastāvu, higiēnas prasību, pareizas ventilācijas un darbinieku plūsmas ievērošana utt., Db.lv stāstīja Grindeks Gatavo zāļu formu ražošanas nodaļas vadītāja Inta Bērziņa.
Jebkura gatavā zāļu forma tiek veidota, izmantojot recepti, un noteiktie vielu daudzumi nosaka zāļu stabilitāti to derīguma termiņa laikā. Kopumā, piemēram, Grindeks pārdotākā produkta, Mildronāta, ražošanā varētu izdalīt astoņus posmus – izejvielu saņemšana, to kontrole, vielu svēršana, masas pagatavošana, kapsulēšana, produkta analīze, iepakošana, gatavā produkta analīze, Db.lv stāstīja Gatavo zāļu formu ražošanas direktore Baiba Galviņa.
Kopumā dienā var saražot aptuveni četrus miljonus 250 mg Mildronāta kapsulu jeb četras sērijas zāļu. Ražošanas process no izejvielu saņemšanas līdz gatavām zālēm – tādām, kas var droši ceļot uz veikalu plauktiem, ilgst aptuveni divas nedēļas, un viens no laikietilpīgākajiem posmiem ir gatavu produktu analīze. Vairāk par ražošanas procesu uzziniet, aplūkojot galeriju augstāk! Šoreiz Db.lv aplūkoja, kā tiek ražotas zāles – tabletes un kapsulas – Grindeks rūpnīcā.
Pērn no Grindeks gatavo zāļu ražotnē saražotajām tabletēm un kapsulām Latvijā tika pārdoti 1,3 miljoni iepakojumu 2,1 miljona latu vērtībā. Tas viedo aptuveni 7,7% no kopējā Latvijas gatavo zāļu ražotnē saražotā kapsulu un tablešu apjoma.
Eksporta apjoms Grindeks pērn veidoja 25,8 milj. latu. jeb 15,7 milj. tablešu un kapsulu iepakojumu.
Visvairāk pārdotais Grindeks produkts ir oriģinālzāles Mildronāts. Pērn no gatavo zāļu ražotnē saražotajām Mildronāta kapsulām un tabletēm tika pārdoti 3,9 milj. iepakojumu par 12,6 milj. latu. No šī apjoma 3,8 milj. iepakojumu (11,9 milj. latu) Grindeks pārdeva eksporta tirgos, bet 0,1 milj. iepakojumu (0,7 milj. latu vērtībā) tika pārdoti Latvijā.
#1/46
Šoreiz Db.lv viesojās Grindeks ražotnē, lai aplūkotu, kā top zāles.
#2/46
Jebkuras zāles sastāv no aktīvās vielas vai vielām, kā arī no dažādām palīgvielām. Ražošana sākas ar izejvielu kvalitātes kontroli, kas notiek speciālās noliktavas telpās. Attēlā - izejvielas tiek marķētas ar «zaļiem taloniem», kas norāda, ka tās atļauts izmantot ražošanai.
#3/46
Grindeks noliktava. Vispirms izejvielas nonāk speciālā karantīnas zonā, kur no tām tiek ņemti paraugi. Paraugu ņemšana notiek speciālās telpās ar speciālu gaisa apmaiņu - gaisa maiņa notiek vismaz divdesmit reizes stundā. Attēlā - izejvielas un materiāli izvietoti uz paletēm vairākos līmeņos.
#4/46
Noliktavā. No tipogrāfijas saņemtie pakošanas materiāli – katrai vienībai pievienots iepakojuma paraugs un «zaļais» - atbilstības - talons.
#5/46
Noliktavā ir dažādas gaisa tīrības klases, un atbilstoši tām gaisa tīrību nodrošina ar ventilāciju, personāla pārvietošanos, higiēnu.
#6/46
Viens no zāļu ražošanas pirmajiem posmiem ir svēršana un sijāšana.
Attēlā - konusveida tvertne, kurā iebērta Mildronāta substance, kas savienota ar sietu.
Lielākā daļa aktīvo vielu tiek iepirktas, taču ir arī tādas, ko Grindeks ražo paši. Savukārt palīgvielas tiek iepirktas pilnīgi visas.
Svēršanas operācija ir viena no svarīgākajām operācijām ražošanas procesā. To drīkst veikt tikai divi cilvēki - viens no darbiniekiem veic operāciju un otrs - kontrolē. Kopumā ražotnē ir viena svēršanas iekārta lieliem apjomiem, un divas mazākiem apjomiem.#8/46
Izejvielu svēršanas telpā uz paletēm atrodas Mildronāta substances maisi. Zaļais marķējums liecina, ka vielas var izmantot.
#10/46
Vēl viens izejvielu svēršanas «bokss». Darbs zem laminārās gaisa plūsmas, darbinieki strādā divatā, procesu dokumentē ražošanas protokolā.
#12/46
Viss sagatavots izejvielu padošanai uz granulēšanas iekārtu. Ražošanas nodaļā kopumā strādā 128 cilvēki, ieskaitot gan noliktavas darbiniekus, gan inženiertehniskā nodrošinājuma cilvēkus.
#13/46
Attēlā - darbs pie granulēšanas iekārtas. Granulēšana tiek veikta, lai aktīvā viela vienmērīgi «sadalītos» visā zāļu masā. Tvertņu, kurās vielas tiek maisītas kopā, tilpums ir gan 300 litri, gan 600 litri, tādēļ ir svarīgi, lai aktīvo vielu sadalījums jebkurā tvertnes punktā ir vienmērīgs, Db.lv stāstīja ražotnē.
#14/46
Aktīvo vielu daudzums zālēs ir dažāds. Piemēram, ir tādas zāles, kurās aktīvās vielas daudzums ir vien 0,25 miligrami, tās ir pavisam neliela izmēra tabletes. Savukārt, piemēram, Mildornātā – aktīvo vielu daudzums ir 500 miligrami jeb pusgrams. Citos zāļu veidos aktīvo vielu skaits var sasniegt trīs. Savukārt vitamīnos kopējais komponentu skaits ir lielāks un to skaits var sasniegt 16.
#15/46
Šeit tiek veikta izejvielu triturācija jeb neliela daudzuma izejvielas pievienošana masai pakāpeniski, lai iegūtu viendabīgu masu.
#17/46
Zāļu specifika ir tā, ka faktiski patērētājam nav pirms to pirkšanas iespējas pārbaudīt, vai zāles sniegs rezultātu. Viņam 100% ir jāpaļaujas uz ražotāja pausto, ka zāles palīdzēs, būs drošas, norāda Gatavo zāļu formu ražošanas nodaļas vadītāja Inta Bērziņa, skaidrojot, kādēļ zāļu ražošana ir stingri reglamentēta. Attēlā redzama maisīšanas programmas izvēle katram produktam uz vadības paneļa. Šādi tiek ieslēgta arī maisīšanas iekārta.
#18/46
Pēc tam notiek masas pagatavošanas pēdējā operācija – maisīšana un appūderēšana.
#19/46
Arī šādā iekārtā ir iespējams veikt izejvielu masas neliela pajoma (50 litru tvertne) samaisīšanu.
#21/46
Šeit redzams vides, kurā tiek ražotas zāles, novērtējums - temperatūra, mitrums, gaisa pārspiediena atbilstība. Gadījumā, ja spuldzītes iedegtos sarkanas, kā arī, ja darbinieki tiktu brīdināti ar skaņu, kas liecina, ka telpā nav nodrošināta atbilstoša vide, izlaižot zāļu sēriju, tā būtu vēlreiz jāpārbauda, lai pārliecinātos, ka izmaiņas vidē nav ietekmējušas produkta kvalitāti. Pašreiz deg zaļās spuldzītes, kas nozīmē, ka visi parametri ir atbilstoši.
#22/46
Tad, kad iegūta pulverveida masa, tā tiek iepildīta kapsulās vai arī tiek saspiestas tabletes.
#25/46
Kapsulēšanas procesa laikā notiek «izbrāķēto» kapsulu savākšana
#26/46
Kapsulēšanas procesa laikā notiek «izbrāķēto» kapsulu savākšana
#32/46
Tablešu un kapsulu ražošanas iecirknī strādā 36 cilvēki, tostarp tehnologi, atbildīgais farmaceits, cilvēks, kas atbildīgs par dokumentu aizpildīšanu u.c. Katras iekārtas darbu uzrauga viens cilvēks.
#33/46
Grindeks ir trīs pakošanas līnijas, kurās zāles tiek iepakotas blisteros jeb plāksnītēs. Tām no vienas puses ir plēve, no otras puses - alumīnija follija. Ir arī tāds plāksnīšu veids, kurā alumīnija follija ieskauj tabletes no abām pusēm. Attēlā - blisterēšanas iekārta un Mildronāta 250 mg kapsulu iepakošana.
#38/46
Zāļu iepakojums tiek pirkts no vairākiem vietējiem ražotājiem, piemēram, no Kvadra Pak.
#41/46
Kopumā Grindeks ir trīs pakošanas līnijas. Gadījumā, ja iepakojuma svars neatbilst iepriekš noteiktajam, iepakojums no līnijas tiek «nopūsts», un tad darbiniekam jāpārbauda, kā šim iepakojumam trūkst un kādēļ tas nav pilnīgs.
#43/46
Mildronāts ir Grindekss pārdotākais produkts. Dienā var saražot vairāk nekā četrus miljonus 250 mg kapsulu.
#44/46
Kopumā zāļu ražošanas process ilgst aptuveni divas nedēļas, gadījumā, ja aktīvās vielas jau atrodas noliktavā. Trīs stundu laikā no vielām tiek sagatavota zāļu masa, tad notiek to kapsulēšana vai tabletēšana, kas aizņem aptuveni pusotru dienu. Pēc tam tiek veiktas analīzes un pēc pozitīva rezultāta saņemšanas sākas to pakošana, kas arī ilgst aptuveni pusotru dienu. Pēdējais posms ir analīžu veikšana, no kurām visilgāko laiku aizņem mikrobioloģiskā pārbaude - piecu dienu garumā.