Lielāko daļu no septembrī atklātajām "TechHub Riga" kopstrādes telpām Latvijas Universitātes bijušajā Bioloģijas fakultātē jau apdzīvo jaunuzņēmumi
"Nu jau kā divus mēnešus esam iemājojušies vēsturiskajās universitātes telpās Kronvalda bulvārī 4 un šajā salīdzinoši īsajā laikā esam paspējuši apdzīvot ne tikai savu kopstrādes vietu, bet arī aktīvi cenšamies izmantot visu ēkas potenciālu un atdzīvināt koplietojamās telpas – lielās auditorijas un bibliotēku, rīkojot tur savus ikmēneša pasākumus," stāsta "TechHub Riga" vadītāja Līna Sarma.
Viņa atzīst, ka katrs solis šajā procesā ir bijis izaicinošs – no paša sākuma ar telpu saskaņošanu līdz šim brīdim ar iekārtošanu un pielāgošanu dažādām biedru vajadzībām, kas atšķiras atkarībā no komandu lieluma un darbības formāta. "Liels piesaistes punkts jaunajai vietai, protams, ir telpu plānojums un augstie griesti, kas dod gaismu un plašuma sajūtu, kā arī centrālā atrašanās vieta parkā, kura sniedz fantastisku skatu. Pat neko daudz neieguldot telpās, te ir patīkami atrasties. Līdz ar to darām daudz ko, lai tās papildu iekārtotu un pielāgotu. Cenšamies to darīt pārdomāti un lēnām, lai nesabojātu to sajūtu, ko telpas sniedz," norāda L. Sarma.
L. Sarma stāsta, ka diezgan strauji aizpildījās visas komandu telpas un šobrīd "TechHub Riga" pie sevis izmitina tādus jaunuzņēmumus kā "Anatomy Next", "SetupAd", "Longenesis", "3DStrong", "Koatum", kā arī investīciju fondu "Change Ventures" un organizācijas "Startin.LV" un "TechChill". "Pārliecinoši varam teikt, ka šobrīd jaunuzņēmumi aizpilda lielāko daļu no "TechHub Riga" 650m2 un esam sarunās arī ar citiem," stāsta L. Sarma. Līdz pavasarim tiek likts uzsvars uz jaunu komandu piesaisti kopstrādes vietai, kur visbiežāk mēdz strādāt jaunuzņēmēji sākuma stadijā. Tādējādi tiek attīstīta arī ekosistēma, veidojot vidi, kur jaunie var radīt jaunas idejas un mācīties no tiem, kas jau pārkāpuši "pāris grāvjus".
"TechHub Riga" ir mērķis izveidot šīs telpas kā centrālo vietu Latvijā, kur bāzēties un attīstīties jaunuzņēmumu ekosistēmai. "Tā veicinātu jaunuzņēmumu straujāku izaugsmi, jo nepieciešamie resursi būtu tepat blakus uz vietas. "TechHub Riga" ļoti bieži uzrunā investori un eksosistēmas dalībnieki no organizācijām ārpus Latvijas ar vēlmi noskaidrot, kā notiek attīstība šajā reģionā un kas ir mūsu aktuālākie jaunuzņēmumi. Centrālas ēkas izveide šādos gadījumos daudz labāk spētu nodot sajūtu par attīstītu, vienotu un spējīgu ekosistēmu šajā reģionā un ļautu arī jaunuzņēmumiem vieglāk piesaistīt investīcijas no ārpuses," spriež L. Sarma.
Tāpēc organizācijas tālākie plāni ir saistīti tieši ar telpas paplašināšanu, lai nodrošinātu iespēju te bāzēties arvien vairāk spēlētājiem un apmainīties ar kontaktiem – ne tikai jaunuzņēmumiem, bet arī akseleratoriem, investīciju fondiem un ar to saistītām organizācijām. "Turpmāko gadu laikā vēlamies koncentrēties tieši uz šo komunikācijas attīstīšanu un zināšanu apmaiņu starp partneriem, veidojot mentoru programmas u.c. šāda formāta iniciatīvas,» viņa norāda.
"Mūsu galvenais fokuss ir jaunuzņēmumi un mēs labprāt redzētu tos arvien vairāk iemājojam šajās telpās. Piemēram, esam kaimiņi ar "Edurio" un līdz ar to varam apmainīties ar informāciju, iesaistīt viens otru savos pasākumos. Protams, labprāt uzņemam "ģimenē" arī kompānijas un fondus, kas strādā ar jaunuzņēmumiem un ir daļa no ekosistēmas vai var piedāvāt konsultācijas kādā specifiskā jomā un pēc tam jau pakalpojumu savā nozarē. Piemēram, šobrīd notiek sarunas ar digitālo aģentūru. Pats galvenais, lai visus iemītniekus vieno līdzīgs mērķis un globālāks skatījums uz savu darbu un tā iespējām," atgādina L. Sarma.
"TechHub Riga" līdz šim ir atradies vairākās vietās. Vaicāta, kāda veida telpas ir vai nav piemērotas šāda veida organizācijām, L. Sarma teic, ka liela nozīme ir telpas plānojumam. Atvērtā kopstrāde ir ļoti nepieciešama, lai rastos kontakts starp iemītniekiem un sajūta, ka esi piederīgs konkrētai komūnai un vari atvērti dalīties ar citiem savā pieredzē. Taču tajā pašā laikā viens no priekšnosacījumiem ir arī nepieciešamība pēc telpām, kur organizēt telefonsarunas un tikšanās. "Bez tā nevar iztikt neviens jaunuzņēmums," viņa uzsver. Atsevišķām komandām ir vajadzība pēc savas individuālās telpas.
L. Sarma uzskata, ka atrašanās centrā kopstrādes vietai ir liels pluss. Tas piesaista jaunuzņēmumus, kas ir iebraukuši Rīgā no ārzemēm un vēlas tikai pāris dienas pastrādāt šādā vietā un iepazīties ar vietējo ekosistēmu. Ja kopdarba telpa neatrodas izdevīgā atrašanās vietā, uzņēmēji izvēlētos citu.
Tāpat svarīgs ir finansiālais aspekts. "Esam nevalstiska organizācija ar mērķi palīdzēt jaunuzņēmumiem un visu, ko nopelnām, ieguldām citās nākamajās iniciatīvās, līdz ar to nekad nešķistu pamatoti ņemt A klases biroju jaunā ēkā Vecrīgā, jo tas vienkārši neatbilstu mērķim un organizācijas darbībai. Finanses, ko mēs iztērētu perfekti noslīpētās telpās, mēs varam vērtīgāk izmantot labākiem mērķiem ekosistēmas attīstībai," viņa norāda.
Db.lv jau rakstīja, ka septembrī Latvijas Universitātes bijušajās Bioloģijas fakultātes telpās darbu uzsākusi "TechHub Riga" kopstrādes telpa, kā arī citas nozares organizācijas un jaunuzņēmumi.
"TechHub Riga" ir nevalstiska organizācija, kas kopš 2011. gada aktīvi darbojas kā jaunuzņēmumu atbalsta punkts, izglītības centrs un kopstrādes telpa. Nodibinājuma mērķis ir veicināt Latvijas jaunuzņēmumu kopienas un individuālu, veiksmīgu uzņēmumu attīstību. Šo mērķi organizācija sasniedz, jau teju desmit gadu garumā organizējot informatīvus un izglītojošus pasākumus, nodrošinot konsultācijas, mentorus un atbalstu topošajiem un esošajiem uzņēmējiem, palīdzot tiem piesaistīt investorus, attīstīt idejas un mācoties vienam no otra.
"TechHub Riga" bijusi izšķiroša loma jaunuzņēmumu vides attīstībā. Organizācijas kopstrādes telpās savu darbību sākusi liela daļa šobrīd zināmāko jaunuzņēmumu. Tai ir bijusi arī būtiska loma kopienas attīstībā, dibinot nevalstisko organizāciju "TechChill", kas ik gadu organizē šāda paša nosaukuma tehnoloģiju un jaunuzņēmumu konferenci.