No šā gada 1.septembra Jelgavā tiks ieviesta jauna parauga skolēna apliecība, kas vienlaikus būs maksājumu karte un pildīs autobusa mēnešbiļetes funkcijas. Lai to izmantotu, skolēniem jākļūst par AS SEB banka klientiem, aģentūrai LETA apliecināja SIA Jelgavas Autobusu parks (JAP) valdes loceklis Pēteris Salkazanovs.
Saskaņā ar ieceri, kuru Jelgavas pilsētas dome atbalstījusi 26.aprīļa sēdē, lai jaunā parauga apliecība funkcionētu arī kā maksājumu karte un mēnešbiļete, būs jānoslēdz līgums ar banku, un šī karte būs saistīta ar konkrētu kontu.
JAP veiktajā cenu aptaujā SEB banka bijis vienīgais pretendents, kas bija gatavs ieviest šo sistēmu, norādīja Salkazanovs un pauda cerību, ka jau drīz arī citas bankas ieviesīs šo tehnoloģiju.
Tā ir tā sauktā bezkontakta maksājumu tehnoloģija, kad norēķini ar karti notiek, pieskaroties autobusos uzstādītam sensoram, pat neievadot PIN kodu. Mēs būsim pirmie Baltijas valstīs, kas tādu ieviesīs, un, kā kļuva skaidrs mūsu aptaujā, daudzi vēl nebija gatavi šādu sistēmu ieviest un apkalpot, skaidroja Salkazanovs.
Viņš informēja, ka no JAP aptaujātajām bankām lielāku interesi izrādījušas DNB banka un SEB banka, taču galīgo piedāvājumu iesūtījusi vien SEB banka.
No kolēģiem Igaunijā zinu, ka Tallinā šādu sistēmu gatavojas ieviest pēc gada. Eiropā tā kļūst arvien populārāka, un patlaban šāda norēķinu sistēma gan autobusos, gan metro, gan taksometros Olimpisko spēļu laikā darbojas Londonā, pastāstīja Salkazanovs, paužot, ka šai e-karšu sistēmai esot piecreiz mazākas izmaksas nekā e-talonam un arī daudz drošāka datu aizsardzība.
Tām ģimenēm, kurām konti ir citās bankās, līdztekus pašvaldības līdzmaksājumam nepieciešamā summa skolēna apliecībai būs jāpārskaita uz skolēna kartes kontu.
Tāpat aprīlī dome nolēma ieviest arī Jelgavas iedzīvotāja karti, kura ir līdzīga jaunajai skolēna apliecībai un līdztekus personas identitātei saistīta ar konkrētu banku. Salkazanovs skaidroja, ka tā ir līdzīga skolēnu kartei, taču paredzēta kā maksāšanas līdzeklis citiem Jelgavas iedzīvotājiem, taču pagaidām tā neaizvietos mēnešbiļetes, kas atsevišķām pasažieru grupām turpinās darboties tādā pašā veidā, kā līdz šim. Taču nākamgad JAP plāno pāriet tikai uz bezskaidras naudas norēķiniem.
Jaunās skolēnu apliecības un maksājumu kartes ieviešanai paredzēts pārejas laiks no 1.septembra līdz 1.oktobrim. Skaidrojumu par jauno kārtību JAP gan plāno publiskot vien 10 dienas pirms ieviešanas jeb 20.augustā. Tāds skaidrojums vispirms tiks ievietots JAP mājaslapā.
Jelgavas Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza aģentūrai LETA skaidroja, ka līgums ar SEB banku būs jānoslēdz tikai tiem skolēniem, kas vēlēsies braukt ar autobusu, kam paredzēti pašvaldības nodrošinātie atvieglojumi.
Jelgavā spēkā būs abas skolēnu apliecības - gan līdzšinējā, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem izstrādātā, gan jaunā skolēnu apliecība un sīkmaksājumu karte.
Mēs patlaban strādājam pie tādas jaunas skolēnu apliecības izstrādes, kura būtu bez maksāšanas funkcijām, informēja Auza, paužot, ka tie skolēni, kas neizmanto autobusus, var lietot līdzšinējās apliecības.
Aprīlī Jelgavas dome nolēma ar 1.septembri noteikt Jelgavas pilsētas skolēniem atvieglojumu 50% apmērā no braukšanas maksas, bet ne vairāk kā divus latus dienā, mācību gada laikā sabiedriskajā transportā Jelgavas pilsētas nozīmes maršrutos.
Tāpat tika apstiprināti divi dokumenti, kas dod tiesības uz braukšanas maksas atvieglojumu, - Jelgavas pilsētas skolēna apliecība un Jelgavas pilsētas iedzīvotāja karte, kas vienlaikus ir maksājumu kartes.
Bankas bezkontakta sīkmaksājumu kartes kontā pasažierim regulāri būs jāieskaita nauda. Iekāpjot autobusā, karti pieliks pie POS termināļa - speciālas ierīces, kas iekasēs atbilstošo naudas summu un izdrukās biļeti, par kartes darbību skaidroja Salkazanovs.
Pašvaldība skaidro, ka jaunās Jelgavas pilsētas skolēnu apliecības izstrādi ierosinājis JAP, lai samazinātu skaidras naudas norēķinus sabiedriskajā transportā un braukšanai nepieciešamo dokumentu skaitu.
Līdz šim skolēnam par skaidru naudu bija jāiegādājas mēnešbiļete un autobusā tā bija jāuzrāda kopā ar skolēnu apliecību. No nākamā mācību gada skolēnam transportā būs jāuzrāda tikai jaunā braukšanas karte.
Jaunā kārtība paredz, ka braukšanas dokuments būs kā personalizēta maksājumu karte, kurā ieskaitot naudu, varēs samaksāt par braucienu pilsētas sabiedriskajā transportā. Pirms sākt karti izmantot kā maksāšanas līdzekli, tā būs jāaktivizē bankā. Lai to izdarītu, skolēna vecākiem būs jāatver konts bankā un jāieskaita tajā maksājuma daļa, kas līdz šim skaidrā naudā bija jāmaksā par mēnešbiļetes iegādi.
Izvēloties šo sistēmu apkalpojošo banku, pašvaldības nosacījums ir, ka konta atvēršanai jābūt bez maksas un bankai šī procedūra vecākiem jānodrošina bērna mācību iestādē.
Jaunais dokuments vienlaikus būs arī skolēnu apliecība. Sākotnēji visi skolēni ar plastikāta karti tiks nodrošināti par brīvu un izmaksas segs JAP.
Veidojot kartes, tiks nodrošināta visu skolēnu fotografēšana, lai iegūtu vienota stila digitālās fotogrāfijas, kas tiks izmantotas apliecības izgatavošanā. Skolēnus un viņu vecākus par visām ar apliecības izgatavošanu un aktivizēšanu nepieciešamajām darbībām informēšot izglītības iestādē. Datu apstrādi veiks Izglītības pārvaldes un pašvaldības speciālisti.