Vieni, lai uzsāktu biznesu, veido biznesa plānu, aprēķina naudas plūsmu, vārdu sakot, paļaujas uz finansēm un savu spēju stratēģiski plānot, otri metas iekšā braucošā vilcienā, redzot, kā citiem konkrētais bizness ir aizgājis un tad paši mēģina sisties pa uzņēmējdarbības ūdeņiem (labus piemērus var atrast pavisam nesenajā trekno gadu pagātnē), savukārt citi, pirms reģistrēt uzņēmumu un iziet «atklātā jūrā», konsultējas ar astrologu, lai noteiktu biznesa partneru saderību, vajadzīgo uzņēmuma dibināšanas datumu līdz pat stundām un arī izvērtētu tā nosaukumu, kas jau ir numerologu pārziņā.
Vai, neskatoties uz sīki izskaitļotu biznesa plānu, unikālu preci vai pakalpojumu, uzņēmuma veiksmes un neveiksmes ir ierakstītas zvaigznēs jau tā radīšanas brīdī? Vai pašu uzņēmēju spēkos ir mainīt nolemto? To LD centās noskaidrot kopā ar sertificētu astrologu un numerologu Kristapu Baņķi, kopīgi izvirzot vairākas hipotēzes, lai pārbaudītu, vai zvaigžņu stāvoklis ietekmē uzņēmumu turpmāko darbību, un sadarbībā ar Uzņēmumu reģistra datu bāzi apkalpojošo SIA Lursoft IT, kas pēc hipotēzēm veica speciālas atlases komersantu finanšu pārskatos.
Secinājumi ir diezgan pārsteidzoši: veiksmīgos datumos reģistrēti uzņēmumi bijuši sīkstāki un lielākā daļa no tiem, neskatoties uz dažādām krīzēm darbojas joprojām. Cita aina paveras, raugoties uz neveiksmīgajos datumos reģistrētajiem.
Ideālais latvietis – neatkarīgs un mazliet muļķis
Iespējams, vidējo latvieti publiskā vidē nenodarbina jautājums «Kas es esmu?» kā valsts bijušo prezidentu, tomēr viņš mēdz pie sevis filozofēt: kāds es gribētu būt? Reklāmas aģentūra DDB to pajautāja valsts iedzīvotājiem. Izrādās, latvietis vairāk par visu pasaulē grib būt patstāvīgs un neatkarīgs – šādu vēlmi ir izteicis 81% aptaujāto.
Būs vairāk laika spēlītēm
Viens no pazīstamākajiem Zviedrijas ekonomistiem un pasaulslavenu grāmatu autors Šels Nordstrēms, kas Rīgā bija ieradies par godu Zviedrijas Biznesa balvas pasniegšanas ceremonijai, savās lekcijās liek auditorijai smieties un savos darbos savij Darvina dabiskās atlases teoriju, ekonomikas pamatnostādnes un vēstures piemērus. Sarunā ar LD viņš prognozē pavisam jaunu pasaules ekonomiskās izaugsmes modeli un autoritatīvo režīmu krišanu, aicina Eiropas valstis uzņemt imigrantus atplestām rokām un iedrošina: ar tehnoloģiju un zemo cenu lidojumu palīdzību tu vari kļūt starptautisks kaut šodien!
Dzintara renesanse
Dzintara pasaulē ir daudz, bet Baltijas dzintars no tiem visiem ir visplašāk izmantojamais un tādēļ vērtīgākais. Arī Latvijā tas atgriežas modē rotaslietās, un arvien plašāk tiek izmantotas arī tā dziednieciskās īpašības. To, cik daudz dzintara ik gadu tiek izskalots Latvijas piekrastē, neviens nezina. Lai gan tas mūsu krastus sasniedz arvien retāk, dzintara lasīšana joprojām ne vienam vien ir ne tikai vaļasprieks, bet arī ierasts piepelnīšanās veids. Bet, ja nu kādam no vecmāmiņas vai vectēva mantojumā palicis kāds spainītis ar dzintaru, tad pircēju atrast pircēju nudien nevajadzētu būt grūti – to pērk gan rotu darinātāji, gan kosmētikas ražotāji un pat viesi no Ķīnas, kur šis materiāls gūst arvien lielāku popularitāti.
10 veidi, kā noķert ideju
Uzņēmēji un vadītāji vai ik dienas palaiž vējā potenciāli ienesīgas idejas, lai pēc tam kostu sev elkoņos, kad kāds cits tās veiksmīgi ir realizējis dzīvē. Lai nepalaistu garām izdevības, kas var ienest naudu, bet ko mūsu prāts noraida, ir jāsāk ar jautājumu uzdošanu: kas ir dīvainākais un negaidītākais, kas notiek biznesā tieši tagad.
Virzieni, kas var noderēt
Pēdējā desmitgadē ir attīstījušies trīs ekonomikas virzieni, kas var noderēt Latvijas tautsaimnieciskajai renesansei. Ekonomiskie izaicinājumi 21. gadsimtā īpaši skar ekonomisko rādītāju sistēmu, resursu deficītu un patērētāju uzvedību. Šā iemesla dēļ esošajā ekonomiskajā sistēmā jāintegrē labklājības, resursu bāzētas un uzvedības ekonomikas atziņas, uzsver ekonomists Aigars Plotkāns.