Japānas centieni «restartēt» savu tautsaimniecību un pārvarēt deflāciju ar finansiālu instrumentu palīdzību ir viens no lielākajiem ekonomikas eksperimentiem vēsturē, raksta Business Insider.
Medijs norāda, ka ASV, kura līdzīgos gadījumos ir spējusi panākt veiksmīgu rezultātu, savas tautsaimniecības stimulēšanai izmantojusi gan monetāros, gan arī fiskālos līdzekļus. ASV ir arī daudz labvēlīgāka demogrāfiskā situācija nekā Japānā.
ASV Centrālās bankas – Federālo rezervju sistēmas – vadītājs Bens Bernanke nereti iepriekš paudis uzskatu, ka centrālās bankas apņēmīga rīcība var izbeigt valstī deflāciju. Japānā notiekošais, kā uzskata analītiķi, varētu kļūt par B. Bernankes izvirzītā viedokļa apstiprinājumu vai arī noraidījumu. Jebkurā gadījumā, tas ir nebijis eksperiments, raksta medijs.
Db.lv jau vēstīja, ka Japāna uzsākusi jenas vērtības samazināšanu, lai tādējādi padarītu lētāku valsts eksportu, kas veicinātu tautsaimniecības izaugsmi. Tāpat Japāna apņēmusies cīnīties ar ievērojamo deflāciju, kas jau kopš deviņdesmitajiem gadiem atstāj nopietnu iespaidu uz valsts ekonomiku.
Japānas premjers pavēstījis, ka viņa valsts uzsāktie apjomīgo pasākumu mērķis ir panākt inflāciju 2% apmērā. Lai to darītu Japānas valdība ir gatava «iet pāri līķiem» un piedraudējusi ar likumdošanas izmaiņām, kas nosaka centrālās bankas neatkarību, gadījumā, ja tā centīsies izvairīties no valdības pasākumu atbalstīšanas.
Japānas valdība cenšas arī īstenot apjomīgu kvantitatīvās mīkstināšanas programmu, kuras ietvaros centrālajai bankai būtu jāuzpērk parādzīmes ar ilgu atmaksas termiņu.