Krīze un bezdarbs pamudina aizvien vairāk itāliešu pārdot vienīgo, kas viņiem ir atlicis – savus personas datus un parakstu, vēsta laikraksts Latvijas Avīze.
Tas norāda, ka jēdziens Prestanome, kas burtiskā tulkojumā nozīmē «vārda aizdevējs», Itālijā pastāv jau sen, taču līdz šim saistījās galvenokārt ar kriminālajām aprindām, kur mafija centās novērst uzmanību no savām aktivitātēm, savus īpašumus vai uzņēmumus noformējot uz nesodītu un ar noziedzniekiem nesaistītu cilvēku vārda. Dažreiz cilvēks pat nenojauta, ka viņam kaut kur Itālijas otrā pusē pieder villa, vairākas automašīnas vai uzņēmums, jo dokumentu noformēšanai izmantoti zagti dati un viltoti paraksti. Tomēr datu zagšana parasti agri vai vēlu nāk gaismā, tādēļ nu daudz biežāk izmanto datu pirkšanu, pierunājot izmisušus cilvēkus noformēt dokumentus apmaiņā pret nelielu naudas summu.
Krīzes un pieaugušā bezdarba iespaidā, kā arī pateicoties iespējai izvietot sludinājumus un kontaktēties internetā, «vārda aizdevēju» loks Itālijā esot paplašinājies, iesaistot arī imigrantus, studentus, ilgtermiņa bezdarbniekus vai jauniešus, kas nespēj atrast savu pirmo darbavietu.
Par to pārliecinājušies laikraksta La Stampa žurnālisti, kas mēnesi gara eksperimenta laikā izvietojuši Itālijas populārākajās interneta sludinājumu vietnēs piedāvājumu pārdot savus datus, kā arī atbildējuši uz līdzīgiem sludinājumiem.
Kāds jauneklis pastāstījis: «Biju palicis bez nekā, pilnīgi bez ienākumiem, un vienīgais, kas man bija atlicis, bija vārds un uzvārds. Es tos pārdevu.» Ir uzņēmumi, kas par neaptraipīta vārda izmantošanu ir gatavi maksāt līdz 5000 eiro, taču vieglās peļņas ilūzija var novest pie ļoti bēdīgām sekām, raksta Latvijas Avīze.
Kāda Marika atklājusi: «Vienā mirklī izrādījās, ka man ir kaudze parādu, nepazīstami cilvēki man sekoja uz ielas, draudēja man un pieprasīja no manis milzīgas naudas summas, ko it kā biju viņiem parādā. Vairs nezinu, kā izķepuroties, esmu pārbijusies. Šķiet, ir tik vienkārši uzlikt vienu parakstu, bet tas var sabojāt visu turpmāko dzīvi.»