Latvijas un Igaunijas vienošanās par aizdevumu 100 miljonu eiro apmērā, kas tika noslēgta 2010. gada 1. septembrī, beidzās šā gada decembrī, Latvijai neizmantojot Igaunijas piedāvātos līdzekļus, paziņojusi Igaunijas Finanšu ministrija.
Vienošanās, kas piedāvāja Latvijai aizdevumu 100 miljonu eiro apmērā uz 15 gadiem, beidza pastāvēt no 2011. gada 22. decembra, vēsta Baltic Course.
Igaunijas garantētais aizdevums bija daļa no starptautiskās palīdzības programmas, kam Latvija pieteicās 2008. gada nogalē. Jau vairākkārt ziņots, ka starptautiskā palīdzības programma Latvijai paredzēji aizdevumu kopumā 7,5 miljardu eiro apmērā no Starptautiskā Valūtas fonda, Eiropas Komisijas, Pasaules Bankas, Eiropas Restrukturizācijas un attīstības bankas, Čehijas Republikas, Polijas, Igaunijas un Ziemeļu valstīm – Somijas, Zviedrijas, Norvēģijas un Dānijas.
Tā kā Latvijas finanšu situācija starptautiskās programmas laikā būtiski uzlabojās, valstij nebija nepieciešams pieņemt visus piedāvāto aizdevumu. Latvija programmas ietvaros nav pieņēmusi nevienu aizdevumu no atsevišķām valstīm, tostarp Igaunijas.
Jau ziņots, ka starptautiskā aizdevuma programma Latvijā ir noslēgusies. Tiesa gan, pēc aizdevuma programmas slēgšanas Latvijas konsultēšanās ar SVF politikas īstenošanā gan nebeidzas. Saskaņā ar starptautiskā aizdevuma noteikumiem tagad sāksies pēc programmas izpildes monitorings, aizdevējiem sevišķu uzmanību pievēršot Latvijas makroekonomikas un strukturālajai politikai.
Latvija no starptautisko aizdevēju asignētās summas «dižķibeles» seku likvidēšanai un ekonomikas pārkārtošanai iztērējusi 4,4 miljardus eiro, atlikušo pieejamo aizdevumu atstājot neskartu. Lielāko aizņēmuma daļu - 2,9 miljardus eiro - veido EK aizdevums. Aizdevuma atmaksas nosacījumi dažādām tā daļām ir atšķirīgi, un, piemēram, nākamgad Latvijai būs jāatdod SVF 228,5 miljoni latu. Līdz 2015. gadam starptautiskajiem aizdevējiem atdodamā summa būs jau 2,3 miljardi latu. Turklāt valstij jāsāk atmaksāt arī iepriekšējos parādus, 2014. gadā dzēšot 2004. gadā izdotās eiroobligācijas 400 miljonu eiro vērtībā. Tam attiecīgajā laikā sekos par tādu pašu summu 2008. gadā emitētās desmit gadu eiroobligācijas.