Nākotnes Latvijā vīriešu tikpat kā nebūs skolotāju, farmācijas speciālistu un ārstu profesijās, bet sievietes tiks pilnībā izstumtas no enerģētikas, metālapstrādes un kokapstrādes.
Eiropas Parlaments 22. novembrī pieņēma direktīvu Par sieviešu pārstāvību uzņēmumu valdēs. Direktīva pieprasa, lai līdz 2026. gada jūnijam visi uzņēmumi, kuros strādā vairāk nekā 250 darbinieku, reformētu uzņēmumu pārvaldi, nosakot sieviešu obligātās kvotas - valdē vai vadībā vismaz 33 % no visiem direktoriem vai valžu locekļiem jābūt sievietēm.
Kamēr Eiropas pārvaldes un globālo mediju diskursā tiek iezīmēta problēma ar sieviešu diskrimināciju lielo uzņēmumu valdēs, Latvijā parādās jauna, iespējams, tikai Latvijai raksturīga problēma - Latvijā desmitiem gadus tiek īstenota totāla vīriešu diskriminācija, tos izspiežot no izglītības un medicīnas, kā arī no citām profesijām.
Dzimumu disproporcija
Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotā informācija, tad starp Latvijas augstskolu beidzējiem ir vērojama izteikta dzimumu disproporcija, tikai nevis par labu vīriešiem, bet gan par labu sievietēm. 2021. gadā Latvijas augstskolu diplomus saņēma 5156 vīrieši un 9551 sievietes. Respektīvi, no visiem pagājušā gada augstskolu beidzējiem tikai 35% bija vīrieši. Ja augstskolu studiju virzienu izvēle notiktu proporcionāli sieviešu un vīriešu absolventu attiecībai, tad visās specialitātēs katram trešajam absolventam vajadzētu būt vīrietim un divām trešdaļām – sievietēm.
Ja pēc Eiropas Parlamenta direktīvas būtu jānosaka augstskolu beidzēju kvotas dzimumus diskriminējošās profesijās, tad ikvienā programmā vajadzētu piesaistīt vismaz 30- 35% vīriešu un vismaz tikpat 30-35% daudz sieviešu profesijās, kurās ir izteikta vīriešu dominance. Tikai Latvijas realitāte ir pretēja. Latvijā joprojām ir un pat izteikti progresē augstākās izglītības programmas, kurās dominē vai nu tikai vīrieši, vai arī tikai sievietes. 2021. gadā neviena vīrieša nebija starp tekstiliju ražošanas tehnoloģijas un izstrādājumu izgatavošanas specialitātes absolventiem (tikai 19 absolventes).
Latvijā un ne tikai Latvijā sociālo pakalpojumu jomā ir izteikta sieviešu dominance. 2021. gadā šajā nozarē no augstskolas diplomu saņēmušajiem tikai 2,7% bija vīrieši. Arī māszinībās (medmāsas ar bakalaura grādu) 2021. gadā starp augstskolas diplomu saņēmējiem tikai 2,9 % bija vīrieši. Vīriešu īpatsvars zem desmit procentiem no augstskolas diplomu saņēmušo kopskaita 2021. gadā bija arī grāmatvedībā, veterinārijā, izglītībā un farmācijā.
Visu rakstu lasiet 27.decembra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!