Fiksētā tīkla elektronisko sakaru un maksas televīzijas operators Lattelecom ir gatavs startēt mobilo sakaru tirgū ar ceturtās paaudzes (4G) mobilā interneta tehnoloģiju, taču gala vārds šādam solim būs uzņēmuma akcionāriem, teica Lattelecom valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis.
«Skatoties uz nākotni, ir jautājums par 4G, jo tas ir apdraudējums mūsu interneta biznesam. Vasarā esam veikuši 4G testus 850 megahercu (Mhz) frekvencē un esam gatavi, kad šīs frekvences būs komerciāli pieejamas, startēt arī šajā biznesā, proti, ātrgaitas mobilā interneta tirgū, izmantojot 4G tehnoloģijas,» pastāstīja Gulbis.
Kā zināms, 4G piedāvā datu lejuplādes ātrumus līdz pat 100 megabitiem sekundē (Mbps) un to lieto, galvenokārt ar īpašu modemu pieslēdzot portatīvos datorus mobilam internetam. Kā skaidroja Gulbis, Lattelecom interesē attīstīt 4G tehnoloģiju tieši 800 Mhz joslā, jo tā vislabāk piemērota pakalpojumu sniegšanai valsts reģionos, kas nav blīvi apdzīvoti.
«Pilsētās mums ir ļoti labs pārklājums ar optisko internetu, un varam to piedāvāt procentuāli ļoti lielai iedzīvotāju daļai. Laukos ir savādāk. Ātrgaitas internets nav pieejams. Tā būtu laba sinerģija starp to, kas mums ir (internets pilsētā), un to, kā mums nav,» viņš sacīja.
Tomēr vaicāts par nozarē dzirdētām runām, ka viens no Lattelecom īpašniekiem zviedru TeliaSonera, kas iecerējis nākotnē privatizēt vismaz Latvijas Mobilo telefonu (LMT), nevēlas Lattelecom ienākšanu mobilo sakaru tirgū, Gulbis izteicās piesardzīgi.
«Jautājumu par akcionāru prioritātēm, vai akcionāri to apstiprinās vai nē, negribu komentēt. Valdes ieteikums akcionāriem būs attīstīt šo 4G biznesu kā atsevišķu biznesu, par kuru valde būs atbildīga,» sacīja Gulbis.
Gulbis arī norādīja, ka saredz biznesa iespējas Lattelecom sakarā ar esošo mobilo sakaru operatoru nodomiem ieviest 4G, jo tā uzturēšanai būs vajadzīga liela fiksēta datu pārraides kapacitāte starp bāzes stacijām un operatoru centrālēm.
«Mēs zinām, ka parādīsies ceturtās paaudzes mobilie sakari, kas radīs milzīgu datu apjomu, un šie dati būs jāpārraida starp torņiem. Tā būs papildu iespēja izmantot Lattelecom fiksēto tīklu,» Lattelecom vadītājs teica un norādīja, ka mobilie operatori jau izmanto Lattelecom pakalpojumus.
«Esošās tehnoloģijas nespēs nodrošināt 4G datu apjomu. Pašlaik strādājam ar LMT un citiem. Tele2 un Bite Latvija arī izmanto Lattelecom pakalpojumus vismaz dažos posmos. Palielinoties datu pārraides apjomiem, šis bizness tikai attīstīsies,» atzina Gulbis.
Vienlaikus Lattelecom valdes priekšsēdētājs uzskata, ka Lattelecom rīkojies saprātīgi, atturoties no darbības mobilo sakaru tirgū pēdējos gados, arī ja iespēja būtu radusies.
«Pēdējo trīs gadu laikā priecājos par to, ka neesam bijuši mobilo sakaru biznesā. Biznesa apjoma samazinājums mobilā biznesā ir bijis dramatisks. Ja Lattelecom ir radusies iespēja atjaunot izaugsmi, mobilā biznesā par izaugsmi neviens vēl nedomā. Vienlaikus nozarei ir jāsāk investēt 4G attīstībā, un naudas plūsmas modelis tam ir ne visai optimistisks. Lielo mobilo telekomunikāciju operatoru pirmā pusgada finanšu rezultāti nav spīdoši. Ienākumi neaug, un nāk nākamais lielais investīciju vilnis. Savukārt Lattelecom ir izdevies pieaudzēt klientu bāzi un uzlabot rentabilitāti,» stāstīja Gulbis.
Gulbis vada Lattelecom kā valdes priekšsēdētājs kopš 2008.gada pavasara, pirms tam no 2007.gada janvāra bija Lattelecom finanšu direktors. Agrāk vadījis starptautisku alkoholisko dzērienu tirdzniecības uzņēmumu Kiprā, bijis Latvijas balzama vadītājs no 2001.līdz 2003.gadam, bet no 1999.gada bijis šī uzņēmuma finanšu direktors. Pirms tam ieņēmis amatus Ave Lat grupā un starptautiskajā auditorkompānijā Coopers&Lybrand (starplaikā PriceWaterhouse Coopers).
Gulbis beidzis Rīgas Tehnisko universitāti un augstākos menedžmenta kursus starptautiskajā biznesa augstskolā INSEAD Francijā.