Vairāku lielu apģērbu zīmolu piegādātāji piesārņo Ķīnas upes ar bīstamām ķīmiskām vielām, atsaucoties uz Greenpeace, ziņo BBC.
Jauns vides aizsardzības grupas ziņojums rada jautājumus par tādiem uzņēmumiem kā Adidas, Abercrombie & Fitch un H&M.
Greenpeace apgalvo, ka tie gūst labumu no Ķīnas paviršajiem vides aizsardzības noteikumiem.
Grupa aicina kompānijas pārliecināties, ka to produkti nerada kaitējumu videi un sabiedrības veselībai.
Starp atrastajām ķimikālijām esot nonilfenoli, alkilfenoli un perfluorētās ķīmiskās vielas.
Alkilfenoli un dažas perfluorētās ķīmiskās vielas Eiropas Savienībā ir aizliegtas, bet joprojām tiek plaši izmantotas tekstilrūpniecībā tādās attīstības valstīs kā Ķīna. Ķimikālijām ir hormonus graujošas īpašības.
«Tagad mums ir zinātniski pierādījumi, kas apliecina, ka bīstamās ķīmiskās vielas tiek laistas Ķīnas upēs, lai ražotu apģērbu, ko nēsā cilvēki visā pasaulē,» stāstījusi Greenpeace pārstāve Vivjēna Jau.
Viņas kolēģe Glorija Čanga norāda, ka ziņojuma secinājumi ir tikai aisberga redzamā daļa, jo Ķīnā ir simtiem tekstilizstrādājumu piegādātāju.
Ķīna ir pasaulē lielākais tekstilpreču eksportētājs kopš 1995. gada.
Greenpeace akcentē, ka ziņojumā pieminētajām kompānijām ir jāpārliecina savi piegādātāji pakāpeniski pārtraukt bīstamo vielu izmantošanu.
Ziņojumā teikts, ka zīmoli, kam ir komerciālas attiecības ar pētījumā iekļautajiem piegādātājiem, ir: Abercrombie & Fitch, Adidas, Bauer Hockey, Calvin Klein, Converse, Spānijas uzņēmums Cortefiel, H&M, Lacoste, Ķīnas zīmols Li Ning, Puma un Ķīnas Meters/bonwe.