Biedrības «Nē, pirātismam Latvijā!» izpilddirektores Daces Kotzevas iniciētais un asociētā profesora Arņa Saukas realizētais pētījums atklāj, ka vismaz 100 000 mājsaimniecību maksas TV pakalpojumus par vidējo cenu 10 eiro mēnesī izmanto nelegāli. Rezultātā valstij netiek nomaksāti nodokļi apmēram 12 miljonu eiro apmērā.
Ja tautsaimniecībai nacionālajā mērogā tā nav liela summa, tad mediju nozarei gan. Kinorežisors un producents Aigars Grauba DB teic, ka problēma ir sena, un kopā ar Latvijas Mūzikas ierakstu producentu apvienības vadītāju Elitu Mīlgrāvi secina, ka beidzot visi ir kā izkāpuši no laika mašīnas un saprot, kā strādā autortiesības. «Nereti tās ir vienīgais īpašums, kas nodrošina dzīvi. Pretējā gadījumā autoram sanāk dalīties ar citiem, atpakaļ neko nesaņemot. Ir ļoti svarīgi, lai pirātiskās kopijas apkārt neceļo,» pārdomās dalās A.Grauba. Viņš pats nejūtoties apdraudēts, jo filmas izplata caur legālām vietnēm. Tiesa, ja kāds to rāda kanālā bez jebkādas kontroles, tad filmas veidotājam gan nav nekāda labuma. Tas attiecas vairāk uz internetu. Bet ar kabeļtelevīzijām par tiesībām rādīt filmu tās veidotājs ir vienojies, un saņēmis licences maksu. «Līdz ar to lielāks zaudējums tiek nodarīts televīzijām, operatoriem, ne man tiešā veidā. Esmu par to, lai vairāk naudas ieplūst industrijā un izplatīšanā, kas varbūt celtu arī licences maksu,» saka A.Grauba, piebilstot, ka Latvijā filmu līdz pirmizrādei kinoteātrī tomēr izdodas nosargāt.
Pēc statistikas datiem pērn Latvijā bija ap 803 800 mājsaimniecību. 610 888 no tām ir pieejams vismaz viens dators un internets, bet ap 747 534 vismaz viens televizors darba kārtībā. Maksas TV pakalpojumus izmanto 707 344 mājsaimniecības. Ja ņem vērā vidējo mājsaimniecības locekļu skaitu, kas ir 2,4, viegli aprēķināt, ka ap 240 000 cilvēku raugās nelegāli pieslēgtās maksas TV programmās. Turklāt nevienam nav zināms, ko tieši viņi skatās. Informācijas trūkums, nedrošība, negodīga konkurence un vēl virkne aspektu līdztekus pētījuma rādītājiem «kaktu» pakalpojumu izmantošanai spiež meklēt risinājumu. Kā DB norāda SIA Baltcom pārstāve Tīna Lūse, ir administratīvā atbildība un iespēja piemērot naudas sodu, bet jāsaskaras ar problēmu: noķer mani, ja vari. Nelegālo pakalpojumu sniedzējus atrast nav vienkārši, nerunājot par naudas piedziņu. Savukārt kriminālatbildībā jābūt cietušajam, kurš raksta sūdzību, piemēram, kanālam MTV, Dicovery, Eurosport, kas nav ieinteresēti veltīt juridiskos vai citus resursus tam. «Mūsuprāt, efektīvāk rīkoties ar tehnoloģijām pret tehnoloģijām, proti - tehniski ierobežojot nelegāli iegūtā signāla izplatīšanu,» uzskata T.Lūse.
Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas vadītājs Roberts Putnis informē, ka nākamā gada budžetā iekļauts 170 000 eiro liels finansējums Ekonomikas policijas darbaspējas kāpināšanai. Proti, daļai, kas nodarbojas ar nelegālās uzņēmējdarbības konstatēšanu, blakustiesību aizsardzības jautājumiem. Tiks palielināts arī inspektoru skaits no trim līdz desmit.