Izgudrota jauna tehnoloģija, kas varētu papildināt vai pat aizvietot pašreiz pieejamās navigācijas sistēmas, piemēram, GPS, vēsta BBC.
Jauno navigācijas sistēmu izstrādājusi Lielbritānijas aizsardzības kompānija BAE Systems, un sistēmas darbībā navigācijas satelītu vietā tiek izmantoti tādi paši signāli kā mobilajos tālruņos, televīzijā, radio un wi-fi.
Sistēma Navsop varētu palīdzēt atrast cietušos ugunsgrēka laikā vai zagtus transportlīdzekļus, kas tiek slēpti pazemes stāvvietās. Tāpat, mainot dažus sistēmas parametrus, būtu to iespējams izmantot arī karā.
Patlaban sistēmas prototipa izmēri ir diezgan lieli – sistēma ievietota vienā no BAE Systems automašīnām, kurai uz jumta piestiprināta radio antena. Tomēr, nonākot tirgū, navigācijas sistēma būs tikpat kompakta kā GPS jeb nedaudz lielāka par monētu, stāsta BAE Advanced Technology Centre pētnieks Remsejs Faradžers (Ramsey Farager).
«Teikšu skaidri – lai sāktu lietot Navsop ir nepieciešams GPS. Tas vajadzīgs, lai noteiktu, kurā pasaules vietā jūs atrodaties. Tomēr, jo vairāk sistēma tiek lietota, jo mazāk tā izmanto GPS jaunu datu apguvei. Beigās sistēmai vairs nav nepieciešams GPS,» stāsta pētnieks. «Tādējādi – ja pēkšņi pazūd GPS signāls, navigācijas sistēma vēl aizvien darbojas,» viņš norāda.
Ierīce darbojas, uztverot netālu esošos pieejamos signālus, un ir diezgan atkarīga no vidējām radio viļņu frekvencēm.
GPS (global positioning system) tiek izmantoti no satelīta nākoši signāli aptuveni 20 tūkst. km attālumā. Laikā, kad GPS signāli sasniedz Zemi, tie ir kļuvuši ļoti vāji, un tos nevar uztvert, piemēram, atrodoties ēkās, turklāt GPS signāls var pēkšņi pazust. «Mūsu sabiedrība patlaban ir kļuvusi ārkārtīgi atkarīga no GPS,» norāda profesors.
Eiropas Komisija ir noskaidrojusi, ka aptuveni 800 miljardi eiro Eiropas ekonomikas ir atkarīga no GPS navigācijas precizitātes un ātruma – no GPS atkarīga aviācija, loģistika, lauksaimniecība, telekomunikācijas.
Tā, piemēram, ir bijuši gadījumi, kad automašīnu zagļi izmantojuši «anti-GPS» sistēmas, lai nodrošinātu, ka transportlīdzekļi netiek atrasti. Tāpat Zemi ik pa laikam skar tādas dabas parādības kā saules vētras, kas aizkavē GPS signālus. Savukārt mobilo tālruņu, radio darbībai un televīzijas nodrošināšanai tiek izmantoti signāli, kas daudz spēcīgāki par GPS signāliem, jo tie tiek raidīti vien pāris kilometru attālumā un tos nevar nobloķēt.
«Mēs nesakām, ka mūsu tehnoloģijai noteikti vajadzētu aizvietot GPS, drīzāk tā varētu kalpot kā papildinājums,» skaidro R. Faradžers.
BAE Systems pārstāvji norāda, ka pagaidām nav skaidrs, kad Navsop varētu nonākt tirgū, tomēr tas varētu tik izmantots valstīs, kurās tiek attīstītas citas navigāciju tehnoloģijas. Patlaban Krievijā izmanto Glonass sistēmu, Ķīnā tiek strādāts pie Beidou sistēmas izveides (pazīstamā arī kā Compass). Eiropas Savienība un Eiropas Kosmosa aģentūra (European Space Agency) attīsta atsevišķu 20 miljardu eiro vērtu projektu Galileo.