Jaunā uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma vājās vietas – akači – ir identificēti, tāpēc ir nepieciešamas korekcijas gan pašā likumā, gan arī tā normu piemērošanas noteikumos
To intervijā Dienas Biznesam stāsta Latvijas Zvērinātu revidentu asociācijas valdes locekle un zvērinātu revidentu SIA Ievas Liepiņas birojs vadītāja Ieva Liepiņa. Viņa norāda, ka tikai šogad daudziem uzņēmējiem kā zvīņas no acīm nokritušas atklāsmes par jaunā uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) niansēm, vienlaikus izkristalizējot tās normas, kuras ir jāmaina un jāprecizē.
Ko rāda 2018. gada pārskati attiecībā uz jauno uzņēmumu ienākuma nodokli?
Izstrādājot šo UIN reformu, līdz galam netika padomāts, kā tā ietekmēs daudzas lietas. Reformas karstumā vienkārši tika paņemta Igaunijas UIN sistēma bez nopietna izvērtējuma un perspektīvās ietekmes analīzes. Būtībā 2018. gada pārskati parāda tās problēmas jaunajā UIN likumā, par kurām brīdināja nodokļu eksperti, revidenti, grāmatveži, bet likumdevēji šos brīdinājumus ignorēja. Diemžēl dzīve pierādīja, ka brīdinājumu izteicējiem ir taisnība. Tādējādi zvērināti revidenti šogad nodarbojas ar uzņēmēju izpratnes formēšanu par to, kā nodokļu reforma un jo īpaši jaunais UIN ietekmē uzņēmuma naudas plūsmu. Lai arī zvērināti revidenti ar nodokļu izmaiņām saskaras jau 25 gadus atjaunotajā Latvijā un 80 gadus, kopš šāda institūcija tika ieviesta, tomēr tik vērienīga un strauja, kāda bija UIN reforma, nav pieredzēta.
Vispirms ir jāsecina, ka uzņēmēji tikai pēc 2018. gada pārskata apstiprināšanas sākuši saprast, ko īsti nozīmē jaunais uzņēmuma ienākuma nodoklis, jo pagājušais gads bija šī nodokļa reformas pirmais darbības gads, līdz ar to daudzi uzņēmumu vadītāji un īpašnieki ar to saskārās, tikai gatavojot 2018. gada pārskatu un naudas plūsmu prognozes 2019. gadam. Līdz tam uzņēmēji lielākoties bija lasījuši publikācijas un klausījušies daudz propagandisku stāstījumu par to, ko nozīmē UIN reforma un kādi būs tās ieguvumi, taču reālā dzīve izrādījās citādāka. Tikai tagad uzņēmēji sāk aptvert un saprast tās problēmas, par kurām pirms diviem gadiem un arī pērn brīdināja revidenti, grāmatveži un nodokļu eksperti – problēmas ar uzņēmuma ienākuma nodokļa aprēķināšanu, neviennozīmīgo normu plašās interpretācijas iespējas, maksājamā nodokļa likme (solīto 20% neatbilstība realitātei, kur tā 20/80 proporcijā jau ir 25%, piemēram, ar saimniecisko darbību tieši nesaistītām izmaksām) u.tml. Bez tam par tiem uzņēmumu tēriņiem, kuri tiks pielīdzināti peļņas sadalei, UIN jāsamaksā jau nākamajā mēnesī pēc šo izmaksu rašanās, nevis reizi gadā kā līdz šim.
Pārsteigums ir arī valsts pusē, jo tās kasē pērn uzņēmuma ienākuma nodoklī ir iekasēts mazāk nekā tajos gados, kad šim nodoklim tika piemērotas lielas atlaides, turklāt 2019. gadā šī nodokļa ieņēmumi būs vēl mazāki. Nodokļu reformas lozungs bija vienkāršība, taču realitātē daudzas lietas kļuvušas sarežģītas un daudziem uzņēmējiem būtībā ir nepieciešami nodokļu konsultantu pakalpojumi. Savukārt programmētāju radītā gada pārskatu pielikuma strukturētā elektronisko norakstu sistēma ir praktiski nelietojama, ja vien uzņēmums nav tos iesniedzis salīdzināmā formā (jo pārskatu pielikumu elektroniskajā formā nav noderīgas un lietojamas informācijas). Turklāt visa šī jaunā sistēma, maigi izsakoties, ir «mežā». Proti, EDS sistēmā gada pārskatu elektronisko norakstu formas aizpilda un apstiprina grāmatvedis, pārsvarā bez valdes locekļu līdzdalības. Vienlaikus ir bijuši gadījumi, kad īpašnieks vai valdes loceklis ir šokā, ieraugot sava uzņēmuma gada pārskatu, jo tas nav tāds, kāds apstiprināts akcionāru (dalībnieku) pilnsapulcē, bet Latvijā gada pārskats nav atsaucams. Lai šo dīvainību izskaustu, pirms pāris gadiem tika ieviesta jauna kārtība, kad zvērināta revidenta revidēto un grāmatveža iesniegto gada pārskatu EDS sistēmā nobeigumā vēlreiz akceptē un faktiski publisko zvērināts revidents, bet revidents nav tā persona, kurai Komerclikums prasa publiskot gada pārskatu.
Visu interviju lasiet 1. jūlija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!