http://www.db.lv/uploads/ck/images/VLZ.jpg
2012. gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens tik paziņots šodien Rīgas Latviešu biedrības namā. Kā norāda Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas koordinatore Maija Sinka, žūrija tos izraudzījusi, spraigā domu apmaiņā izskatot daudz pieteikto kandidātu.
Par 2012. gada vārdu atzīts «ziemotne» - vārds, ar ko apzīmē putnu ziemošanas vietas, bet kas tikpat labi var noderēt attiecībā uz čūskām, lāčiem un cilvēkiem (piem., nomadiem).
2012. gada spārnotais teiciens - «Vilks paziņoja, ka Lapsas sūdzība par Zaķi tiks izskatīta», ko premjers Valdis Dombrovskis sacīja intervijā, runājot par žurnālista Lato Lapsas iesniegumu Korupcijas novēršanas un apkarošanas dienestam saistībā ar Ministru prezidenta partijas biedra Dzintara Zaķa auto iegādes darījumu.
Par 2012. gada nevārdu atzīts nevietā lieotots vārds «uzrunāt (piem., problēmu)». Kā norāda valodnieki, šāds lietojums pirmo reizi pamanīts jau 90. gados (tulkojumos no angļu valodas) un tagad draud nostiprināties, jo vārdu «uzrunāt» dzirdam ļoti bieži, arī gadījumos, kur tā ir parasta metafora. Proti, vārds «uzrunāt» ir kļuvis par modes vārdu, tagad mūs uzrunā ne tikai cilvēki un viņu teiktais (grāmatās, izrādēs utt.), bet (metaforiski) arī preces un citi objekti. Piemēri: «Pētījums problēmu uzrunāja divos līmeņos», kur domāts, ka pētījums problēmai pievērsās (jeb problēmu risināja) divos līmeņos; «Ieteiktie risinājumi uzrunā problēmu sekas, nevis cēloņus».
Gada vārdam, nevārdam un spārnotam teicienam saņemts daudz ieteikumu. Šoreiz aicināts bija katrs, un piedalījušies ir visu paaudžu ļaudis, to skaitā nopietni valodas pārzinātāji un arī citi. Saņemti gan rūpīgi apdomāti un pamatoti, gan arī rotaļīgi un asprātīgi vārdi, nevārdi un teicieni.
Valodnieki atzīst, ka iesniedzēju norādēs arī jūtamas bažas par valodas neskaidrībām un citu valodu sintakses pārņemšanu. Iesniegto teicienu vidū gan mazāk ir sūro un nelāgo kandidātu, toties, kā parasti, daudz dažādu teicienu, kas spilgti ataino pagājušā gada valstiskās un polītiskās norises.