12. martā ārkārtējās situācijas dēļ būvniecības izstāde "Māja I 2020" tika pārtraukta un uz trīs mēnešiem "iesaldēta" Izstāžu centrā Ķīpsalā. Ņemot vērā dalībnieku lojalitāti un vēlmi piedalīties, pēc valsts līmeņa ierobežojumu atcelšanas tā atkal atvērta apmeklētājiem.
90% dalībnieku - aptuveni 350 uzņēmumu - turpina dalību izstādē "Māja I 2020", biznesa portālam db.lv pastāstīja Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrības "BT 1" valdes priekšsēdētājs Viesturs Tīle.
"No dalības izstādē atteicās tie uzņēmumi, kas piedāvā sezonālas preces vai pakalpojumus, kā arī uzņēmumi, kuriem visas preces jau iztirgotas un jaunas nav piegādātas. Bija uzņēmumi, kas nenoticēja, ka tiks izstrādāts speciāls regulējums biznesa attīstības izstāžu drošības prasībām un izstādes varēs notikt. Skaidrība par regulējumu pēc ārkārtējās situācijas radās pēdējā brīdī. Un faktiski šī viena nedēļa, kad gaidījām regulējuma pieņemšanu, "BT 1" izmaksāja 80 000 eiro. Ilgi nācās skaidrot, ka Izstāžu centra Ķīpsalā kapacitāte un infrastruktūra ļauj nodrošināt visus nepieciešamos epidemioloģiskos drošības pasākumus – informēšanu, distancēšanos, dezinfekciju. Turklāt mēs cilvēku skaita un plūsmas kontroli varam nodrošināt labāk nekā atsevišķos lielveikalos. Ir uzņēmumi, kas pārceļ savu dalību uz nākamo gadu. Dalību "Māja I 2020" ir pieteikuši arī jauni uzņēmumi, kas martā nevarēja piedalīties," stāstīja V. Tīle.
Jautāts, kāda ir situācija saistībā ar ārzemju dalībniekiem, V. Tīle teic: "Mastos pie Izstāžu centra Ķīpsalā "Māja I 2020" laikā plīvos daudzu ārvalstu karogi, bet izstādē šīs valstis pārstāvēs Baltijas valstu pārstāvniecības. Arī Krievijas un Baltkrievijas uzņēmumiem ir filiāles Baltijā. Visvairāk ārvalstu dalībnieku ir no Lietuvas."
Viņš stāsta, ka būvniecības izstādes dalībnieku piedāvājums izstādes pārtraukuma laikā īpaši nav mainījies: "Protams, ka uzņēmumi cenšas pielāgoties apstākļiem un rada inovatīvus risinājumus, kas krīzes laikā ir īpaši svarīgi. Turklāt pēdējos mēnešos pieprasījums būvniecības nozarē ir audzis."
V. Tīle atzīst, ka apmeklētāju plūsmu ir ļoti grūti prognozēt. "Ministru Kabineta noteikumi paredz, ka izstāžu norises vietā vienlaicīgi atrodas ne vairāk kā 50% no kopējā cilvēku skaita, ko pieļauj apmeklētājiem pieejamā telpu platība un infrastruktūra. Mēs Izstāžu centrā Ķīpsalā vienlaikus izstādē "Māja I 2020" drīkstam ielaist 4 300 apmeklētāju, bet esam noteikuši, ka vienlaikus izstāžu zālē atradīsies ne vairāk kā 3500 cilvēki. Lai nodrošinātu apmeklētāju drošu pārvietošanos, ievērojot sociālās distancēšanās un epidemioloģiskās drošības prasības, veiksim cilvēku skaita un plūsmas kontroli, esam nodalījuši atsevišķas apmeklētāju ieejas un izejas. Ievērojot visus drošības pasākumus, arī šogad varam nodrošināt apmeklējuma intensitāti 2019. gada izstādes "Māja I" līmenī. Spriežot pēc rosības būvmateriālu lielveikalos, apmeklētāju interesei vajadzētu būt labai," prognozē "BT 1" valdes priekšsēdētājs.
Pēc izstādes "Māja I 2020" līdz augustam izstādes nenotiks. "Ārkārtējās situācijas un ieviesto ierobežojumu dēļ tika atcelti vairāki nozīmīgi projekti, kam bija jānotiek izstāžu centrā, kā, piemēram, jauno profesionāļu meistarības konkurss "SkillsLatvia", tika pārcelti arī XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku pasākumi un vairākas konferences. Augusta beigās notiks izstāde "Bērnu pasaule 2020", kam bija jānotiek maijā. Septembrī norisināsies pārtikas izstāde "Riga Food", par kuru tieši šobrīd ir liela ārvalstu dalībnieku interese," informē V. Tīle.
Starptautiskā aktīvās atpūtas un vaļasprieku izstāde "Outdoor Riga" šogad nenotiks un ir pārcelta uz nākamā gada martu, jo makšķernieku un mednieku sezona jau sen kā sākusies. Tikai šī viena projekta pārcelšana "BT 1" radījusi 250 000 eiro zaudējumus. "Mājdzīvnieku izstādes tika pārceltas divas reizes un tagad plānojam, ka "Pet Expo" notiks novembrī. Savukārt par 25 gadu jubilejas izstādi "Auto 2020", kas ir pārcelta uz septembra beigām, lemsim jūlija sākumā. Auto dīleri raugās cerīgi, jo auto ražošana ir atsākta un cilvēki atkal interesējas par jauniem spēkratiem. Pārceļot tikai trīs izstādes, "BT 1" zaudējumi veido 1,6 miljonus eiro, nemaz nerunājot par atceltajām izstādēm," stāsta V. Tīle.
Viņš prognozē, ka konsolidētie ieņēmumi "BT 1" un pašam Izstāžu centram (SIA "RTU-BT1"), salīdzinot ar pagājušo gadu, šogad kritīsies vismaz par 42%. "Tieši marts un aprīlis, kad bija ārkārtējā situācija valstī, ir izstāžu biznesa visaktīvākais periods gadā, kas atstāj vislielāko ietekmi gan uz "BT 1", gan saistītajiem uzņēmumiem, gan mūsu klientiem un viņu ieguldījumiem. Ik gadu "BT 1" rīkotās izstādes ģenerē ekonomisko ietekmi uz tautsaimniecību aptuveni 120 miljonu eiro apjomā. Paredzu, ka "BT 1" 2019. gada līmenī atgriezīsies tikai 2023.gadā. Ja izdosies ātrāk, tad visi būsim ieguvēji," pauž "BT 1" valdes priekšsēdētājs.
Viņš arī stāsta: "Lai tuvotos Eiropas līmeņa algām, 2019. gadā visiem darbiniekiem būtiski paaugstināju algas. Vienmēr esam kārtīgi maksājuši nodokļus, tāpēc 95% darbinieku saņēma maksimālo dīkstāves pabalsta summu. Trakums, ka šie dīkstāves pabalsti ir divas reizes zemāki nekā ierastā alga. "BT 1" nodarbina 59 augsti kvalificētus darbiniekus un šajos apstākļos nevienu neatlaidām. Turpmākais ir atkarīgs gan no globālās situācijas, gan no mums pašiem."
"Dīkstāves pabalsts ir vienīgais finansiālais atbalsts, ko mēs esam saņēmuši. Būtu tikai godīgi, ja uzņēmumam, kuram ārkārtējās situācijas laikā bija aizliegta uzņēmējdarbība, grantu veidā tiktu segta vismaz daļa zaudējumu. Nav godīgi, ka mums vieniem ir jācīnās, lai atjaunotu savu pozīciju tirgū un veicinātu ekonomikas attīstību. Būtiski, lai valsts atbalstītu ne tikai izstāžu rīkošanu, bet arī atrastu veidu, kā daļēji līdzfinansēt Latvijas uzņēmumu dalību Latvijā notiekošajās starptautiskajās izstādēs. Sadarbība ar Ekonomikas Ministriju, LIAA, LTRK un LDDK šajā periodā bija ļoti intensīva. Gribu uzteikt LDDK ģenerāldirektori Līgu Meņģelsoni, kura iegulda milzīgu darbu, lai politiķiem skaidrotu uzņēmēju situāciju," sacīja V. Tīle.
Vaicāts, kā kopumā vērtē atbildīgo amatpersonu rīcību Covid-19 seku mazināšanai Latvijā, viņš teic: "Kopumā viss izskatās labi un operatīvi, tomēr žēl, ka nav dziļākas analīzes. Ir nianses, kas līdz galam nav pārdomātas un rūpīgi izvērtētas. Ļoti ceru, ka veselības speciālistu prognozētais otrais Covid-19 vilnis izpaliks un ierobežojumus varēs atcelt, citādi Dziesmu un deju svētku kustība uz laiku būs jāizbeidz."