Fizisko aktivitāšu trūkuma radītais produktivitātes samazinājums Latvijas ekonomikai gadā izmaksā 190 miljonus eiro, liecina "Deloitte" globālā pētījuma par fiziskās aktivitātes ietekmi uz ekonomiku Latvijas adaptācijas rezultāts.
Vienlaikus pētījumā secināts, ka fizisko aktivitāšu trūkuma radītā produktivitātes samazinājuma negatīvā ietekme uz valsts budžeta ieņēmumiem ir 41,5 miljoni eiro.
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas sēdē otrdien Latvijas Veselības un Fitnesa asociācijas (LVFA) valdes loceklis Gints Kuzņecovs sacīja, ka aptuveni 30% Latvijas iedzīvotāju nenodarbojas ar sportu.
Vienlaikus asociācijas pārstāvji atzīmēja, ka fiziskajām aktivitātēm ir tieša un netieša ietekme uz iekšzemes kopproduktu (IKP).
Pēc pētījuma datiem, katrs darbinieks, kurš nav fiziski aktīvs, ekonomikai izmaksā 814,21 eiro gadā. Tāpat katru gadu Latvija zaudē 966 900 darba dienu saistībā ar strādājošo neproduktīvu darbu, tostarp saistībā ar darbinieku darba nespēju un strādāšanu slimošanas laikā.
Pēc LVFA pārstāvja teiktā, pētījums atklāja, ka fiziskās aktivitātes palielināšanas politika ir sadrumstalota un trūkst visaptverošas pieejas mērķu sasniegšanai.
"Ņemot vērā izaicinājumus iekšlietu nozarē, aizsardzības nozarē un izglītības iestādēs, kurās trūkst personu ar labu fizisko sagatavotību, secinām, ka par zemu tiek vērtēta profilaktiskā fiziskā aktivitāte. Kā viens no traucējošajiem faktoriem ir tas, ka sporta nozare tiek uzskatīta par izklaides, nevis veselību veicinošu nozari," sacīja Kuzņecovs.
Asociācijas pārstāvis arī minēja, ka ieguldījums neaktīva darbspējas vecuma iedzīvotāja pievēršanai fiziskām aktivitātēm atmaksātos viena gada laikā, ņemot vērā ieguldījumu ekonomikā un sabiedrībā kopumā. Tādējādi uzlabotos gan katra indivīda, gan kopējā sabiedrības dzīves kvalitāte.
Tādējādi asociācija aicināja veikt izmaiņas regulējumā, lai fitnesa centru dalības maksu iekļautu attaisnotajos izdevumos. Proti, grozījumi paredzētu, ka uzņēmumi, kā papildu algas pabalstu darbiniekam var piedāvāt sporta zāles abonementu 600 eiro apmērā gadā. LVFA uzskata, ka šīs izmaiņas mudinās sabiedrību ieguldīt līdzekļus fiziskās veselības uzlabošanā.
Deputāts Raimonds Bergmanis (AS) pauda uzskatu, ka līdz šim valsts ir centusies veicināt veselīgu dzīvesveidu ar kampaņām un projektiem, bet, viņaprāt, ir jāveic sistemātikas izmaiņas, kas paredz fizisku aktivitāšu pieejamības radīšanu.
Savukārt nodokļu eksperts, advokātu biroja "Sorainen" partneris Jānis Taukačs atzīmēja, ka 20 no 27 Eiropas Savienības (ES) valstīm ir samazinātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme sportam, piemēram, sporta pasākumu ieejas biļetēm un sporta telpu lietošanai.
Tāpat viņš minēja, ka svarīgi ir ieviest biedrību jeb nevalstiskā sektora PVN izņēmumu. Pirms gada šāds likumprojekts ir sagatavots un iesniegts Finanšu ministrijā (FM).