Starptautiskā kredītreitingu aģentūra Fitch Ratings ieteikusi parādu krīzes nomocītajām eirozonas valstīm sekot Baltijas piemēram, lai atrisinātu savas problēmas, vēsta Reuters.
«2008. – 2009. gadā Igaunija, Latvija un Lietuva saskārās ar smagu ekonomisko krīzi un ir pierādījušas, ka, lai arī sāpīgi, tomēr ir iespējams izlīdzināt lielas makroekonomiskās nelīdzsvarotības un ar fiksētu eiro kursu atgriezties pie izaugsmes,» norāda Fitch analītiķe Mišele Napolitāno.
Visās sešās valstīs (Latvijā, Igaunijā, Lietuvā, Īrijā, Portugālē un Grieķijā) pirmskrīzes gados strauji pieauga tekošā konta deficīts, ko galvenokārt izraisīja straujais pieprasījuma un kredītu pieaugums, apvienots ar darbaspēka izmaksu pieaugumu.
Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ārējās nelīdzsvarotības izraisīja vietējā pieprasījuma kritums, inflācijas samazināšanās un algu pieaugums, salīdzinot ar galvenajiem tirdzniecības partneriem.
«Iekšējā devalvācija» Baltijas valstīm bija sāpīgs process - valstis 2008. – 2009. gadā piedzīvoja lielu iekšzemes kopprodukta (IKP) kritumu. Tomēr jau 2011. gadā Baltijas valstu ekonomikas uzrāda straujus IKP pieaugumus, ko nodrošina eksporta apjomu pieaugums, norāda Fitch.
Kā uzskata Fitch analītiķi – arī problēmu māktās eirozonas valstis tikai iegūs, ja ļaus samazināties cenu un algu līmenim.
«Spēcīgas makroekonomiskas reformas būs veiksmīgas tādās ekonomikās, kas ir atvērtas un fleksibilas, kā arī tajās, kur amatpersonas veic izšķirošus un ātrus taupības pasākumus, ieskaitot publiskā sektora algu samazināšanu, kā arī ir iekšējs politiskais atbalsts taupības pasākumiem un iespējams saņemt ārējo atbalstu,» izriet no Baltijas valstu mācībām, uzsver Fitch.