Papildu izdevumus valsts budžetā var atļauties tikai tādā gadījumā, ja ir atbilstoši samazināti citi izdevumi vai palielināti budžeta ieņēmumi, vērtē Fiskālās disciplīnas padome.
Valdība ir sagatavojusi un iesniegusi Eiropas Komisijā 2015.gada budžeta plāna projektu, kurā gan vispārējā valdības sektora budžeta deficīts, gan arī strukturālais deficīts ir noteikts 1% apmērā no iekšzemes kopprodukta.
Valdība kopumā ievēro Fiskālās disciplīnas likuma prasības, taču deficīta palielinājums virs šī līmeņa apdraud Latvijas kā fiskāli disciplināras valsts sasniegto reputācijas līmeni un sadarbības partneru uzticību Latvijas tautsaimniecības ilgtspējīgai izaugsmei. Lai gan makroekonomisko rādītāju analīze 2015.gada valsts budžetam un 2016.-2017.gadu budžeta ietvara likumam turpinās, jau pašlaik ir skaidrs, ka 2015.gadam brīvā fiskālā telpa labākajā gadījumā ir nulle, norāda Fiskālās disciplīnas padomes loceklis Mortens Hansens.
Neskatoties uz vairāku tautsaimniecības nozaru svarīgām papildu vajadzībām, valdībai ir rūpīgi jāizvērtē prioritātes un nepieciešamības gadījumā jāskata iespējas budžeta ieņēmumu palielināšanai, lai nodrošinātu šo prioritāšu ieviešanu vai attiecīgo pasākumu termiņu pārskatīšanu, aicina Fiskālās disciplīnas padome. Tā norāda, ka tautsaimniecības pēdējo gadu izaugsme ir radījusi nozarēs nepamatotu optimismu par valsts budžeta līdzekļu nepārtrauktu pieplūdumu to apetītes apmierināšanai. Fiskālo deficītu un valsts parādu nedrīkst palielināt īstermiņa tekošajām vajadzībām bez tālākiem ieguldījumiem valsts attīstībā, secina padome.
Padome sākusi ikgadējā fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojuma izstrādi, kas šogad tiks iesniegts Saeimā, pievienojot to vidēja termiņa budžeta ietvara likuma projektam pirmo reizi.
Fiskālās disciplīnas padome ir neatkarīga koleģiāla institūcija, kas izveidota ar mērķi uzraudzīt fiskālās disciplīnas nosacījumu ievērošanu.
Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētājs ir Jānis Platais, priekšsēdētāja vietnieks - Rīgas Tehniskās universitātes kanclers Ingars Eriņš, padomē darbojas arī "Krājaizdevu apvienības" valdes priekšsēdētājs Inesis Feiferis, AS Swedbank galvenais ekonomists Latvijā Mārtiņš Kazāks, Rīgas Ekonomikas augstskolas Ekonomikas departamenta vadītājs Mortens Hansens un Igaunijas bankas viceprezidents Ulo Kāsiks.