Eiropas Savienības (ES) tiesa trešdien nolēmusi, ka bankas ir atbildīgas par maksājumiem, kas veiktas ar bezkontakta norēķinu kartēm, ja klients ir ziņojis par kartes pazaudēšanu vai nozagšanu.
ES tiesā vērsās Austrijas augstākā tiesa, lūdzot viedokli lietā, kurā Turcijas banka "DenizBank" tiesājas ar Austrijas patērētāju tiesību aizsardzības organizāciju VKI.
"DenizBank" apgalvo, ka nevar tikt saukta pie atbildības par maksājumiem līdz 75 eiro, kas izdarīti ar zagtām vai pazaudētām kartēm, kas aprīkotas ar tuva darbības lauka sakaru (Near
Communication, NFC) tehnoloģiju. Banka apgalvo, ka nespēj apturēt šādus maksājumus.VKI apstrīd šo bankas apgalvojumu un uzstāj, ka bankas prakse ir negodīga attiecībā pret klientiem.
"DenizBank" līgumi atbildību par pazaudētām kartēm un ar tām veiktajiem maksājumiem uzliek tikai un vienīgu uz klientu pleciem.
ES tiesa secināja, ka bankai ir tiesības vienoties ar klientiem par atkāpēm no ES vadlīnijām attiecībā uz NFC kartēm, kas ir anonīmu maksājumu instrumentu veids. Taču šādi izņēmumi nedrīkst tikt balstīti nepatiesos apgalvojumos.
Kā secinājusi ES tiesa, bankas apgalvojumi, ka nav iespējams nobloķēt maksājumus ar pazaudētu vai nozagtu karti, vienkārši nav taisnība.
Tiesa norādīja, ka būtu jānodrošina apstākļi, kuros klienti var nekavējoties ziņot par pazaudētu vai nozagtu karti, neciešot par to finansiālus zaudējumus, ja vien nevar tikt pierādīts, ka klients pats ir iesaistīts kaut kādās kriminālās aktivitātēs saistība ar konkrēto karti.
Kartes un viedtālruņi ar NCF tehnoloģiju ir kļuvuši ārkārtīgi populāri, sevišķi jaunā koronavīrusa pandēmijas laikā, un šī tehnoloģija kopumā ir izrādījusies droša un efektīva.