Sarežģīto ekonomisko apstākļu un stingrāku likumdošanas prasību kontekstā pasaules uzņēmumos neparastu kāpumu pieredzējis pieprasījums pēc finanšu direktoriem - teju 80% finanšu direktoru saskata arvien lielāku pieprasījumu pēc viņu kompetences, secināts Ernst&Young veiktajā pētījumā.
Pētījuma pamatā ir 800 finanšu direktoru apsekojums pasaulē, finanšu direktoru karjeras virzības izpēte 347 pasaules lielākos uzņēmumos, kuru gada ienākumi ir lielāki par pieciem miljardiem ASV dolāru, kā arī intervijas ar finanšu direktoriem, vadības speciālistiem un akadēmiķiem.
«Lielo pieprasījumu valdēs pēc finanšu direktoru pieredzes visā pasaulē nosaka stingrākas juridiskā regulējuma prasības. Daudzās valstīs finanšu direktora kompetence finansēs tiek ne tikai augsti vērtēta, bet ir arī obligāta prasība,» skaidro Ernst&Young partnere Diāna Krišjāne. Viņa piebilst, ka, ņemot vērā uzņēmumi cīņu ar ekonomikas nepastāvīgumu un atšķirīgajām izaugsmes tendencēm attīstītajos un ātri augošajos tirgos, kompānijas arvien biežāk vēlas saņemt kompetentu viedokli un atbalstu izmaksu, risku un naudas plūsmas vadības izpratnē.
79% no pētījumā aptaujātajiem finanšu direktoriem norāda, ka savas finanšu kompetences dēļ viņi vairāk kā jebkad agrāk ir pieprasīti darbam uzņēmuma valdes līmenī. Pētījumā atklāts, ka daudzi pašreizējie un bijušie finanšu direktori ir ieinteresēti izmantot radušās iespējas, tomēr šo entuziasmu mazina bažas par profesionālajiem riskiem un novēršanos no uzticētajiem primārajiem pienākumiem.
Pētījums liecina, ka 14% no pētījumā aptaujātajiem pasaules lielāko uzņēmumu valžu locekļiem strādā vai strādāja iepriekš finanšu direktora amatā salīdzinājumā ar 8% - 2002. gadā.
Revīzijas komisiju priekšsēdētāju, kuri šobrīd strādā vai strādāja iepriekš finanšu direktora amatā, īpatsvars pēdējās desmitgades laikā ir divkāršojies (41% - 2012. gadā salīdzinājumā ar 19% -2002. gadā), un tas, iespējams, ir saistīts ar pieaugošajām prasībām nodrošināt uzņēmuma bilances pārredzamību, secināts pētījumā.
Pētījuma laikā aptaujātie vadošie finanšu direktori norādīja, ka izmanto valdē uzticēto papildu pienākumu izpildes laikā gūto pieredzi, lai uzlabotu savu sniegumu finanšu direktora amatā. 75% aptaujāto finanšu direktoru atzina, ka izpratne par valdes darba īpatnībām, raugoties no citas perspektīvas, ir galvenais ieguvums, ko sniedz darbs valdē.
Lai gan lielākā daļa finanšu direktoru atzīst ieguvumus, vairāk nekā 40% domā, ka viņiem nebūtu pieņemami uzņemties daļēja laika darba pienākumus valdē - valžu locekļiem bieži ir jābūt personiski atbildīgiem, ja tiek pierādīts, ka viņi nav pildījuši savus vadītāja pienākumus.
Amatus valdēs uzņemas arī gados jaunāki finanšu direktori, nekā tas bija pirms desmit gadiem. Apsekotajos uzņēmumos ir palielinājies tieši jaunākās paaudzes finanšu direktoru īpatsvars vecumā no 40 līdz 49 gadiem, kuri ieņem ar izpildinstitūcijām nesaistītus direktoru amatus. «Finanšu direktoriem un nākamajiem finanšu vadītājiem, kuri ir ieinteresēti uzņemties pienākumus valdē, tas ir jādara pēc iespējas agrāk - konkurence uz amatiem un gaidas kļūst aizvien lielākas, tāpēc karjeras plānošanai ir liela nozīme,» norāda D. Krišjāne.