Kopējiem ieguldījumiem Latvijas ekonomikā šogad jāsasniedz 3,7 miljardi eiro, teikts Ekonomikas ministrijas (EM) informatīvajā ziņojumā, kuru otrdien uzklausīja valdība.
Lai to panāktu, tiks būtiski uzlabota finansējuma pieejamība komersantiem un aktīvi piesaistītas investīcijas tautsaimniecībai, skaidro EM.
Tostarp izvirzīts mērķis, ka Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai investīciju projektos jāpiesaista viens miljards eiro, bet kreditēšanā un privātajās investīcijās jāpiesaista 1,5 miljardi eiro.
EM ziņojumā teikts, ka rīcības plāns kapitāla tirgus attīstībai un finanšu pieejamībai tautsaimniecībā paredz līdz 2029.gadam palielināt nefinanšu sabiedrībām izsniegto kredītu atlikumu no 14% līdz 17% no iekšzemes kopprodukta (IKP) un dubultot uzkrāto ārvalstu tiešo investīciju apjomu Latvijas uzņēmumu pašu kapitālā līdz 32 miljardiem eiro.
Tam nepieciešama komercbanku kreditēšanas stimulēšana, publiskās un privātās partnerības iespēju izmantošana, mērogojamu investīciju projektu attīstība, smilškastes pieejas jaunu tirgus spēlētāju piesaistei attīstīšanai, pensiju fondu iesaiste "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" attīstības investīciju finansēšanā, pensiju fondu ieguldījumu Latvijā stimulēšana.
Tāpat saskaņā ar ziņojumā teikto šogad paredzēti 200 miljonu eiro ieguldījumi aizsardzības industrijā. Saskaņā ar EM plānu 2025.gadā paredzēts valsts budžeta finansēts investīciju fonds arī militārā pielietojumu preču ražošanai 43 miljonu eiro apmērā, aizsardzības industrijas projektu attīstībai plānota jauna atbalsta programma par kopējo finansējumu 150 miljoni eiro.
EM norāda, ka lielajos Nacionālo bruņoto spēku līgumos vietējo uzņēmumu iesaiste jāpalielina līdz 30% apjomā, kā arī aizsardzības industrijas uzņēmumu apgrozījums jādubulto līdz 1,3 miljardiem eiro.
Saskaņā ar EM plānoto Eiropas Savienības (ES) fondu investīcijām un privātajam līdzfinansējumam uzņēmumu attīstībai šogad jāpieaug par 800 miljoniem eiro, bet ES investīcijām un privātajam līdzfinansējumam īres mājokļiem un ēku siltināšanai jāpieaug par 200 miljoniem eiro.
Aizsardzības industrijā jāpalielina militārās ražošanas kapacitāte, panākot investīciju apjomu pieaugumu un jaunu pētniecības un attīstības projektu īstenošanu, skaidro EM. Zaļās industrijas jomā būtiska ir Latvijas virzība uz stabilas elektroenerģijas eksportētāja valsts statusu, nodrošinot Latvijas ražotājiem un eksportētājiem zemāko elektrības cenu reģionā. Valsts konkurētspējas sekmēšanai jāvirzās uz reģionu specializāciju un reģionālo centru savienojamību, teikts ziņojumā.
Lai attīstītu vairāk globāli konkurētspējīgu uzņēmumu, EM ieskatā jāveido speciāla regulatīvā vide mākslīgā intelekta pilotprojektiem un jāstimulē risinājumu plašāka izmantošana publiskajā sektorā.
Godīgas konkurences nodrošināšanai un dzīves dārdzības mazināšanai būtisks uzsvars jāliek uz līdzvērtīgu tirgus apstākļu veidošanu visiem tirgus dalībniekiem, norāda EM.
Savukārt modernas infrastruktūras attīstībai un mājokļu pieejamības veicināšanai plānots mazināt birokrātiskos šķēršļus nekustamo īpašumu attīstībai, sekmēt ēku fonda atjaunošanu un atbilstību klimata neitralitātei. Tāpat paredzēts palielināt zemas īres mājokļu pieejamību tirgū un nodrošināt transporta infrastruktūras attīstību iedzīvotāju mobilitātei.
EM prognozē, ka šogad un nākamgad izaugsmi veicinās globālās ekonomiskās vides uzlabošanās, ES fondu investīciju pieaugums, kā arī veiktās reformas konkurētspējas stiprināšanā. Tālākā Latvijas ekonomikas attīstība vidējā termiņā ir atkarīga no situācijas ārējā vidē un reformu gaitas.
EM informē, ka 2024.gadā Izaugsmes stratēģijā tika definēts mērķis līdz 2035.gadam dubultot Latvijas ekonomiku. EM prognozē, ka jau nākamajos divos gados, neskatoties uz nelabvēlīgo ģeopolitisko situāciju, ekonomika pieaugs vismaz par 2-3%, bet turpmāk, ekonomiskajām reformām "nesot augļus", izaugsmes tempi sasniegs 4-5% gadā, tādējādi sasniedzot plānoto ekonomikas pieauguma līmeni.
Ārlietu ministre Baiba Braže (JV) valdības sēdē aicināja gatavoties dažādiem scenārijiem saistībā ar ASV ieviestajiem tarifiem. Līdztekus viņa aicināja ministrus divpusējās ārvalstu vizītēs līdzi ņemt attiecīgās nozares uzņēmējus.
Līdztekus Braže norādīja, ka sadarbība ar ASV, savstarpējo attiecību padziļināšana ir un paliks prioritāte.
Aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P) pauda, ka ziņojuma prioritātes ir pamatotas, tostarp militārās industrijas attīstībā mērķi ir skaidri.
Kultūras ministre Agnese Lāce (P) norādīja, ka no kultūras nozares perspektīvas svarīgi, lai radošās nozares tiek ieraudzītas kā tās, kas sniedz nozīmīgu pienesumu eksportspējai. Lāce aicināja izstrādājot dažādus atbalsta instrumentus ņemt vērā šo industriju specifiku.
Izglītības un zinātnes ministre Dace Melbārde (JV) pauda, ka svarīgi ir stiprināt STEM un STEAM visos izglītības līmeņos, darba tirgum tuvināt profesionālo izglītību, kā arī sasaistīt augstskolu budžeta vietas ar nozaru vajadzībām.
Melbārde norādīja, ka daudz vairāk jāstrādā, lai veidotu ātrākas reaģēšanas izglītības programmas, kas ātri reaģē uz tirgus mainību, tiek ieviesta modulārās programmas un mikroapliecinājumi. Tāpat nepieciešams attīstīt pamata digitālās prasmes, pauda Melbārde.
Līdztekus, viņasprāt, nepietiekoši cilvēkresursu attīstības stratēģijās tiek iesaistītas augstākās izglītības iestādes, līdz ar to tam nākotnē būtu nepieciešams pievērst uzmanību.
Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa (JV) savukārt atzīmēja, ka reģionālo attīstību nevar īstenot viena ministrija, ir nepieciešama ministriju sadarbība.
Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) pārstāve Arta Dimbiere sēdē norādīja, ka informatīvajā ziņojumā būtu jāiekļauj konkrēti darbi, kā ambiciozie mērķi sasniedzami.
Savukārt Latvijas Bankas pārstāvis atzīmēja, ka joprojām neizmantota iespēja kapitāltirgus jomā ir valsts un pašvaldību uzņēmumu daļēju kotēšana biržā, kas dotu iespējas piesaistīt līdzekļus no pensiju fondiem.
Informatīvais ziņojums ir diskusijas dokuments, kura mērķis ir apspriest alternatīvas un izvēlēties optimālākos risinājumus izaugsmes sasniegšanai. Tas ir turpinājums Ministru kabineta 2024.gada 30.aprīļa sēdē pieņemtajam informatīvajam ziņojumam par Latvijas ekonomikas attīstību. Ziņojumā ir raksturota makroekonomiskā situācija valstī, virzība uz izaugsmes mērķiem un rīcība prioritārajos ekonomikas politikas virzienos.
Par ziņojumā iezīmētajiem politikas virzieniem maija sākumā plānotas Saeimas debates.