Nākamajā gadā recesija eirozonas problēmvalstīs varētu vēl vairāk padziļināties, uzskata Coface Lietuva direktora vietnieks, Kredītrisku parakstīšanas nodaļas vadītājs Mindaugs Sventickas.
Tomēr tas atkarīgs no risinājumiem, kādus valstis pieņems, viņš uzskata, norādot, ka visām Eirozonas valstīm jāizlemj, kā rīkoties pašreizējā situācijā, un ir jāsaprot, ka risinājumam vajadzīgs laiks, taču, ja tās rīkosies atbilstoši izveidotam rīcības plānam, problēmas iespējams atrisināt.
Ir skaidrs, ka gandrīz visas Eirozonas valstis atrodas recesijā, un tā padziļinās arvien vairāk, norāda M.Sventickas, šogad prognozējot Itālijā 2,3% IKP kritumu, bet Spānijai 1,5% kritumu. Tikai Vācijā var prognozēt 0,9% IKP pieaugumu, kas arī nav nekāds īpašs pieaugums, piemēram, salīdzinot ar pērno gadu, tomēr, ar citām valstīm salīdzinot, tas ir labs skaitlis pašreizējā situācijā, uzsver eksperts, piebilstot, ka Vācija daudz eksportē uz jaunajiem tirgiem un tajā pašā laikā ir labi integrēta Eirozonā, tādēļ, ja kaimiņiem ir slikti, tad cieš visi.
Svarīgi, ka eirozonas krīzei ir multidimensionāls raksturs, norāda eksperts, uzsverot, ka problēma ir ne tikai valsts parādā, bet arī sociālajā jomā un banku kredītu jomā. Piemēram, Spānijā ir milzīgs privāto parādu daudzums, visi banku kredīti veido 220% no IKP. Nekustamo īpašumu cenu kritums kopš 2007. gada bijis par 35%. Savukārt 15,3% no IKP ir sliktie kredīti būvniecības sektorā. Vēl viena problēma ir bezdarba līmenis, līdz ar to tā sociālpolitiska krīze. Jautājums, cik ilgi valdības un iedzīvotāji šos taupības pasākumus pieņems, uzsver eksperts.
Arī Itālija ir problēmvalsts, bet atšķirībā no Spānijas ir valsts parāda problēma, kas veido ap 130% no IKP.