Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds:
«Atbilstoši mūsu prognozēm augustā patēriņa cenas kritās jau piekto mēnesi pēc kārtas, galvenokārt iekšzemes pieprasījuma krituma ietekmē, kas spiež uzņēmumus samazināt cenas, lai bremzētu pārdošanas apjoma kritumu, kurš pretējā gadījumā būtu vēl lielāks. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, augustā inflācija turpināja samazināties, taču kritums bija salīdzinoši neliels bāzes efekta dēļ – arī pagājušā gada augustā cenas kritās, salīdzinot ar jūliju. Cenu krituma paātrināšanās, protams, ir laba ziņa patērētājiem, jo palīdz bremzēt reālās pirktspējas kritumu situācijā, kad ienākumi samazinās. Tāpat Latvijā cenu kritums ir nepieciešams, lai Latvijas eksportētāji varētu uzlabot konkurētspēju pasaules tirgū, pastāvot fiksētam valūtas kursam.
Ņemot vērā nesen veikto budžeta izdevumu samazinājumu, rudenī cenu krituma tendence varētu vēl pastiprināties. Sagaidāms, ka jau septembrī inflācija būs tuva nullei, bet oktobrī statistikai vajadzētu uzrādīt cenu kritumu, salīdzinot ar pagājušā gada oktobri. Savukārt gada beigās deflācija varētu sasniegt pat 3 - 4%, salīdzinājumā ar pagājušā gada decembri.»
Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna:
«Pieaugošais bezdarbs un krītošie ienākumi samazina iedzīvotāju vēlēšanos (un/vai iespēju) iepirkties, velkot cenas lejā. Pasaules izejvielu cenas šogad auga straujāk nekā to varēja gaidīt, tomēr mājsaimniecību patēriņš pasaulē saglabājas vājš un nevar pateikt, ka pasaulē deflācijas riski jau ir izzudusi. Arī Latvijā pašlaik tieši vājš iekšzemes patēriņš ir galvenais deflācijas dzinējspēks. Jau pašlaik, salīdzinot ar iepriekšēja gada augustu, lētāki ir pārtikas produkti (par 4.1%), apģērbs un apavi (par 5.7%), mājokļa uzturēšana un remonts (par 10.6%), viesnīcu pakalpojumi (par 3.4%), audio, video, foto un datu apstrādes iekārtas (par 11.5%).
Kopējā patēriņu cenu gada inflācija samazinājās līdz 1.8% un, cenu krituma tendencei saglabājoties, mēs redzēsim gada deflāciju jau rudenī (visticamāk oktobrī). Mūsu vidējās inflācijas prognoze 2009. gadam pašlaik ir ap 3-3.5%.
Pašlaik daudzām sadzīves precēm un tehnikai cenas slīd lejā lielā mērā tāpēc, ka uzņēmumi grib izpārdot savus krājumus. Tie ir pārsvarā importētie produkti un pasaules cenas tām visticamāk nesamazināsies, tāpēc šī tendence nākamajā gadā visticamāk nesaglabāsies. Patēriņa cenas Latvijā nākamajā gadā vairāk kritīs tieši vietēja ražojuma produktiem.
2010. gadā vidēja deflācija varētu sasniegt aptuveni 3-4%, tomēr tas daļēji ir bāzes efekts (dēļ tā, ka cenas vēl auga 2009. gada sākuma, gada samazinājumi 2010. gada sākumā būs lielāki). Galvenais faktors, kas var samazināt deflācijas dziļumu ir nodokļu izmaiņas, piem., PVN paaugstināšana. Gadījumā, ja PVN tiks paaugstināts 2010. gada sākumā, gada vidēja deflācija varētu būt mazāka par aptuveni 1.5-2 procentpunktiem.»
Latvijas Krājbankas galvenās analītiķe Olga Ertuganova:
«Pasaules ekonomikai atrodoties recesijā, vairākās valstīs, tajā skaitā arī Latvijā, novērotas deflācijas tendences. Salīdzinot ar jūliju, cenas vidēji kritušās par 1%.
Cenu samazinājums bija novērojams gandrīz visās grupās. Kā jau ierasts vasaras beigās straujākais kritums bija novērojams pārtikai; apģērbi un apavi kļuva lētāki, turpinoties atlaidēm; cenas ir ievērojami samazinājušās arī mājsaimniecības precēm. Tajā pašā laikā vērā ņemams cenu kāpums bija tikai degvielai un farmaceitiskajiem produktiem.
Latvijas ekonomikai uzrādot strauju kritumu, deflācija ir neizbēgama un pat vēlama, jo ienākumu samazinājums lielākai daļai Latvijas iedzīvotāju ar uzviju apsteidz preču un pakalpojumu cenu kritumu, tādējādi pirktspēja būtiski samazinās. Tas savukārt negatīvi ietekmē patēriņu un izraisa vēl lielāku lejupslīdi Latvijā, tādējādi uzturot deflācijas-patēriņa krituma spirāli.
Cenu krituma rezultāta gada inflācija augustā ir bijusi tikai 1,8% (salīdzinājumam, iepriekšējā gada augustā tā bija 15.7%) un līdz gada beigām arī šīs rādītājs būs ar «-» zīmi. Tomēr joprojām nav skaidrs, kādas izmaiņas ir gaidāmas tarifos. Ņemot vērā ar mājokli saistīto maksājumu īpatsvaru kopējos izdevumos rudens un ziemas mēnešos, tarifu samazinājums ir nepieciešams, lai varētu runāt par pilnvērtīgu un «godīgu» deflāciju Latvijā.»
SEB bankas galvenais ekonomists Andris Vilks:
«Augustā patēriņa cenas samazinājās par 1%, kas bija prognozētajā līmenī, analizējot norises mēneša laikā. Jāatceras, ka augusts vienmēr ir bijis mēnesis ar zemāko inflāciju gadā un pēc būtības šajos ekonomiskajos apstākļos deflācija varēja būt arī lielāka. Tomēr tas tā nav un patēriņa cenas krītas visai vienmērīgā tempā. Arī gada griezumā joprojām ir nevis deflācija, bet gan 1,8% inflācija, galvenokārt dēļ visai iesīkstējušajām pakalpojumu cenām, kas mazinās daudz lēnāk nekā precēm.
Kā jau bija paredzams, tad augustā priekšplānā izvirzījās pārtikas, apģērba un apavu cenu kritums, kurš šogad bija tradicionāli lielāks nekā parasti dēļ lielā krituma ekonomikā un pirktspējas vājināšanās. Tāpat savu artavu deva PVN samazinājums grāmatām un vietējam kurināmajam. Saskaroties ar lielajām problēmām veselības aprūpē, visai negaidīti tika samazināti vairāki medicīnas pakalpojumi. Savukārt cenu kāpums naftas cenām pasaulē, paaugstināja degvielas cenas Latvijā, kam bija vislielākā ietekme cenu pieaugumā.
Septembris būs daudz interesantāks no cenu izmaiņu viedokļa, jo tajā vērosim tos procesus, kas skar izglītību, arī medicīnu, sabiedrisko ēdināšanu, izklaidi. Tāpat arī pavērtēt, kāda būs cenu politika attiecībā uz jauno ziemas sezonas preču ienākšanu tirgū. Visticamāk, ka deflācija būs, bet tās apmērus vēl ir pāragri vērtēt.»