Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (Vienotība) otrās valdības 100 dienās paveiktais vērtējams neviennozīmīgi, atzina aģentūras BNS aptaujātie eksperti.
Pētījumu kompānijas Latvijas faktu direktors Aigars Freimanis atzina, ka viņam ir grūti vērtēt valdības darbu, jo tā ir iesākusi to pašu kursu, ko iepriekšējais Ministru kabinets. «Tas ir zīmogs, kas nāca līdzi,» viņš sacīja.
Arī politikas eksperts Jānis Ikstens, komentējot Straujumas valdības 100 dienas, norādīja, ka valdības darba stilā vērojams «tas pats iepriekšējais rāmais stils».
«Brīžiem šķiet, ka daži ministri ir aktīvāki un izlēmīgāki par valdības vadītāju. Valdības rīcības politikā redzama svaidīšanās un neizlēmība, piemēram, jautājumā par mikrouzņēmuma nodokli,» kritizēja politologs.
«Tāpat redzams, ka Straujumai arī partijā nav pirmā vijole,» sacīja Ikstens.
Valdības dienaskārtību ietekmējusi gan starptautiskā situācija, gan arī Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības (ES) Padomē, pauda Freimanis. Pēc viņa domām, vismaz komunikācijas līmenī valdība tiek galā ar pašreizējiem ģeopolitiskajiem notikumiem. «Bet saturs vismaz lielākajai daļai iedzīvotāju paliek neredzams. Tomēr pagaidām tas viss izskatās pārliecinoši,» teica Freimanis.
Savukārt prezidentūras loma ir stipri pārspīlēta, vismaz komunikācijā ar sabiedrību, norādīja eksperts. Viņš ironiski piebilda, ka saule nav tuvāk parādījusies un Latvija nenosaka dienaskārtību, bet gan to joprojām dara lielās ES valstis. Reizē viņš akcentēja, ka prezidentūra ir kā anestēzija politiskajiem procesiem, jo ārēji ir jāsaglabā miers un stabilitāte.
Par valdības iekšējām problēmām Freimanis minēja veselības un izglītības nozari ātrās palīdzības automašīnu iegādes un skolotāju algu dēļ. Tāpat kā akmens virs galvas karājoties ekonomikas pakāpeniska atdzišana. «Pēc optimistiskā perioda likās, ka jābūt kam spožākam, bet šobrīd problēmas lēnām sāk samilzt,» atzina politologs.
Eksperts pauda uzskatu, ka ar valdības vadītāju viss ir kārtība. «Iepriekš bija sajūta, ka viņa ir vairāk atkarīga no partijas, ka viņu ietekmē vairāki cilvēki. Bet šobrīd Vienotības iekšienē ir notikušas svārstības, kas turpināsies vēl līdz prezidenta vēlēšanām. Straujuma ir apzinājusies savas ietekmes mērogus, kas premjeram ir ļoti pieklājīgi,» viņš klāstīja.
Viņš norādīja, ka šobrīd Straujuma tiek labāk nekā pirms gada, komunikācija ar sabiedrību ir augusi, tomēr nevarētu teikt, ka ir notikusi revolūcija.
Savukārt Ikstens akcentēja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pēdējā laikā pieaugošo uzstājību un pašapzinīgumu, kas skaidrojams ar gūtajiem panākumiem 12.Saeimas vēlēšanās.
Komentējot valdības stabilitāti pēc pagājušajā nedēļā uzvirmojušajām nesaskaņām koalīcijā saistībā ar iniciatīvu par atklātām prezidenta vēlēšanām, Ikstens pauda, ka valdība šobrīd ir stabila, bet, iespējams, ka tā būs tāda tikai līdz prezidentūras beigām.
«Ir cilvēki, kas domā, ka šī valdība varētu strādāt līdz jūlijam. Tas varētu sakrist ar prezidenta maiņu,» sacīja Ikstens, piebilstot: «Atcerēsimies, ka Straujuma jau pašā sākumā domāja, vai viņa nostrādās visus četrus gadus».
Jau ziņots, ka ceturtdien Straujumas otrajai valdībai apritēs 100 dienas. Premjeres preses konference par valdības 99 dienām notiks trešdien Ministru kabinetā plkst.11.
Saeima valdību Straujumas vadībā apstiprināja pagājušā gada 5.novembrī. Ministru kabinetu veido trīs partneri - Vienotība, ZZS un Nacionālā apvienība (NA). Vienotībai ir pieci ministru portfeļi un Ministru prezidenta amats, ZZS - pieci ministru portfeļi, bet NA - trīs ministru portfeļi. Valdībā strādā septiņi ministri no Straujumas pirmās valdības.
Pagaidām pielaide valsts noslēpumam izsniegta visiem valdības locekļiem, izņemot veselības ministru Gunti Belēviču (ZZS). Līdz ar to kvorums Ministru kabineta sēžu slēgtajās daļās ir nodrošināts. Belēvičs aģentūrai BNS iepriekš norādīja, ka nav saņēmis nekādu informāciju no Satversmes aizsardzības biroja. Viņš arī pauda pārliecību, ka veselības ministra darbs ikdienā neprasa pielaidi, jo viņam nav jāstrādā ar valsts noslēpumu saturošiem jautājumiem.
Pielaide valsts noslēpumam tika atteikta diviem iepriekšējās Straujumas valdības ministriem no NA - tieslietu ministrei Baibai Brokai, kura šā iemesla dēļ demisionēja, kā arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Romānam Naudiņam.