Db.lv apkopojis ekspertu komentārus par patēriņa cenu izmaiņām septembrī. Viens no ekspertiem CSP datiem veltījis tādus vārdus kā «mums ir darīšana ar īstu statistisku tārpu bundžu, kuras atvēršanas sekas būtu neprognozējamas».
Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna:
«Patēriņa cenas septembrī krita nedaudz mazāk nekā mēs prognozējam – par 0.3% mēneša laikā, kas nozīmē 0.5% gada inflāciju. Pārsteigumu sagādāja izglītības maksas pieaugums (+8.1%, t.sk. augstskolās par 13.5%), jo iepriekš lielākās universitātes paziņoja, ka samazinās mācības maksu dažām programmām. Lai gan studentiem, kas sāka mācīties agrāk, tas nenozīmē mazākas izmaksas, šie paziņojumi kopā ar kopējo ekonomisko situāciju lika domāt, ka vidējā maksa par izglītību samazināsies. Izskatās, ka daži tirgus dalībnieki tomēr palielināja studiju maksu, kas ir dīvaini laikā, kad cilvēku ienākumi krīt un daudzi zaudē darbu – augstākā izglītība paliek mazāk pieejama un tas vēl vairāk motivē cilvēkus braukt mācīties ārzemēs.
Mēs sagaidām, ka gada deflācija Latvijā būs novērojama jau nākamajā mēnesī.
3. ceturksnī patēriņa cenas krita jau par 1.9% salīdzinot ar 2. ceturksni (lai gan te jāņem vērā arī augusta sezonālā deflācijā). Salīdzinājumam, pēdējo reizi cenas 3. ceturksnī krita tikai 2003. gadā.
Mēs saglabājam vidējās inflācijas prognozi 2009. gadam ap 3-3.5%. 2010. gadā vidēja deflācija varētu sasniegt aptuveni 3-4%, lai gan to vēl varētu ietekmēt nodokļu izmaiņas, piem. akcīzei un PVN. Deflācija, visticamāk, iestiepsies arī 2011. gadā, jo privātais patēriņš joprojām būs vājš un 2009.-2010. gados notikušā korekcija iespējams būs nepietiekoša, lai atjaunotu valsts konkurētspēju.»
Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes Galvenā analītiķe Olga Ertuganova:
«Parasti septembri raksturo diezgan ievērojams cenu kāpums vairāku preču un pakalpojumu kategorijās, it īpaši tādās kā izglītība, apģērbi un apavi, ēdināšanas pakalpojumi, ar mājokli saistītie izdevumi. Šogad dominē pavisam citas tendences, jo patēriņa krituma apstākļos uzņēmēji ir spiesti samazināt cenas, lai pievilinātu pircēju. Tik plašas iespējas paaugstināt cenas, kā tas bija ekonomikas uzplaukumā periodā vairs nepastāv.
Pirmo reizi vairāku gadu laikā varēja novērot kritumu studiju maksā 1. kursa studentiem, turpināja samazināties pārtikas cenas un bija novērojums arī degvielas cenu kritums. Savukārt, noslēdzoties atlaižu periodam un ienākot jaunajām kolekcijām, septembrī bija novērojams cenu kāpums apģērbiem un apaviem. Šķiet, tirgotāji vēl nav gatavi samazināt cenas jaunajām kolekcijām, pagaidām mēģinot pievilināt pircēju ar lielākām atlaidēm un garāku atlaižu periodu.
Ņemot vērā, ka Latvijas ekonomika vēl zināmu laiku neuzrādīs atveseļošanās pazīmes, patēriņa kritums turpinās radīt spiedienu uz cenām. Salīdzinot ar iepriekšējā gada septembri, šogad cenas vidēji ir pieaugušas tikai par 0.5%. Jau nākamajā mēnesī gaidāms ievērojams notikums - deflācija gada griezumā, proti, vidējais cenu līmenis būs zemāks nekā pirms gada. Tomēr runāt par to, vai Latvijas iedzīvotāji patiešam izjūt deflāciju, varēsim tikai saņemot jaunus rēķinus pēc apkures sezonas sākšanas. Ņemot vērā, ka ar mājokli saistītie maksājumi bieži vien sastāda ievērojamu daļu no ģimenes ienākumiem, tarifu kritums ir galvenais kritērijs, vai deflācijas ceļš Latvijā realizēts veiksmīgi.»
DnB NORD Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:
«Patēriņa cenas septembrī kritās par 0.2%, un deflācijas process bijis gandrīz visaptverošs. Cenas pieauga tikai atsevišķām preču un pakalpojumu kategorijām, galvenokārt sezonālu faktoru dēļ — apģērbiem un apaviem, vai arī nesezonāla rakstura akciju beigu dēļ. Vienā gadījumā vainojama statistiskā inerce — par spīti tam, ka izglītības cenas faktiski krīt, pieaug to studentu īpatsvars, ar kuriem augstskolas iepriekšējos gados noslēgušas līgumus par augstām cenām, tāpēc izglītība it kā kļūst dārgāka.
Gada dinamikas datos deflācijas slieksnis būs oktobris, jo pērn šajā laikā ar gāzi apkurinātajās pilsētās cilvēki sāka maksāt līdz šim augstāko cenu minētajam pakalpojumam. Pērn oktobrī cenas pieauga par 1.2% (apkurei par 16.5%), tie bija pēdējie inflācijas agonijas krampji, jau novembrī cenas sāka kristies, tikai šī gada sākumā īslaicīgi deflācijas procesu «piesedza» netiešo nodokļu kāpums.
Deflācija turpināsies, jo cenu līmenis Latvijā joprojām ir augsts ekonomikai ar mūsu pašreizējo ienākumu līmeni, turklāt arī iekšējais pieprasījums turpinās pakāpeniski samazināties līdz pat nākamā gada beigām. Jaunākās ziņas liecina, ka nākamgad PVN necels, nav gaidāms arī būtisks akcīzes nodokļu kāpums. Par spīti sarkano līniju vilkšanai iztērētās krāsas daudzumam, visdrīzāk tiks paplašināta nekustamā īpašuma nodokļa bāze, taču tas patēriņa cenas neietekmēs.
SVF analītiķi savā jaunākajā ziņojumā par Latviju prognozē, ka kopējais deflācijas dziļums sasniegs 8%. Līdz šim kopš augstākā cenu punkta martā tās kritušās par 3.3%, tātad vairāk nekā puse deflācijas procesa vēl varētu būt priekšā.
Tas nav pārmetums CSP, jo tik strauju ekonomikas struktūras un pircēju uzvedības pārmaiņu laikā ķibeles ar datiem ir neizbēgamas. Piemēram, ir ļoti grūti atspoguļot iespaidu uz cenu līmeni, ko rada pāreja uz lētākiem zīmoliem un aktīvāka akciju izmantošana. Varbūt varētu palūgt lielajiem mazumtirgotājiem datus par vidējām cenām visam kāda produkta (piemēram, piena) pārdošanas apjomam, nevis tikai atsevišķiem zīmoliem. Taču tas atkal neatspoguļos visu tirgu, jo mazajiem uzņēmumiem varētu nebūt tik perfektu datu kā Maxima vai Rimi.
Ja ir būtiski neprecīzi PCI dati, tad kļūdains ir arī IKP deflators, tātad arī IKP — ir pārspīlēts tā reālais kritums. Mums ir darīšana ar īstu statistisku tārpu bundžu, kuras atvēršanas sekas būtu neprognozējamas.»