Latvijā nepieciešams izstrādāt ilgtermiņa attīstības stratēģiju, samazināt birokrātijas slogu, veicināt investīciju pieplūdumu, uzlabot darbaspēka izglītību un attīstīt inovācijas, Satori telpās ekonomikas ministra Daniela Pavļuta organizētajā diskusijā pauda ekonomisti un uzņēmēji.
Ekonomists un investīciju baņķieris Ģirts Rungainis norādīja, ka Latvijā nepieciešams mainīt nodokļu sistēmu – piemērojot nodokļu atvieglojumus ilgtermiņa investoriem vai investīcijām noteiktās nozarēs. «Ja ieved miljonu – maksā nodokļus tad, ja izved piecus miljonus,» uzsvēra Ģ. Rungainis. Tāpat nopietna problēma valsts attīstībai un investīcijām ir darbaspēka kvalitāte. Jārisina jautājums par darbinieku izglītību un nepieciešams sakārtot uzņēmējdarbības vidi – samazināt birokrātiju un attīstīt savstarpējo koordināciju, uzsver ekonomists.
Latvijā valstij vajadzētu pēc iespējas mazāk traucēt uzņēmējdarbībai, sacīja SAF tehnika valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs. Mazāks administratīvais slogs uzņēmumiem ir izdevīgāks arī valstij, kas šādā gadījumā tērē mazāk, jo tai nav jāuztur dažādas institūcijas. Arī N. Bergs piekrita viedoklim, ka Latvijā ir kvalificētu speciālistu trūkums.
Farmācijas uzņēmuma PharmIdea valdes priekšsēdētājs Vitālijs Skrīvelis ierosināja veidot tā sauktās «ekspertu domnīcas», kuras sekotu līdzi tam, «kādas tehnoloģijas klejo pa pasauli un kā tās var piesaistīt Latvijai». Tāpat uzņēmējs uzskata, ka nepieciešams radīt «siltumnīcu apstākļus inovatoriem», kas ļautu tiem sekmīgi attīstīties. Latvijā jāattīsta ražošana fokusējoties uz mazajiem un vidējiem uzņēmējiem un jāsamazina birokrātijas slogs, diskusijā norādīja V. Skrīvelis.
Ekonomists Mihails Hazans pauda uzskatu, ka valstij nevajadzētu noteitkt prioritāras nozares. Noteiktu nozaru atbalsts neesot pareizs, jo valstij jāatbalsta jebkurš, kas ir gatavs investēt.
Savukārt ekonomists Uldis Osis akcentēja, ka Latvijā jau gadiem plānošana ir «pilnīgs bardaks – haotiska un nevadāma sistēma». «Ekonomiskās krīzes ir un būs, bet sistēmai kopumā, no īstermiņa līdz ilgtermiņam, šīs svārstības ir jāuztver,» skaidro U. Osis. Ekonomists uzskata, ka tāpēc Latvijā jāpievērš liela uzmanība ilgtermiņa, vidēja termiņa un īstermiņa attīstības programmām.
Diskusijā ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts pastāstīja, ka ir iecerējis reformas, kas sekmēs valsts izaugsmi – valstij ir jāatbalsta dominējošās nozares, bet nedrīkst sakropļot tirgu, kā arī jādomā par jaunām nozarēm.
Valstij būtu jāiejaucas, ja ir skaidra tirgus kļūme un valsts to spēj atrisināt. Tāpat jāfokusējas uz nozari un darbību – vai ir potenciāls, vai ir eksportspējīgi uzņēmumi, kas spēj attīstīties, nevis uz konkrētām kompānijām, diskusijā savu redzējumu skaidroja D. Pavļuts.