Eiro zonas krīzei atgriežoties mediju virsrakstos, kopš pagājušās ceturtdienas eiro ir cietis vairākas neveiksmes, sasniedzot divu gadu laikā zemākos rādītājus.
Palikusi bez izvēles, Eiropas Centrālā banka (ECB) sekoja Lielbritānijas pēdās un samazināja etalona procentu likmi līdz 0.75%. Pēc Starptautiskā Valūtas fonda paziņojuma, ka tiks samazināta globālās ekonomikas izaugsmes prognoze, EUR/USD pāra vērtība nokritās līdz 1.2363, bet vēlāk pat sasniedza divu gadu zemāko punktu – 1.2259. Eiropas vienoto valūtu vēl smagāk ietekmēja ECB prezidenta Mario Dragi komentāri par eiro zonas izaugsmi, kas 2012. gada otrajā pusē solās būt vēl vājāka. Pēc eiro zonas finanšu ministru tikšanās valūtas vērība nedaudz pieauga, sasniedzot 1.2316. Pozitīvi, ka šīs tikšanās laikā tika izteikts atbalsts Spānijai un nolemts, ka tās banku pārkapitalizēšanai nepieciešamie līdzekļi nāks no Eiropas finanšu stabilizācijas fonda (EFSF), līdz tiks pilnībā izveidots Eiropas Stabilitātes mehānisms (ESM). Tikmēr negatīvas ziņas saņemtas no Vācijas, kuras konstitucionālā tiesa noraidīja iespēju pievienoties Eiropas stabilitātes mehānismam. Tā iespaidā eiro vērtība nokritās līdz 1.2234, raisot aizdomas, ka Eiropas valstu līderi tuvākajā laikā nespēs izveidot ilgstošu un dzīvotspējīgu modeli krīzes pārvarēšanai.
Eiropas problēmas atstājušas nozīmīgu iespaidu arī uz Āzijas valstīm. Japāna, kurai Eiropas Savienība ir milzīgs eksporta tirgus, ir uzrādījusi ļoti pieticīgus ekonomikas izaugsmes datus, un pašreizējais pārpalikums ir nokritis līdz 62,6%. Par 14.8% maijā nokritušies arī mašīnbūves pasūtījumi, kas spilgti ilustrē piesardzīgo attieksmi pret investīcijām Japānā. Līdzīgas problēmas piemeklējušas arī otro lielāko pasaules ekonomiku – Ķīnu, kuras centrālā banka šobrīd aktīvi cenšas stimulēt izaugsmi, jau otro reizi mēneša laikā samazinot procentu likmes.
ASV dolāru pagājušajā nedēļā būtiski stiprināja paziņojumi par bezdarba samazināšanos. Lai arī tika gaidīti mazliet pozitīvāki skaitļi, kopumā šīs ziņas tika uzņemtas ļoti labi un atliekot kvantitatīvo mīkstināšanu QE3. Šonedēļ dolāra kurss pret jenu, sakarā ar sliktajiem Ķīnas tirdzniecības datiem, bija krities līdz 79.36, radot bažas par globālo izaugsmi un investoru izvēli par labu jenām. Ja agrāk mēs jēdzienu „nonācis grūtībās”, lietojām attiecībā pret Eiropas valstīm, tad tagad varam to attiecināt uz visām trīs lielākajām pasaules ekonomikām- ASV, Ķīnu un Japānu.
Piezīme: Šis materiāls satur manas domas un idejas, un tās nevajadzētu uztvert kā padomu investīcijās.