Eiropas Komisija šodien ir uzsākusi stratēģiju «Eiropa 2020», kuras mērķis ir pārvarēt krīzi un sagatavot Eiropas Savienības (ES) ekonomiku nākamai desmitgadei, Db informēja Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā preses sekretārs Ivars Bušmanis.
Komisija ir noteikusi trīs svarīgākos izaugsmes virzītājspēkus, kas jāīsteno, proti, «gudra» izaugsme, veicinot zināšanas, inovāciju, izglītību un digitālo sabiedrību, ilgtspējīga izaugsme un iekļaujoša izaugsme – palielinot iesaisti darba tirgū, uzlabojot iemaņu apguvi un pastiprinot cīņu pret nabadzību.
Ir nosprausti pieci mērķi, ar kuriem noteikts, kas ES jāpanāk līdz 2020. gadam. Šo mērķu sasniegšanā gūtos panākumus mērīs, izmantojot piecus reprezentatīvus ES līmeņa pamatmērķus, kurus dalībvalstis tiks aicinātas pārņemt savos valsts mērķos, atspoguļojot šādas sākumpozīcijas: 75 % iedzīvotāju, kuri ir no 20 līdz 64 gadu vecumā, ir jābūt nodarbinātiem, 3 % no ES IKP jābūt ieguldītiem pētniecībā un izstrādē, ir jābūt sasniegtam «20/20/20» mērķiem klimata un enerģētikas jomā, skolu nebeigušo personu īpatsvaram jābūt mazākam nekā 10 % un vismaz 40 % jaunākās, kā arī to cilvēku skaitu, kuriem draud nabadzība, jāsamazinās par 20 miljoniem.
Komisija aicina valstu un valdību vadītājus uzņemties līdzatbildību par šo jauno stratēģiju un apstiprināt to Eiropadomes pavasara sanāksmē.
Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Durao Barrozo norāda, ka «Eiropa 2020» aptver uzdevumus, kas jārisina šodien un rīt, lai stabilizētu ES ekonomiku. Krīze ir atklājusi svarīgas problēmas un ilgtspējīgai attīstībai kaitējošas tendences, kuras vairs nedrīkst ignorēt. Eiropa saskaras ar izaugsmes deficītu, kas apdraud nākotni. Ir jāizveido jauns ekonomikas modelis, kura pamatā ir zināšanas, saimnieciskā darbība, kas rada zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni, un augsts nodarbinātības līmenis. Šā mērķa sasniegšanai esot jāmobilizē visi dalībnieki Eiropā.